Gaziantep’te 4 bin 350 derslik daha yapılacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte son dönemde yapılan derslik sayısının yaklaşık olarak 4 bin 500 olduğunu belirtti.

EĞİTİM
PAYLAŞ:

Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan “100’üncü Yılda 100 Hayırsever Projesi” kapsamında hayırsever Kara ailesinin yaptırmış olduğu ortaokulunun açılış töreni yapıldı.

Şehitkamil ilçesi Güvenevler Mahallesine yaptırılan okulun açılış töreninde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep’te son iki yıldır hayırseverlerin desteği başta olmak üzere her alanda ve özellikle eğitimde çalışmalar yapıldığını belirtti.

Vali Gül, 2021 yılı yatırım programında 2 milyar 135 milyon lira ödeneğin olduğunu ve bu ödenek ile yaklaşık 3 bin 350 derslik, ayrıca ilave katkı ile 1000 derslikli okul öncesi eğitim kurumu yapılarak 4 bin 350 adet dersliğin yapılacağını söyledi.

80 yılda yapılan derslik sayısını hayırseverler ve kamunun imkânlarıyla 2 yıl içerisinde tamamlayacaklarını belirten Gül, “Derslik başına düşen öğrenci sayılarımız bununla birlikte 25’lere düşecek. Dezavantajlı mahallelerde 40’lı-50’li sınıflarımız var. Yapılanlara baktığımızda sorunların çözüleceğini görüyoruz. Derslik yapmak tek başına meseleyi çözmüyor, öğrencilerin daha iyi yetişmesi için çeşitli aktiviteler yapmak gerekiyor. İşte bunun için ‘Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor’ dedik. İsteğimiz şu öğrencilerimiz, velilerimiz kitap okusun, kitaba erişim çok önemli belediyelerimizin de katkılarıyla 2 milyon 500 bin kitap okullarımıza ulaştırıldı. Daha fazlası inşallah bu yıl içerisinde yapılacak.” dedi.

Her okulda okul spor kulüplerinin olması gerektiğini, öğrencilerin ilgisine ve yeteneğine göre çeşitli branşlarda sporcuların yetiştirilmesi gerektiğini de söyleyen Gül, “İyi yetişen öğrencilerimiz olsun, el ele verdiğimizde bunu yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Gül, “100’üncü Yılda 100 Hayırsever Projesi”ne destek veren 100 hayırsevere desteklerinden dolayı anı olarak Darphane’den bastırdıkları madalyaları vereceklerini belirterek, “Bütün projelerimize katkı veren tüm paydaşlarımıza ve katkısı olan her bir vatandaşımıza teşekkür ediyor, okulumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehrimiz sanayi, kültür ve gastronomi şehridir. Bu şehri eğitim ile bilim şehri yapmazsak sürdürülebilirliği sağlayamayız. Bu yüzden en büyük gücümüz beşeri sermayemiz. İnşallah bu yapılan yatırımlarla, hayırseverlerin katkılarıyla eğitim ile ilgili özel okullardaki normları tutturuyoruz. Rabbim bu güzellikleri daim etsin diyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Hayırsever Kara ailesi adına konuşan Bilal Kara şöyle konuştu: “Aslında bizim toplumumuz, çok zeki ve çalışkan bir toplum ama bizim eksiğimiz alet ve edevat eksikliğidir. Eğer bu eksikliklerimizi giderirsek okullarımızın çok başarılı olacağına inanıyorum. Biz, holding olarak bu okulları yaptırmaya devam edeceğiz. Okulumuzun yapımında emeği olanlara teşekkür ederim, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Törenin ardından kurdele kesimi yapılarak, sınıflar gezildi. Okul bahçesinde öğrenciler ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çekildi.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle