Gönül Kapısında Bir Elif - Nalan Güven Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Gönül Kapısında Bir Elif kimin eseri? Gönül Kapısında Bir Elif kitabının yazarı kimdir? Gönül Kapısında Bir Elif konusu ve anafikri nedir? Gönül Kapısında Bir Elif kitabı ne anlatıyor? Gönül Kapısında Bir Elif PDF indirme linki var mı? Gönül Kapısında Bir Elif kitabının yazarı Nalan Güven kimdir? İşte Gönül Kapısında Bir Elif kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nalan Güven

Tasarımcı: Yasin Çetin

Yayın Evi: Timaş Yayınları

İSBN: 9786050832075

Sayfa Sayısı: 208

Gönül Kapısında Bir Elif Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ben, Elif.

Kırk yaşıma değin kendi dünyamın içinde neden, niçin sorularıyla boğularak isyan eşiğine gelmişken, hiç ummadığım bir zaman diliminde sadece kendi cevaplarımı değil, tüm evrenin cevaplarını da buluverdim.

Öğrendim; herkesin bir hikâyesi varmış... O hikâyeler ki dünya ateşinde yanıp yok olmamızı sağlarmış. Bedenin hiçliğinden çıkıp, varlığımızın sebebine vakıf olmamız için çok gözyaşı dökmek lazımmış. Hepimizin sınavı, o hikâyelerde saklıymış.

Öğrendim; Aşk ile dokunmak ve Aşk ile yaşamak gerekmiş... Aşk'ı bilmek için zamanın beşiğinde avunmak yerine, yola çıkıp aramak gerekirmiş. Yol çok uzak lakin varmak bir adım atmak kadar kolaymış.

Öğrendim; isminin Elif olması yetmiyormuş gönül kapısını aşmak için, Elif gibi dimdik ve emrolunduğu gibi dosdoğru olmak gerekmiş.

Nalan Güven, yeni romanı Gönül Kapısında Bir Elif'te, hayatında her şey yerli yerinde görünen bir genç kadının içindeki boşluğu dolduracak kaynağı keşfetme hikâyesini anlatıyor. Rüya içinde rüyalarda seyahat veya seyir ettiği âlemde Hz. Şems, Hz. Mevlânâ, Şeyh-i Ekber, İbrahim Edhem Hz. gibi evliyalardan gelen hikmetlerle geçmişiyle hesaplaşmasını bitiren Elif, yaşanan her şeyin bir sebebi olduğu gerçeğine itimat ederek başka bir hale geçiyor.

Ve kelâmların en güzelini duyuyor, gönül sözü ‘Kelâm-ı Aşk'a varıyor.

Ey Âdemoğlu;

Sen aşkı yanlış anladın.

Yüreğine dön bak!

Asıl sahibi bulacaksın...

Gönül Kapısında Bir Elif Alıntıları - Sözleri

 • Ey Ademoğlu; Sen aşkı yanlış anladın. Yüreğine dön bak! Asıl sahibi bulacaksın...
 • Kalbe sözden çok sükûttan manalar akar.
 • Sevdiğinin sevdiğini de sevebildiğin kadar sevdan büyüyordu yüreğinde.
 • Evrendeki her varlıkta sükûtu bir süs, bir hikmet olarak algılamışımdır.
 • İnsan vazgeçtiklerini tekrar denememeli.
 • Yaradan'ın her yarattığını sevebildiğin ölçüde erersin. MevlânâCelaleddin-i Rumî
 • Fetih açmak ve almak anlamlarını taşıyordu.Ben kendi fethimi tamamlamış mıydım?
 • Dünya yeri imtihan yeridir.Bazen en yakını bile insanın imtihanı olur.
 • Anladım ki susmak bir cüsse işi...Derin denizlerin işi...
 • Ben aşk yolunda bir kural koyayım ki,habersiz olanlar bu yola ayak basmasınlar. Şems-i Tebrizi
 • "Şaşarım seven insan nasıl uyur? Âşıka her türlü uyku haramdır.." Şems-i Tebrizi
 • Sevdası sınanmamış âşık var mıdır?

Gönül Kapısında Bir Elif İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Elif fiziki olarak önce babasını kaybeder sonra annesini. İkisi tarafından da terkedilmenin acısını çok ağır yaşar. Ama bu terk edişlerin arkasındaki gizemi çözmek için de demek ki Konya'ya gidip Hz.Mevlana'yı , Şems'i ziyaret etmesi gerekiyormuş. Sen yeter ki iste ve dosdoğru ol Yaradan sana şefkatli ellerini mutlaka uzatır. Dolu dolu güzel bir romandı. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar. (kitapçıkız)

#okudumbitti #kitapyorum #gönülkapısındabirelif 208 Sayfa . Ben, Elif.. "Öğrendim; herkesin bir hikâyesi varmış.. O hikâyeler ki dünya ateşinde yanıp yok olmamızı sağlarmış. Bedenin hiçliğinden çıkıp varlığımızın sebebine vakıf olmamız için çok gözyaşı dökmek lazımmış. Hepimizin sınavı, o hikâyelerde saklıymış." . Herkese Merhaba . Bugün sizlere son zamanlarda okuduğum tasavvuf türünde harika bir kitap bırakıyorum. Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu ama son olmayacak, daha önce yazdığı kitapları da ilk fırsatta okumak isterim. Zira ben böyle huzur dolu, böylesine içten bir kalemle tanıştığım için çok mutluyum. Kitabı elime aldığımda bırakmak istemedim. Kaleminiz her daim ışıldasın sevgili Nalan Güven.. . Elif, kırk yaşına değin kendi dünyasının içinde neden, niçin sorularıyla boğularak isyan eşiğine geldiği sırada hiç ummadığı bir zaman diliminde sadece kendi cevaplarını değil, tüm evrenin cevaplarını da buluverir. . KONYA 2017 Çok yakın iki arkadaş; Elif ve Mine... Konya'ya Şeb-i Arûs Törenleri'ne gitmeyi hep hayal eder, birlikte gitsek diye konuşurlar. Bir sabah Mine Elif'i arar ve Konya'ya gidiyoruz! der. Sabah gidip akşam döneriz diye çıktıkları yolda iki arkadaşın yaşadıkları, gördükleri, hissettiklerini kelimelerle anlatmak mümkün değil. Özellikle Mine'nin yıllarca arkadaşından bile gizlediği hikâyesini okurken yüreğim acıdı. . Kendine bile doğruyu söylemeye cesareti yokken, Elif'i Konya'ya getiren sebep neydi? Güneşinin battığını zannettiği şehirde, kendisini bekleyen başka bir güneşin beklediğini nereden bilebilirdi. Elif daha 10 yaşında üvey babası istemediği için annesi tarafından babasının yanına İstanbul'a gönderilir. . Kitapla ilgili ne yazsam az kalır, hikâye içinde hikâye okudum. Özellikle Elif'in eşi Hasan Bey'i gönülden kutladım. . Rüya içinde rüyalarda seyahat veya seyir ettiği âlemde Hz. Şems, Hz. Mevlânâ, Şeyh-i Ekber, İbrahim Edhem Hz. gibi evliyalardan gelen hikmetlerle geçmişiyle hesaplaşmasını bitiren Elif'in hikâyesini mutlaka okuyun diyor ve türü sevenlere içtenlikle tavsiye ediyorum. . (Meral Kaplan)

Arka kapak yazısı tüm içimdeki duyguları aktarmış aslında ️ Okurken memleketim Konya’yı okumak hayal etmek. Hz. Mevlana ve Şems Hazretlerini ziyaret etmek beni fazlasıyla duygulandırdı. Okurken buram buram kendi memleketimin kokusunu ve manevi aşkı içimde hissettim Yazar ile ilk tanışmam ve kalemini fevkalede buldum Çünkü çok yalın okurken sayfalar akıp gidiyor. Rüya içinde görülen rüyalar ana karakteriniz Elif’in ve sevdiklerinin hayatını bize öğretiyor. Tüylerimin diken diken olduğu yerlerde oldu,gözümden yaş gelen yerlerde. Okurken çok keyif aldım. Çok fazla kişi okumadan okuduğum içinde kendimi şanslı buldum İyi ki kitaplar var .. @timasyayingrubu . (Ayşe Suna)

Gönül Kapısında Bir Elif PDF indirme linki var mı?

Nalan Güven - Gönül Kapısında Bir Elif kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Gönül Kapısında Bir Elif PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nalan Güven Kimdir?

Nalan Güven, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 20 yıl boyunca özel bir şirkette çalıştı. Ortaokul yıllarından itibaren yazmakta olduğu şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı.

İlk romanı “Ayten” 2011 yılında okuyucu ile buluştu. “Ayten” birçok kadın için örnek alınabilecek hikâyesinde; kadın olmanın gururunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını taşıyarak derin bir aşkın da izini sürmektedir. Tek başına hayatta kalma cesaretini gösteren ve yaşadıklarının bedelini ödemeyi göze alan Ayten’in umut saçan ışığı, gerçek aşkı yeniden sorgulatmaktadır. Ayten, günaha saklanmış bir sevda masalıdır.

Yazarın “Aşk Ölümdür” adlı romanı ile birlikte “Sevdanın Adı Bulut” isimli şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Aşk Ölümdür” aşk için yola çıkan değil aşk ile yollarda savrulan bir Melek hikâyesidir. Kitap okurunu; hep gitmek istenilen ama bir türlü gidilemeyen iç dünyaya doğru yolculuğa çıkarır.

“Aşk aramanız gereken değil, hep içinizde gizlenendir…”

“Aşk Ölümdür”ün kahramanı Bulut’a yazılmış şiirler, “Sevdanın Adı Bulut” ile kitaplaştırılmıştır. Böylelikle romanda anlatılan öykü şiirler ile pekiştirilerek, okur çift taraflı okuma serüvenine davet edilmektedir.

“Aşk ölümdür, çünkü aşk, vazgeçmektir her şeyden…”

“Erkek Severse” romanı ile erkeğin kalbindeki aşkı gözler önüne serdi… Yarım kalmış hikayelerin aslına içimizi ne kadar acıttığını ve kaybetmenin de Aşk’a dair olduğunu yazdı. “Bilir misiniz Anka Kuşu’nun hikâyesini? Kendi küllerinden yeniden doğabilmeyi anlatır…”

Yazar, kitaplarının yanı sıra yazın alanındaki çalışmalarını şahsi bloğunda, internet sitelerinde ve edebiyat-kültür-sanat dergilerinde sürdürmektedir. Ayrıca sanatın çeşitli kollarına da ilgi duymaktadır. Üniversite yıllarından itibaren amatörce katıldığı Klasik Türk Sanat Musikisi faaliyetlerini halen bir musiki derneğinin üyesi olarak devam ettirmektedir. Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları mevcuttur. Nalan Güven evli ve bir çocuk annesidir.

Nalan Güven Kitapları - Eserleri

 • Ayten
 • Gönül Kapısında Bir Elif
 • Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs
 • Aşk Ölümdür
 • Erkek Severse
 • Eylüller Yazdım Sana
 • Sevdanın Adı Bulut

Nalan Güven Alıntıları - Sözleri

 • “Müslüman dediğin korku ile Ümit arasında olandır. Yaradandan korkar ama hiçbir zaman ümidini kesmez.” (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Ey Ademoğlu; Sen aşkı yanlış anladın. Yüreğine dön bak! Asıl sahibi bulacaksın... (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • "Aşk düşünce gücüyle değil yürekle olan bir şeydir. Hatta neden sevdiğini bile açıklayamaz insan. Çünkü aşkın nedeni, niçini olmaz." (Aşk Ölümdür)
 • Her gecenin bir sabahı vardır,o sabah mutlaka olacak,biliyorum... (Ayten)
 • Evrendeki her varlıkta sükûtu bir süs, bir hikmet olarak algılamışımdır. (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • Hayat herkese türlü şekilde acıları pay etmiş. Sadece en büyük felaketlerin kendi başımıza geldiğini sanan bizler, hiç ummadığımız bir zaman başka birinin acısına şahit olduğumuzda aslında yalnız olmadığımızı fark ediyoruz. Yaşam adaletli bir sınav belki de. Kim neyi, ne zaman ve nasıl yaşayacağını bilmiyor. Ama illaki yaşıyor. (Aşk Ölümdür)
 • Islak sokaklarında silinir ayak izlerim... (Eylüller Yazdım Sana)
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? Baktığının ötesinde başlar görmek; gönül ışığını yakınca açılır mana âlemi. (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Anladım ki susmak bir cüsse işi...Derin denizlerin işi... (Gönül Kapısında Bir Elif)
 • Benim planladığım gibi değildi hayat... (Ayten)
 • Gözünün gördüğü kadarıyla yaşayanlar, kalbinin sözünü nasıl işitsin? (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Beni hiç terketmeyen ve bugünüme davetli tek misafirim,yalnızlığım... (Ayten)
 • "Gördükleri karşısında yapabileceği tek şey af dilemekti. Tüm insanlık adına etti duasını: 'Affet Allah'ım, affet bizi ne olur...' " (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • Tıpkı şairin dediği gibi Şimdi Her söz şiire dönüştü Gam bir düzenbazın oyunu Serpilir ken yapayalnızlık geceye Kâm, sevgilinin kollarına düştü (Eylüller Yazdım Sana)
 • Hâlâ bir şansım olmalı,değiştirebileceğim bir hayat... (Ayten)
 • Baktığının ötesinde başlar görmek; Bizim de geceyi sevmemiz bundandır. (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)
 • "Bu yüzden hep yarına mı ertelersin sözlerini?" "Ertelemek değil bunun adı, tüketmemek. Anlatarak bitiriyoruz her şeyi. Söylenmemiş sözler her zaman daha değerlidir." (Aşk Ölümdür)
 • "Ve ben seni dinlerken anlaşılır oluyor, 'Bir Yusuf Masalı...' Ismarlama bir hayatın bırakılışı..." (Aşk Ölümdür)
 • Sen mi geciktin, ben mi erkendim.Kördüğüm attım çalınmış zamana... (Eylüller Yazdım Sana)
 • “Yola düşmüşseniz bir kere, dönüşü var mıdır, varsa ne vakittir, bilinmez!” (Gecenin Örtemediği Şehir Kudüs)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle