Aksaray'da Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazı

Aksaray Ulu Camii'de cuma namazı çıkışı bir araya gelen STK platformu üye ve günüllüleri, HAMAS Lideri İsmail Heniyye'nin şehit edilen 3 çocuğu ve 4 torunu ile Gazze şehitlerinin gıyabi cenaze namazlarını kıldı.
  • 12.04.2024 16:46
Aksaray'da Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazı

İşgal rejimi tarafından Ramazan Bayramı'nın ilk günü HAMAS Lideri Heniyye'nin ailesinden şehit edilen 7 kişi için Türkiye genelindeki camilerde gıyabi cenaze namazları düzenleniyor.

Aksaray'da da bir araya gelen STK plarformu temsilcileri, Ulu Cami'de kıldıkları cuma namazı sonrası bir araya gelerek Heniyye'nin 3 çocuğu ve 4 torunu ile Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazına durdu.

Aksaray halkının yoğun bir şekilde katılım gösterdiği namaza aynı zamanda HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Bedih Çifçi, Aksaray Peygamber Sevdalıları Derneği Başkanı Enes Soylu ve STK platformu üyeleri ile gönüllüleri de katıldı.

Kılınan namazın ardından grup adına basın açıklamasını Aksaray STK Platformu Başkanı İlhan Demir yaptı.

Demir açıklamasına, "Kendi yolunda cihad edenlere izzet, yolundan yüz çevirenlere zillet elbisesi giydiren Allah'a hamdolsun. Tarih boyunca haddini aşmış nice tağutları helak eden, yeryüzünün mustazaflarına özgürlük ve salih kullarına yeryüzünün verasetini vaad eden Rabbimize hamdolsun" ifadeleri ile başladı.

"Gazze direnişiyle dirilmeye ve diriltmeye devam ediyor"

Demir, "Değerli dostlar! Gazze'deki soykırım ve bütün yoksunluklara rağmen şanlı direniş 6. ayını da geride bıraktı. Altı Gün savaşlarında bölge devletleriyle savaşan işgalciler, neredeyse yirmi yıldır abluka altında tuttuğu gazze direnişine karşı hiçbir askeri başarı elde edemedi.

Gazze, direnişiyle onurlu ve aziz... Ümmet; ramazan, iftar ve hatta bayram telaşıyla mahcup ve aciz. Gazze direnişiyle, şehadetleriyle ders vermeye, uyandırmaya, diriltmeye devam ediyor. İslam dünyası ise anlamıyor. Nitekim, Filistinli imam Mahmut Hasanat hutbeye çıkarak, 30 bin şehidin, 70 bin yaralının, 100 bin sakatın 2 milyon evsiz ve susuzun ve aç insanın olduğunu söyledi. Bunların bir şey anlatmadığı bir ümmete ben buradan konuşsam ne olur konuşmasam ne olur, kamet getirin de namazımızı kılalım dedi ve hutbeden indi." şeklinde konuştu.

Demir, biz sussak da tarih susmayacak diyerek, "İnsanlık için feveran, ümmet için sitem olan bu haykırışı çok iyi anlıyoruz. Acziyetimiz yüreğimizi sıkıştırıyor, mahcubiyetimiz tevil kaldırmıyor. Ama bizler, biz sussak da tarihin susmayacağını bilerek konuşmaya, gücümüz yettiği sürece konuşmaya, gücümüzün yettiği her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Dualarımız ısrarlı bir sekilde devam edecek. Kesintisiz yardımlarımız, boykotumuz sürecek biiznillah, Ne Gazze'de, ne başka coğrafyalarda tüm zalimlerden zulümlerin kökü kazınıp hesap sorulana kadar durmayacağız ve umudun adı olan yeryüzünde direnişin Gazze, zaferin de adı olacak inşaallah." ifadelerini kullandı.

"israil'e ihracat kısıtlamasını çok geç kalınmış olsa da olumlu ama yetersiz buluyoruz"

Demir, "israil rejimi ile yapılmış siyasi, askeri ,ekonomik ve ticari bütün anlaşmaların feshedilmesi, Adana İncirlik'te ve Malatya Kürecik'te yer alan Amerikan üslerinin derhal kapatılması, başta İskenderun limanı olmak üzere tüm limanlarımızdan israil'e ticari tüm faaliyetlerin sonlandırılması şeklindeki taleplerimizi tekrarlıyoruz. Özellikle altını çizgilerle çizerek belirtmek istioyruz. Çifte vatandaş hususu olup İsrail vatandaşı olarak 7 ekimden sonra israil'e destek vermek üzere oraya giden kişilerin tespit edilerek vatandaşlıktan çıkarılmalarını talep ediyoruz İdarecilerden inkâr ve tevil yoluna gitmeden gerçekleri olduğu gibi açıklamalarını, doğruyu bildikten sonra gereğini yapacağı konusunda bu millete güvenmelerini, böyle yaptıklarında kendi güvenilirliklerini de korumuş olacaklarını hatırlatıyoruz." diye kaydetti.

"3 oğlu ve 3 torunu şehid edilen Hamas Lideri İsmail Heniyye'yi tebrik diyoruz"

Demir, "İdarecilerin Gazze için gösterdikleri çabaların farkında olunmasına rağmen, yaşanan acıların yüreklerini kanattığı genç insanların israil ile ticaretin kesilmesine yönelik yaptıkları gösterilerde, kısıtlar güç davranılmasını ve orantısız kullanılmasını doğru bulmuyor, böylesi vicdanları yaralayan yanlışların tekrarlanmayacağını ümit ediyoruz vicdanları yaralayan yanlışların bir daha tekrarlanmayacağını ümit ediyoruz. Hamasa terör örgütü diyen, İsmail Heniye ve ailesi ile ilgili onlarca iftira atanların da bu olaylarla alakalı yaptıkları hiçbir açıklamayı samimi bulmadığımızı ilan ediyoruz. Bu vesile ile Ramazan bayramının birinci gününde 3 oğlu ve 3 torunu şehid edilen Hamas lideri İsmail Heniyyey'i tebrik diyoruz. Ailesinden altmış kişiyi bu savaşta şehit veren bir liderliğin bozulmayan metaneti karşısında tüm azgın güçlerin diz çökeceğine inanıyoruz." şeklinde belirtti.

Demir, "Ramazan Bayramı vesilesiyle, siyonist savaş makinesi karşısında gösterdikleri direnç, fedakârlık ve efsanevi kararlılıklarından dolayı kardeşlerimizi kutluyor, Aksa Tufan'ı savaşında ve Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın edilen kurtuluş yolunda şehid kardeşlerimize rahmet. Yüce Allah'tan yaralılara ve hastalara acil sifalar diliyoruz, Siyonist düşmanın hapishanelerindeki tutuklu ve mahkûmlara özgürlük, ümmetinin onurunu koruyan mücahitlerimize Allah'ın izni ve kudretiyle yakın bir zamanda apaçık bir zafer nasip etmesini niyaz ediyoruz. Son olarak tüm mazlumlardan yana olduğumuzu, kassam mücahitlerinden yana olduğumuzu, kanımızın son damlasına kadar zalimlere karşı olduğumuzu, yeryüzünde tamamen fitne kalmayıp din hakim olana dek mücadeleye devam edeceğimizi tekrarlıyoruz. Allah'ın dininin yardımcıları olacağız inşaallah." diyerek açıklamasını sonlandırdı.

İLKHA

Yorum Yaz