Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs - Nalan Güven Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs kimin eseri? Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs kitabının yazarı kimdir? Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs konusu ve anafikri nedir? Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs kitabı ne anlatıyor? Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs PDF indirme linki var mı? Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs kitabının yazarı Nalan Güven kimdir? İşte Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nalan Güven

Yayın Evi: Timaş Yayınları

İSBN: 9786050837889

Sayfa Sayısı: 264

Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Nalan Güven, Gönül Kapısında Bir Elifte olduğu gibi bu kitapta da derinden derine köklerinden kopmanın sancısını hisseden, manevi bir arayışı olan ama ne aradığını tam olarak bilemeyen, içimizden biri mesabesindeki karakterlerine bir defa yola koyulunca ihsanların nasıl da peş peşe geleceğini gösteren bir yol hikayesi yaşatıyor. Çocuklara duyduğu muhabbetle çocuk doktoru olan ama kendi evladını kucağına alamayan Aslı Kariye'den Kudüs'e uzanan bir yolculukta umduklarından çok daha fazlasını buluyor.

Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs Alıntıları - Sözleri

 • “Sahabeyi tanımayan, anlamayan, muhabbetlerini yüreğinde duyamayan nesiller yetiştiriyoruz. Çünkü bizler, sahabenin önemini yeterince kavramış değiliz.
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin?
 • Baktığının ötesinde başlar görmek; Bizim de geceyi sevmemiz bundandır.
 • Hele bir de saçını okşadıysanız Filistinli bir çocuğun, o masum kokusu sindiyse ellerinize.. Unutamazsınız... Uyuyamazsınız... Yok sayamazsınız...
 • “Müslüman dediğin korku ile Ümit arasında olandır. Yaradandan korkar ama hiçbir zaman ümidini kesmez.”
 • Herkesin dünyası kendine özeldi; güzel ya da çirkin, iyi veya kötü.
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin?
 • "Gördükleri karşısında yapabileceği tek şey af dilemekti. Tüm insanlık adına etti duasını: 'Affet Allah'ım, affet bizi ne olur...' "
 • Tolstoy’un Savaş ve Barış kitabından bir cümle düştü zihnine: “Düşmanın işgal ettiği bir şehir, namusunu kaybetmiş bir kıza benzer!” ve ardından metinin sözleri belirdi hafızasında: “Burası bizim namusumuz!”
 • İnsanın yaşadığı yerde turist olması zordur. Zira orada kendini kalıcı bilir. Görülecek her yeri yaşanacak herşeyi yarına erteler.
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? Baktığının ötesinde başlar görmek; gönül ışığını yakınca açılır mana âlemi.
 • “Yola düşmüşseniz bir kere, dönüşü var mıdır, varsa ne vakittir, bilinmez!”
 • Göz yaşı duadır,rahmettir,tefekkürdür.
 • "Gördükleri karşısında yapabileceği tek şey af dilemekti. Tüm insanlık adına etti duasını: 'Affet Allah'ım, affet bizi ne olur...' "
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? Baktığının ötesinde başlar görmek; gönül ışığını yakınca açılır mana âlemi.

Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Son zamanlarda Kudüs'e dair eserler ekledim listeme. Bu eser de onlardan biri idi ve sevgili dostum Cansu hediye ederek hızlandırdı süreci. Eser çocuk sahibi olamayan çocuk doktoru Aslı'nın içgüdüleri ile Hz. Zekeriya makamını ziyareti ile başlıyor. Aslı bir tur şirketi ile Kudüs gezisine katılıyor. Sonrası tam bir kendini bulma... Kudüsün gezilecek yerleri, tarihi ve sosyal yapısı, yıllardır yaşanan zulüm öyle dokunaklı ele alınmış ki kilometrelerce öteden Kudüs havası doluyor ciğerlerinize... Aslı gezi sonrası her anlamda başka bir Aslı oluyor... Dili akıcı,üslubu samimi,sıcacık bir Kudüs eseri. Keyifle okudum keyifli okumalar dilerim... (okurbirmuallime)

Çocuk doktoru olup, çocuğu olmayan ve çocuk özlemi içinde bir yanan Aslı’nın, Kariye Müzesi ziyareti ile başlıyor hikaye. Bundan sonra Eyüp Sultan ziyareti ve içindeki manevi boşluğu da hissederek, Kudüs’e turla geziye katılmasıyla devam ediyor. Burada Aslı’nın yaşadıkları, kutsal şehirdeki yaşam ve kendi iç yolculuğu anlatılıyor. Kendi hakikatini bulma yolunda, Kudüs sınırları içindeki yapıları, mescitleri ziyareti, bazı evlere misafir olması ve gerçek aşkı hissederek manevi boşluğunu doldurması ile son buluyor. Kutsal mekanları, özellikle de Kudüs’ü tanımak açısından, manevi değeri yüksek, tasavvuf ağırlıklı bir kitap. Ruha dokunan, manevi huzur veren, anlatım tarzı olabildiğince sade ve akılda kalıcı şekilde, çok faydalı bulduğum bir okuma oldu. Ayet ve hadislerle, islam tarihinden, peygamberlerimizin hayatından kesitlerle, kutsal mekanları, çekilen çileleri okumak, buraları tanımak çok güzeldi. Son sayfalardaki, ‘Kaynaklar’ ve ‘Ayet Mealleri’ bölümüyle de şahane faydalı bulduğum bir kitaptı. Doğru yolu bulmada, gerçek aşkı ve huzuru arayanlara çok iyi gelecek bir kitap. Kudüs'e manevi bir yolculuk yapmak isteyenlere, kesinlikle tavsiye ederim. #GeceninÖrtemediğiŞehirKudüs ^ #alıntı Allah’ın mucizeleri her zaman her yerdeydi. Her kuluna bahşettiği mucizeler vardı, mühim olan bunları fark edebilmekti. Aslı bu idraki yaşayabilmesinin de büyük bir mucize olduğunu anlamıştı ^ #kitaptanalıntı Kalbe ziyandır sahibinden uzaklaştıran her kelam. Yaradan nuru ile aydınlanan o mabede, İsli ışığı sokmak neden? O’ndan gayrısı haram, O’ndan gayrısı bela. ^ ^ @nalanguven7 @timasyayingrubu #kudüs #tasavvuf #bloghemsire (bloghemsire)

#kariyemüzesi 'ne gidip, sonradan  #eyüpsultan 'a uğrayıp ve #küdüs kadar uzanan sırlı bir yolculuk hikayesi. Aslında kendi iç yolculuğuna çıktığının farkında değildi Aslı. Kudüs bir aşktı. Aslı da orada yaşadıklarından, tanıdığı insanlardan, dinlediği hikayelerden sonra gerçek bir âşıktı. Sabır, direnç, çile ile çevrili ama tutkulu bir aşk. #islamtarihi ve #sanattarihi ile harmanlanmış, akıcı olay örgüsünün içinde bilgi ile dolu bir roman. (kitap_seyyahi_)

Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs PDF indirme linki var mı?

Nalan Güven - Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nalan Güven Kimdir?

Nalan Güven, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 20 yıl boyunca özel bir şirkette çalıştı. Ortaokul yıllarından itibaren yazmakta olduğu şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı.

İlk romanı “Ayten” 2011 yılında okuyucu ile buluştu. “Ayten” birçok kadın için örnek alınabilecek hikâyesinde; kadın olmanın gururunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını taşıyarak derin bir aşkın da izini sürmektedir. Tek başına hayatta kalma cesaretini gösteren ve yaşadıklarının bedelini ödemeyi göze alan Ayten’in umut saçan ışığı, gerçek aşkı yeniden sorgulatmaktadır. Ayten, günaha saklanmış bir sevda masalıdır.

Yazarın “Aşk Ölümdür” adlı romanı ile birlikte “Sevdanın Adı Bulut” isimli şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Aşk Ölümdür” aşk için yola çıkan değil aşk ile yollarda savrulan bir Melek hikâyesidir. Kitap okurunu; hep gitmek istenilen ama bir türlü gidilemeyen iç dünyaya doğru yolculuğa çıkarır.

“Aşk aramanız gereken değil, hep içinizde gizlenendir…”

“Aşk Ölümdür”ün kahramanı Bulut’a yazılmış şiirler, “Sevdanın Adı Bulut” ile kitaplaştırılmıştır. Böylelikle romanda anlatılan öykü şiirler ile pekiştirilerek, okur çift taraflı okuma serüvenine davet edilmektedir.

“Aşk ölümdür, çünkü aşk, vazgeçmektir her şeyden…”

“Erkek Severse” romanı ile erkeğin kalbindeki aşkı gözler önüne serdi… Yarım kalmış hikayelerin aslına içimizi ne kadar acıttığını ve kaybetmenin de Aşk’a dair olduğunu yazdı. “Bilir misiniz Anka Kuşu’nun hikâyesini? Kendi küllerinden yeniden doğabilmeyi anlatır…”

Yazar, kitaplarının yanı sıra yazın alanındaki çalışmalarını şahsi bloğunda, internet sitelerinde ve edebiyat-kültür-sanat dergilerinde sürdürmektedir. Ayrıca sanatın çeşitli kollarına da ilgi duymaktadır. Üniversite yıllarından itibaren amatörce katıldığı Klasik Türk Sanat Musikisi faaliyetlerini halen bir musiki derneğinin üyesi olarak devam ettirmektedir. Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları mevcuttur. Nalan Güven evli ve bir çocuk annesidir.

Nalan Güven Kitapları - Eserleri

 • Ayten
 • Gönül Kapısında Bir Elif
 • Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs
 • Aşk Ölümdür
 • Erkek Severse
 • Eylüller Yazdım Sana
 • Sevdanın Adı Bulut

Nalan Güven Alıntıları - Sözleri

 • “Müslüman dediğin korku ile Ümit arasında olandır. Yaradandan korkar ama hiçbir zaman ümidini kesmez.” (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Ey Ademoğlu; Sen aşkı yanlış anladın. Yüreğine dön bak! Asıl sahibi bulacaksın... (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • "Aşk düşünce gücüyle değil yürekle olan bir şeydir. Hatta neden sevdiğini bile açıklayamaz insan. Çünkü aşkın nedeni, niçini olmaz." (Aşk Ölümdür)
 • Her gecenin bir sabahı vardır,o sabah mutlaka olacak,biliyorum... (Ayten)
 • Evrendeki her varlıkta sükûtu bir süs, bir hikmet olarak algılamışımdır. (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • Hayat herkese türlü şekilde acıları pay etmiş. Sadece en büyük felaketlerin kendi başımıza geldiğini sanan bizler, hiç ummadığımız bir zaman başka birinin acısına şahit olduğumuzda aslında yalnız olmadığımızı fark ediyoruz. Yaşam adaletli bir sınav belki de. Kim neyi, ne zaman ve nasıl yaşayacağını bilmiyor. Ama illaki yaşıyor. (Aşk Ölümdür)
 • Islak sokaklarında silinir ayak izlerim... (Eylüller Yazdım Sana)
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? Baktığının ötesinde başlar görmek; gönül ışığını yakınca açılır mana âlemi. (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Anladım ki susmak bir cüsse işi...Derin denizlerin işi... (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • Benim planladığım gibi değildi hayat... (Ayten)
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Beni hiç terketmeyen ve bugünüme davetli tek misafirim,yalnızlığım... (Ayten)
 • "Gördükleri karşısında yapabileceği tek şey af dilemekti. Tüm insanlık adına etti duasını: 'Affet Allah'ım, affet bizi ne olur...' " (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Tıpkı şairin dediği gibi Şimdi Her söz şiire dönüştü Gam bir düzenbazın oyunu Serpilir ken yapayalnızlık geceye Kâm, sevgilinin kollarına düştü (Eylüller Yazdım Sana)
 • Hâlâ bir şansım olmalı,değiştirebileceğim bir hayat... (Ayten)
 • Baktığının ötesinde başlar görmek; Bizim de geceyi sevmemiz bundandır. (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • "Bu yüzden hep yarına mı ertelersin sözlerini?" "Ertelemek değil bunun adı, tüketmemek. Anlatarak bitiriyoruz her şeyi. Söylenmemiş sözler her zaman daha değerlidir." (Aşk Ölümdür)
 • "Ve ben seni dinlerken anlaşılır oluyor, 'Bir Yusuf Masalı...' Ismarlama bir hayatın bırakılışı..." (Aşk Ölümdür)
 • Sen mi geciktin, ben mi erkendim.Kördüğüm attım çalınmış zamana... (Eylüller Yazdım Sana)
 • “Yola düşmüşseniz bir kere, dönüşü var mıdır, varsa ne vakittir, bilinmez!” (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle