tatlidede

Ayav: Alışverişimizi yerli esnafımızdan yapalım

Kızıltepe ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar odası, kayıtsız olarak seyyar tezgâhlarda yapılan satışların kayıtlı esnafı zarara uğrattığını ve haksız kazanç sağladığını açıklayarak yetkilileri göreve çağırırken vatandaşın kendi yerli esnafından alış veriş yapması çağrısında bulundu.
  • 02.04.2024 15:10
Ayav: Alışverişimizi yerli esnafımızdan yapalım

Mardin Kızıltepe ilçesinde yıl boyunca ve özellikle bayrama yakın dönemlerde esnafın işyerinin önünde cadde ve sokaklarda tezgâh açan seyyar satıcılar ile dışarıdan gelen satıcıların kira, vergi ödeyen, işçi istihdam eden resmi kayıtlı esnafı mağdur ettiğini açıklayan Kızıltepe ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar odası başkanı Zeynettin Ayav, yetkililere seslenerek buna kalıcı çözüm bulunmasını istediklerini söyledi.

Başkan Ayav, bunun yıllardır kangrenleşmiş ve düzeltilmeyen sorun olduğunu belirterek, “İlçemizde bayram aylarında çarşı merkezinde seyyar satıcılar tarafından gıda, Bayram şekeri, Hazır giyim, ayakkabı, zücaciye ürünleri satılmaktadır. Esnafımın kapısının önünde ürünler sergilenerek satışlar yapılmaktadır. Ekonomik zor şartlarda ağır kira sorunu ile boğuşan esnafımıza büyük haksızlık yapılmaktadır. Yıllardır yerel yöneticilerimiz, Zabıta müdürlüğümüz ile odamız tarafından görüşmeler, yazışmalar yapılmakta ancak bir türlü bir sonuç alınmamaktadır. Odamız tarafından Belediye zabıta müdürlüğüne bu bayram öncesi yine yazımızı teslim ettik. Cumhuriyet meydanı (özgürlük meydanı ) seyyar satıcı işportacı meydanı olmuş. Biz seyyar satıcıya işportacıya karşı değiliz. Bu kardeşlerimiz semt pazarlarına yerleşsin. Bu bayram da aynı hataların uygulamaların tekrar devam etmemesini diliyoruz.” ifadelerini kullandı

Ayav, ayrıca il dışından gelen gıda ve ürünlerin sağlık ve güvenirliği açısından vatandaşın yerli esnaftan alış verişi yapmasını da önererek, “Değerli Kızıltepe halkı Çevre illerden gelip satış yapan gıda ürünleri, giyim, ayakkabı v.b ürünlerin menşeleri belli olmadığından merdiven altı tabir ettiğimiz ürünlere asla yanaşmayın. Kendi yerli esnafımızdan alış verişimizi yapalım. Dışarıdan gelip satış yapan şahıslar günü birlik geldikleri için iade etmek istediğiniz de, şahısları bulmanız mümkün değildir. Özelikle gıdalara çok dikkat etmeliyiz. Dışarıdan gelen sucuk, pastırma, ürünlerine çok dikkat etmek gerekir. Haber kanallarında kesilmiş tonlarca at ve eşek eti ele geçirildiğini görmekteyiz. Halkımızın eti, sucuğu, pastırmayı yerli kasabımızdan yerli esnafımızdan alalım. Dışarıdan gelen ürünlere itibar etmeyelim.” uyarısında bulundu.

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz