Guguk Kuşu Siyaseti, Belediyeciliği Nedir? Osman Kabaktepe Guguk Kuşu İle Ne Demek İstedi? Guguk Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, katıldığı bir programda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yüklendi. "İstanbul'da eser ve hizmet belediyeciliği bitti." diyen Kabaktepe, "Guguk Kuşu" belediyeciliği geldi. Peki Guguk kuşu siyaseti, belediyeciliği nedir, ne demek? Osman Kabaktepe, guguk kuşu benzetmesi ile ne demek istedi? Guguk kuşunun özellikleri nelerdir?

GÜNCEL POLİTİKA
PAYLAŞ:

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, 24 TV'de Esra Elönü'nün Arafta Sorular programına katıldı. Kabaktepe, Elönü'nün gündeme dair sorularını yanıtladı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, katıldığı bir programda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yüklendi. "İstanbul'da eser ve hizmet belediyeciliği bitti." diyen Kabaktepe, "Yerine ajans belediyeciliği, algı belediyeciliği, balon belediyeciliği, Guguk Kuşu belediyeciliği geldi. Politikada guguk kuşu siyaseti tabiride sıkça kullanılmakta. Peki Guguk kuşu siyaseti, belediyeciliği nedir, ne demek? Osman Kabaktepe, guguk kuşu benzetmesi ile ne demek istedi? Guguk kuşunun özellikleri nelerdir?

GUGUK KUŞU BELEDİYECİLİĞİ, SİYASETİ NEDİR? NEDEN BÖYLE BİR BENZETME YAPILDI?

Guguk kuşu belediyeciliği, siyaseti ne demek? Osman Kabaktepe bu benzetme ile ne demek isteğini şu cümlelerle yanıtladı:

"İstanbul'da eser ve hizmet belediyeciliği bitti." diyen Kabaktepe, "Guguk Kuşu" belediyeciliği geldi. İstanbul'umuzda çok güzel bir guguk siyaseti var. Niye guguk siyaseti diyorum. Guguk kuşu biliyorsunuz yuva yapmaz. Kuluçkaya da yatmaz, hazıra konar. Yani söylediklerini yapmayan, yaptıklarını da başkalarının yaptıkları üzerine bina eden, onları yaparken de diğer yapılanlara sahip çıkan, tamamını kendisinin gösteren bir siyasi tarz ile karşı karşıyayız.Yani bir guguk kuşu siyaseti var. Yıllardır yapılmış olan, yüzde 80'i yüzde 90'ı tamamı bitmiş olan, test aşamasına geçmiş olan hatları ben açtım diye ortaya çıkabilmek. Yüzde 90'ı 80'i bitmiş şeyleri hiç yapılmamış gibi ortaya koymak otomatikmen İstanbul'da o 'her şey güzel olacak' tabiri yerini guguk kuşu siyaseti tarzına bıraktığını söylüyorum." dedi.

GUGUK KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Guguk kuşları kuluçka asalağı olup yuva yapmazlar, hazır olan yuvaya konarlar ve yumurtalarını başka hazır yuvalara yerleştirirler. Böylece yavru gugukların bakımını üvey ana baba üstlenir.

Guguk kuşları sinsi ve plancıdır. Hazır yuva sahiplerinin en ufak boşluğundan istifade ederek yuvalarını kullanırlar.

Girdiği yuvada bazen kendi yumurtası fazlılık olarak görülmesin diye diğer yumurtalardan bir kaçını yer ve yumurtasını yerleştirirler.

Dişi kuş, kuluçkaya yatmaz!.. Yumurtlama mevsiminde dişi Guguk Kuşu, uygun gördüğü bir yuvayı uzun süre uzaktan dikkatle kontrol eder. 

Yuvanın hakiki sahibi olan anaç kuş uzaklaşır uzaklaşmaz, gözetlediği yerden hızla yuvaya gelir ve bir yumurtasını ev sahibi kuşun yumurtaları arasına bırakır. 

Arafta Sorular /AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe - 25 04 2021

OSMAN KABAKTEPE NELER DEDİ?

"GUGUK KUŞU BELEDİYECİLİĞİ GELDİ"

İstanbul'da eser ve hizmet belediyeciliği bitti. Yerine ajans belediyeciliği, algı belediyeciliği, balon belediyeciliği, Guguk Kuşu belediyeciliği geldi. Fıtratı gereği guguk kuşu yuva yapmaz, guguk kuşu kuluçkaya yatmaz, guguk kuşu hazıra konar. CHP'li İBB'de son 2 yıldır 'guguk kuşu siyaseti' hâkim. İBB, 14 kez borç istedi, tamamına 'evet' dedik. Şu anda İstanbul Belediyesi'nin geleceğini ipotek altına alıp, borç alamaz hale getirdiler. Liyakatli kadroları işten attılar. Yerlerine partizanca atama yaptılar. İBB'de işler sarpa sarınca 'Engelleniyoruz' yalanına sarıldılar. 'Engelleniyoruz' yalanı bir balondur ve o balon da patlamıştır

"NE ZAMAN SEFER SAYILARINI ARTIRALIM DEDİNİZ DE BİZ ENGEL OLDUK?"

İstanbul'a hangi parkı yapmak istediniz de biz 'hayır' dedik? İstanbul'a hangi ulaşım projesini yapmak istediniz de biz 'hayır' dedik? Ne zaman sefer sayılarını artıralım dediniz de biz engel olduk? İstanbul güzelleşecek. Gençlerimiz enerjisiyle bize güç katacak. Halka hizmeti esas alan, hem fen işlerinde hem halkla ilişkilerde hem de eser siyasetinde birinci AK Belediyecilik ile İstanbulumuz 2024'te yeniden tanışacak. CHP'li İBB'de israf düzeni kuruldu. İBB'nin söylediği yalanlardan matematik ağladı, standart sapma aralığı İBB sayesinde yüzde 70'lere çıktı"

"DAHA GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ NASIL İNŞA EDERİZ GAYESİYLE ÇALIŞIYORUZ"

Gençleri kategorilerle, kalıplarla ayrıştırmaya değil onlarla birlikte yaşamaya gayret ediyoruz. Genç kardeşlerimizi, Türkiye'nin hem bugününü hem de yarınlarını birlikte inşa etmeye davet ediyoruz. Biz 'Türkiye'nin hem bugününe nasıl fayda sağlarız hem de gelecekte daha güçlü Türkiye'yi nasıl inşa ederiz?' gayesi ile çalışıyoruz. Bizi diğer siyasi partilerden ayıran en temel özellik işte bu vizyondur.

"CHP'Lİ İBB 2 YILDA 139 MİLYAR LİRA KAYNAKLA NE ÜRETTİ?"

CHP'li İBB son 2 yılda 139 milyar TL'lik kaynak tüketti. Peki bu kadar kaynakla ne üretildi? Sadece 4 tane belediyemiz 4 milyar TL'lik bütçeyle 2 yılda 187 projeye imza attı. Musluk takma, temel atmama törenlerinden başka ne ürettiniz? AK Partimiz yaklaşık 20 yıldır siyaset arenasında iktidarda. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi biz hem milletimizin aslını ve inancını; hem de özgürlüğü ve bağımsızlığı temsil ediyoruz. AK Parti'nin projeleri milletin talebidir.

"YALANIN YAYILMA HIZI, DOĞRUYA GÖRE 7 KAT DAHA FAZLA"

Yalanın yayılma hızı, doğruya göre 7 kat daha fazla. Bu yayılma hızını siyasete zemin yapan insanlar var. Her algı duvarı yıkılabilir ve yıkılacaktır. Biz hakikatin güneşiyle bu naylon işleri eriteceğiz. Siyaset her canlıya hizmeti esas alan, insanın en çok çalışması gereken alan. Bildiklerinizi, varsa yapabileceklerinizi daha fazla insana ulaştırma imkanı sağlıyor. Siyaseti değerli kılan da bu.

DERDİMİZ İNSAN, SEVDAMIZ TÜRKİYE

Hiçbir insan bir diğerinin kalbiyle, gönlüyle aynı değil. Kibir ve büyüklük taslamak en kötü şey. Irklar ve sosyal statüler yüzünden kavgalar çıkıyor. Kimse bulunduğu yerde doğmak için dilekçe yazmadı. Seçmedik bunları. Bugünümüz; ecdadımızın mirası, çocuklarımızdan ödünç aldığımız bir andır. Makam ve mevkiler sade ve sadece insanlığa en hayırlı hizmeti sunmak için bir araç olarak görülmelidir. Öz vatanımızda parya olmamamız için terimizi soğutmadan çalışma azmimizi terk etmememiz gerekir. Derdimiz insan, sevdamız Türkiye! Türkiye'ye sevdalı olan ve tam bağımsız Türkiye'yi kurmaya çalışan bir yolculuk içerisindeyiz."

"İBB BAŞKANI'NIN BEDENİ BURADA AMA AKLI BAŞKA BİR YERDE. CHP'NİN HİZMET ANLAYIŞINDA BİR EKSİKLİK VAR."

İBB Başkanı'nın bedeni burada ama aklı başka bir yerde. CHP'nin hizmet anlayışında bir eksiklik var. İstanbul'un merkeze konduğunu düşünmüyorum. Geçen hafta AK Parti Çatalca belediyesindeydim. Her gün 3 Bin'in üzerinde aileye sıcak yemek götürüyoruz dedi. İBB Başkanı'nın bütçesi ile Çatalca Belediyesi'nin bütçesini aldım arada 900 katı fark var. 900 katı iş yapmış olması gerekiyor yani. Ortada ajans belediyeciliği var. 'Guguk Siyaseti' ile naylon işler ile gerçekliği örtemezler. Olmayanı oldu gibi olanı olmadı gibi gösterme çabası var. Hizmet anlayışı, ajans belediyeciliği anlayışı ile heba edilemez.

"AYLAN BEBEK ÜZERİNDEN SİYASET...

BU SİYASET YAPMA TARZI DEĞİL. BU BİR YIKMA SANATIDIR."

Kabaktepe, Elönünün 'CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, Aylan bebeği, bir mazlumu siyaset malzemesi etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şöyle cevap verdi...

"Bu sözün bittiği bir yer. Algı ve ajans siyaseti olarak toplumun en hassas olduğu resimleri kullanarak kendi yalan ve iftiralarınızı onun üzerinden anlatmaya çalışıyorsunuz. Bu şunu gösteriyor, Türkiye'de siyasetin temel vazife ve amacı içinde bulundukları toplumu yönetmeye talip olmakla beraber bu yönetimi nasıl göstereceklerine dair politikaları, planları ortaya koymaktır. CHP zihniyeti Türkiye ve toplumu daha iyi nereye götüreceğinden değil bir yıkma siyaseti üzerinden bir tarz işliyorlar. Şu an odaklandıkları tek bir şey var yalan ve iftira ile masumları mazlumları kullanarak biz AK Parti iktidarını nasıl yıkarızı düşünüyorlar. O masum çocukların ruhu bu yıkma siyasetinin önündeki en büyük engel olacak. Bu siyaset yapma tarzı değil. Bu bir yıkma sanatıdır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle