Gözüm Sende

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:
Gözümü sana kaptırmanın cezası var ise ben bunun cezasına dünden razı bir şekilde sana doğru çekiliyorum, gelirken de peşime taktığım bütün görüntüleri de getiriyorum ki yaşamı nereden gördüğümüzü doğru değerlendirebilelim.
Birbirlerine pas atan ozanların hassasiyetinde yaşamın kıyısını veya köşesini bırakmadan her tarafına dizdiğimiz methiyelerin aslında yetersiz olduğunu, methiye dizdiğimizi sandığımızda ne kadar da yanıldığımızı eksik davrandığımızı gördük.
Nice seferlerde bir daha dediğimiz şeyleri yaşama geçirmeye ad edilmiş isteklerin mütevazı olgunlaşmalarına katkımızı göz ardı etmeden saflarda durdum ki seni daha fazla görebileyim
Aldıklarım, alacaklarımın habercisini yaparak bütün hazırlıkları tamamladım, çağlayanların akıntısını karşılayacak türeden hazırlık olunca kendimi aştığımı gözlerimin senden geri gelmeyişinden anlamıştım. 
Gözüm sende ben bu kadar emek sarf etmişken ve kendimi bu günlere hazırlığın gecesini gündüzünü hanelerine yazdığım borçların iflasına rağmen yavana atacak bir halim yoktu. 
Ortaya atılmıştım ve gözümün nereye takılacağı hesapta olmayan gelişmelere sebep olunca; bırakıp gitmek ancak korkak gözlere mahsustu ve korkak gözlerinde asla ve asla kahramanlaşamayacağını bildiğimden gelen başım gözüm üstüne deyip bir adım daha ilerliyorum. 
Senin etkin, senin manyetik alanın ve senin yönlendirmelerin benim doğamla örtüştüğü için sana doğru gelen her şey bana doğru görünüyor bilesin.
Senin bilmeni istediğim bir şey vardır ki, aklından çıkarmanı istemediğim bir şey, sen nereye gidersen git, ne yaparsan yap gözlerim üzerinde olur.
Gözlerim üzerinde gezinen bir kâşifin coğrafyayı keşfetmesinden daha hassas takılıyor, tarihteki kaşiflerin keşfettikleri coğrafyalardaki yerli halklara uyguladığı zalimliklerden uzak bir kaşifti bu gözler. Seven, sevdiğini ihya etmeyi hedefleyen, beraber gezilecek yıldızların tümünde balayı yaşayan ve ne olursa olsun hizmetine amade bir konumda bekler.
Üzerinde bırakmadığım gözlerim seni çıplak göstereceği için, senin elbiselerin olan bu gözler senin yararına olan bir şeyde seni yine yalnız bırakmam. Senin giyinik halini sağlayan bu gözler kalkan olmayı başka bahara bırakmadan yerli yerinde davranışlarla seninle olmayı sürdürüyor. 
Gözlerimin bulunduğu alana yabancı tıytıyları barındırmayacağımdan emin olarak senin kendi yaşamına devam etmeni isterim. Gözlerim sende ise benimde kalmam benim emeğime bağlı ve seni yoracak bir durumda değil isem; neden bende kalmayayım ki? 
Böylelikle sen ben ve gözlerim bir topluluk oluşturmuş oluruz, bu toplulukta herkesin görevi belli iken senin gözlerime biçtiğin rolü yakinen görme şansını da yakalamış olurum. İhmale gelmeyen senin var olman ve bu varoluşa parça olmuş gözlerim ile bu gözlerin sahibi olan ben bütünlüğü sağlamada neredeyiz bilinsin isterim.
Anladım ki senin dalgınlığına gelen bazı zamanların var ve benim seni takip ettiğimi, gözlerim her an senin üzerinde olduğunu unutup vur patlasın çal oynasın yapıyorsun. Senden beklenilen ile senin ortaya çıkardıkların kime ne sağladığını ama en başta sana ne yarar sağladığının peşine düşüyorum ki senin devam ettiğini görüşüm beni daha farklı arayışlara sürükler.
Hele birde hafif meşrepliğe eşlik eden sarhoşluğun raydan çıkma düzeyindeyken elim kendiliğinden uzanır düşen gövdene bir daha senin yar ve yoldaşın olmuşum bilmeni ve hatırlamanı istedim. Kendinde olduğun veya kendinde olmadığın tüm durumların ortağı durumundaki benliğim; kendiliğinden, refleks olarak gövdem bir ana yüreği kesilir, seni tehlikelerden korur bilesin.
Konu sen olunca olur mu deme oluyor işte, bizim yetiştiğimiz ortamlar da konuştuğum bir arkadaş hayırdır neyi bekliyorsun diye sorduğum! Arkadaş, ben kız arkadaşımı bekliyorum peki kız arkadaşın kim dediğimde, dedi ki birazdan okuldan çıkacak görürsün. İyi o zaman tanıştırırsın dediğimde ise diyordu ki üç yıldır çıkıyoruz daha o yüzümü görmedi, seninle nasıl tanıştırayım? 
İşte böyle bir şeydir üç yıl takip ettiği sevgilisini rahatsız etmemiş bir gelenekten gelenim, seni incitmem ve sana yakınlığımı hissettiremem bilesin.
Ama gözlerim sende ve sinin her halinde olduğu aşikârdır ki gözlerime söz geçiremediğimden beni her geçen gün senin yanında duran bir yabancıya çevirdi çevireli manyetik alanını daha fazla hissedilir buluyorum.
Ben halimden memnunum gibi ama senin memnun olup olmadığını bilmediğimden sendeki gözümün durumunu senin yorumlamanı isterdim.
Belki bazı konularda geç kalmıştım, senin bu kadar yıpranmana sebep olan yönelimleri bertaraf etmemiştim ama bundan sonrası için senin rahat olmanı yaşamana devam etmeni isterim. Aşk öyle bir şeydir ki dokunduğun an egzotik etkisi dağıldığından seni her halinle ve uzaktan seven gözlerim, sende dursun isterim.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle