Geleceğin Bilim Kadınları Mardin’de Yetişiyor

Arizona ve Mardin Arasında Kız Kardeşler Bilim Köprüsü Kuruldu

BİLİM

NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı olan Prof. Dr. Feryal Özel, Mardin’de uzay bilimi alanında kendini yetiştirmek isteyen liseli kız öğrenciler ile online bir araya geldi. Özel, öğrencilerin hem uzayla hem de uzayı araştıracak kariyere giden yollarla ilgili sorularını yanıtladı.

Mardin Kültür Derneği, Arizona Üniversitesi akademisyenlerden Prof. Dr. Feryal Özel, Arizona Üniversitesi'nden 5 doktora öğrencisi ve Mardinli 500 kız öğrenci ile birlikte geliştirdikleri “Sisters Science Bridge: Arizona to Mardin Kız Kardeşler Bilim Köprüsü: Arizona’dan Mardin’e” projesini hayata geçirdi.

Kız çocuklarının bilim teknoloji atölyeleri yoluyla güçlenmelerini ve Arizona Üniversitesi’nden ablalarıyla tanışarak deneyim paylaşımında bulunmalarını hedefleyen projenin final etkinliğinde Prof. Dr. Feryal Özel çevrimiçi olarak Mardin’den 500 öğrenci ile buluştu.

 Öğrencilerin geliştirdikleri projelerin sunumlarını izleyen Feryal Özel, bilimde birlikte çalışmanın öneminin her geçen gün arttığına ve gençlerin proje boyunca, hatta sunum yaparken bir ekip olarak çalışmalarının çok önemli bir kazanım olduğuna vurgu yaptı.

Özel, “Bu projeyle kız çocuklarına bilim ve teknolojide kariyer yapmaları için ilham olmayı düşünüyoruz. Unutmayın ki her şey ya ihtiyaçtan ya da meraktan başlar. Kendi merakınızın peşinden gidin ama ailelerinizin deneyim ve birikiminden de faydalanın. Kadınların olmadığı alanlarda çalışmak zor olabiliyor. Bazen toplantıda tek kadın olarak oturduğum oldu. O zaman ‘Ben gençleri yetiştireyim ki daha çok olsunlar’ diye hırslandım. Zorlu dönemeçler hep olur ve aşmak her zaman kolay olmaz. Önemli olan ‘Yapamazsın’ dediklerinde pes etmemek. Merak, insanın ruhunda var. Bir köyde yaşayanlar, yan köydekini merak eder. Biz bu gezginci ruhu bilime ve evrene yansıtarak insanlığın tarihini öğrenmeye çalışıyoruz. Yeni yatırımlar ve deneyler var. Kara delikleri ve evrende oluşmuş ilk yıldızları görmeye çalışıyoruz. Bundan 13 milyar yıl önce yaşama ev sahipliği yapmış ve yapabilecek gezegenler arıyoruz.”

 

KIZ ÇOCUKLARI, BİLİMLE GÜÇLENİYOR

Amerika Ankara Büyükelçiliği sponsorluğunda düzenlenen proje kapsamında Mardin, Midyat ve Kızıltepe Fen Liselerinden toplam 30 kız öğrenci bir yıl boyunca Teknokta LEGO Education Academy’den Zeki Devrim Sırdaş ile birlikte online robotik kodlama atölyelerine katıldılar. Öğrencilerin uzay temasını belirlemesi üzerine Midyat Fen Lisesi Space Broom Uzay Süpürgesi projeleriyle uzaydaki küçük çöpleri toplayan bir robot modeli dizayn etti.

Kızıltepe Fen Lisesi Curious Explorer Meraklı Kaşif projesiyle Mars’ta kullanılacak bir keşif robotu yaptı ve Mardin Fen Lisesi Armstrong projeleriyle uzayda kullanılacak tamir aracı dizayn ettiler. Öğrenciler, Arizona Üniversitesi’nden Feryal Özel ve onun doktora öğrencilerine projelerini sunma, birlikte geliştirme fırsatı buldular. Aynı zamanda proje kapsamında öğrenciler, İngilizcelerini geliştirmek için Robert Koleji’nden akranlarıyla online olarak İngilizce pratik yapma buluşmaları gerçekleştirdiler.

Mardin Kültür Derneği

2014 yılında kurulan Mardin Kültür, eğitim alanında farklı disiplinleri bir araya getirerek bölgenin kültürel çoğulcu yapısıyla uyumlu ve yenilikçi çalışmalarla çocukların, gençlerin ve kadınların topluma katılımlarını artırmayı ve değişim yaratmayı hedeflemektedir. Mardin Kültür; eğitim, kültür, sanat, kültürel miras, bilim ve teknoloji gibi farklı alanlarda özellikle toplumsal cinsiyet, gençlik çalışmaları, toplumsal barış ve insan hakları temaları üzerinden projeler geliştirmektedir.

Feryal Özel
Prof. Dr. Feryal Özel, doktor anne-babanın ikinci kızı olarak İstanbul’da doğdu. Matematik ve fiziğe, kendi deyimiyle ‘ablasının ödevlerini yaparak’ merak sardı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra New York‘ta Columbia Üniversitesi‘nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimi aldı. Danimarka’daki Niels Bohr Enstitüsü’nde ‘Fizik’ üzerine yüksek lisans yaptı. Harvard Üniversitesi’nin doktora programına kabul edildi. 2002’de ‘Astrofizik’ üzerine doktorasını tamamladı. Prof. Özel, halen Arizona Üniversitesi’nde Astronomi ve Astrofizik Departmanı’nda öğretim üyesi.

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle