Güncel Anne Babalar

GÜNCEL  ANNE BABALAR

          Bugünün çocukları nasıl ki önceki nesil çocuklardan farklıysa bugünün anne babaları da bir önceki nesillerden çok farklı. Bu durumu çok olumlu görenlerdenim.

 

       Artık parklarda çocuğuyla ilgilenen, oynayan babalar görünce şaşırmıyoruz mesela. Çocuğuna dil öğretmek için kurslara yazılmak isteyen anneler hakeza. Ama ille de babanın çocukları için yaptığı şeyler, babalara sonradan eklenmiş bir fonksiyon olarak okunmamalı. Babalar da anneleri kadardır çocukları için.

 

         Babasının boy uzunluğu, ayakkabı numarası, saç rengi çocuğun umurunda değildir. 0-6 yaş çocukları için adına ölçüt denilecekse, bu da ancak sevgi ve ilgidir.

 

         Duygularımızı ve düşüncelerimizi bir kenara bırakalım. Bu zamanın çocukları çok şanslı. Onlar için çabalayan, kitap okumaya başlayan, araştıran türlü zahmetlere giren ebeveynler var artık. Bu durum geleceğe çok iyi bir işaret. Ancak kıvamında, tadında ilgililik aradığımız, istenilen durumdur. Pedagoji, aşırılığı sevmez, azı da sevmediği gibi.

 

  • Çocuk ayakkabısını kendi giysin, geç sürebilir bu işlem ama “kendi” gibisi yok. “Kendi” demek başarı demektir, özgüven demektir, “ben birey oluyorum, oldum” demektir esasen.
  • Yemeği de kendi yiyebilsin; döksün, kirletsin ama sonucunda üstesinden gelebilme becerisi oluşur çocukta, istenilendir.
  • Basit sorumluluklar verin; döksün, düşürsün, hata yapsın… bunu siz biliyorsunuz ama çocuk karşılığında bunun adı annem babam bana değer veriyor, bana güveniyor’dur.
  • Kaynağı sağlam kitap ve makalelerden beslenmeli. Eğitim işi hata affetmez. Bildiğiniz doğrular çocuğun gelecekteki yanlışları olabilir. Yanlışlar da belki doğruları.
  • Tüm anne babalar öncelikle çocukları için vardır. Yaşam kaynaklarıdır, hayat planlarıdır.

Yaşam kaynaklarımıza, hayat planlarımızda güzel sayfalar açmamız dileğiyle…

 

 

 

Edip Gündüz

1984 Mardin doğumludur.1991-2003 Yılları arasında ilk-orta ve lise öğrenimi Şanlıurfa’da tamamlamıştır.2005-2009 Yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü tamaml

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle