Google çöktü mü?

Google, son yılların en büyük erişim sorunu ile karşı karşıya kaldı. YouTube başta olmak üzere Google, Gmail, Google Drive, Google Docs gibi Google servislerine erişmek isteyen milyonlarca kullanıcı, hata mesajları aldı. Türkiye'deki kullanıcıların da etkilendiği ve yaklaşık yarım saat süren sorun nedeniyle milyarlarca kullanıcı Google servis ve uygulamalarına erişemedi. "YouTube neden açılmıyor" araması, ironik bir şekilde Google arama trendlerinde de birinci sıraya yerleşti.

BİLİM
PAYLAŞ:

ABD'li internet ve teknıoloji devi Google, son yılların en büyük çapta erişim sorunu ile karşı karşıya kaldı. YouTube başta olmak üzere Google, Gmail, Google Drive, Google Docs gibi Google servislerine erişmek isteyen milyonlarca kullanıcı, hata mesajları aldı. İngiltere merkezli olarak başladığı görülen hizmet kesintisinden Türkiye'deki kullanıcılar da etkilendi.

Erişim sıkıntısı yaşanan başlıca Google servisleri şunlar oldu: Google (arama motoru),YouTube, Gmail, Google Drive, Google Play, Google Home, Google Meet, YouTube Music, Google Hangouts, Google Takvim, Google Haritalar, Google Clasroom...

Yaşanan sorun, ironik bir şekilde Google Trendler listesinde de kendine en üst sıralardan yer buldu. Google Trends'in Türkiye sonuçlarında bugün "YouTube neden açılmıyor" araması ilk sıraya çıktı.

Hizmet kesintisinin neden kaynaklandığı ile ilgil olarak henüz resmi bir açıklama yapılmazken, yaşanan sıkıntı internet sitelerindeki erişim sorunlarını anlık olarak analiz eden Down Detector sitesinin haritalarına şu şekilde yansıdı.

KULLANICILAR UYARI İLE KARŞILAŞIYOR

Kullanıcılar, Gmail hesabına girmek istediğinde "Maalesef hesabınız geçici olarak kullanım dışı. Bu durumun yarattığı rahatsızlık için özür diler ve birkaç dakika içinde yeniden denemenizi öneririz" uyarısı ile karşılaştı.

YouTube'a girmek isteyenler ise "Bir şeyler ters gitti" (Something went wrong...) yazısı ile karşı karşıya kaldı.

Yaklaşık yarım saat süren sorunun, TSİ 15:30 itibariyle kademeli olaran giderilmeye başlandığı gözlendi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle