Anız yangınları bitmek bilmiyor! Suriye sınırındaki 7 köy alevlere teslim oldu

Şırnak'ın İdil ilçesinde çıkan ve akşam saatlerinde kontrol altına alınan yangın, rüzgarın etkisiyle yeniden başladı. 7 köyü etkileyen yangını söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

  • 23.06.2024 12:44
Anız yangınları bitmek bilmiyor! Suriye sınırındaki 7 köy alevlere teslim oldu

Şırnak'ın İdil ilçesinde çıkan anız yangını, akşam saatlerinde kontrol altına alındıktan sonra rüzgarın etkisiyle tekrar başladı. Yangın, kısa sürede büyüyerek çevresindeki 7 köyü etkiledi. İdil Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve çevre belediyelerin ekipleri, yangını söndürmek için bölgeye sevk edildi.

ÇEVRE BELEDİYELERDEN EKİP DESTEĞİ İSTENDİ
İdil Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Suriye tarafından rüzgarın etkisi ile hızla ilerleyen anız yangını İdil ilçesine bağlı 7 köyü etkilemiştir. Yangın haberi üzerine İdil Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yangını söndürmek için araç ve ekiplerimizle birlikte yangının olduğu bölgeye intikal etmiştir. Sınır hattı boyunca süren yangını söndürmek için Cizre Belediyesi ve Silopi Belediyesi araç ve ekipleriyle birlikte bölgeye intikal etmiştir" ifadelerine yer verildi.

İTFAİYE VE BÖLGE HALKI SEFERBER OLDU
Yangın söndürme çalışmaları, itfaiye ekiplerinin yoğun çabalarıyla devam ediyor. Bölge halkı, yangının kontrol altına alınması için seferber olmuş durumda.

DİYARBAKIR VE MARDİN ARASINDA ÇIKAN YANGINDA 14 ÖLÜ
20 Haziran saat 22.15 sıralarında ise Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Köksalan Mahallesi'nde çıkan anız ile örtü yangını, Bağacık ve Yazçiçeği mahalleleri ile Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ, Yetkinler ve Şenyuva mahallelerine sıçradı.

Acı olayda 14 kişi hayatını kaybederken 78 kişi de hastanede tedavi altına alındı. Yüzlerce hayvan ise telef oldu. Alevler 2 bin 100 futbol sahası kadar alanı küle çevirdi.

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz