Dev Sultan, 15 yıldır unvanını koruyor

Mardin’de yaşayan 2 metre 51 santimetre boyu ile ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanını 15 yıldır koruyan Sultan Kösen, İtalya’daki Guinness Rekorlar Kitabı’nın lansmanına katıldı. Yurda dönen Kösen, önümüzdeki hafta ABD’ye gidecek.

  • 12.02.2024 11:52
Dev Sultan, 15 yıldır unvanını koruyor

Mardin'in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşamını sürdüren, 2 metre 51 santimetrelik boyu ile 2009'da Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Sultan Kösen (42), rekoru 15 yıldır kimseye kaptırmıyor. Bugüne kadar 128 ülkeye 500'den fazla seyahatte bulunan Kösen, dünyada ayak basmadık yer bırakmak istemiyor.


Gittiği ülkelerde Mardin'i ve Türkiye'yi gururla temsil eden Kösen, 25 Ocak'ta İtalya'da yapılan Guinness Rekorlar Kitabı'nın tanıtımına katıldı. 2024 yılının Guinness Rekorlar Kitabı'nda da yer alan Kösen, 15 günlük çeşitli programa katıldıktan sonra memleketi Mardin’e döndü. Kösen, 16 Şubat’ta Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentindeki bazı programalar katılmak üzere ABD’ye gidiyor.


‘ÜLKEMİZİN GÜZELLİKLERİNİ VE KÜLTÜRÜNÜ DÜNYAYA TAŞIYORUZ’
Türkiye’nin ve Mardin’in güzelliklerini dünyaya anlattıklarını belirten Kösen, İtalya ziyaretine ilişkin şunları söyledi:

“Guinness Rekorlar Kitabı’nın her sene farklı bir ülkede tanıtımı yapılıyor. Bu yıl İtalya Milano’da yapıldı. Bizde her sene Guinness Rekorlar Kitabı’nın lansmanında yer alıyoruz. Rekorumun 15. yılını tescil ettirerek kitapta yer aldık. Tabi ki, gittiğimiz her ülkede ülkemizin güzelliklerini anlatıyoruz. Onlar da bu güzellikleri yerinden görmek istiyorlar ve ilk fırsatta Türkiye’ye geleceklerini ifade ediyorlar. Bizler de mutlu bir şekilde ülkemize dönüyoruz. İnşallah haftaya Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentine gideceğiz. Orada da çeşitli etkinliklere katılıp ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceğiz. Mardin’imizin ve farklı illerimizin kültürünü, güzelliklerini dünyaya taşıyoruz. Ülkemizle gurur duyuyoruz, eminim ki tüm Türkiye’de bizimle gurur duyuyor.”


‘VALİZİMİZİ BOŞALTMADAN LOS ANGELES’A UÇACAĞIZ’
Kösen'in menajeri Mehmet Veysi Bora da Guinness Rekorlar Kitabı'nın tanıtımının, her yıl farklı bir ülkede yapıldığını söyledi. Tanıtımın bu yıl İtalya'nın Milano şehrinde yapıldığını, onur konuğu ve kitabın tanıtım yüzü olarak Sultan Kösen'in davet edildiğini kaydeden Bora, Kösen'in önümüz hafta ABD’ye gideceğini söyledi.


Bora, “İtalya’daki program, aynı zamanda Sultan Beyin rekorunun bir daha tescil edilmesi anlamını taşıyordu. Sultan Bey, aynı şekilde yine dünyanın yaşayan en uzun insanı olarak kitapta bir daha tescillendi. Ayağımızın tozuyla bugün Mardin’deyiz, valizimizi boşaltmadan 16 Şubat’ta Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles’a uçacağız. Ülkemizi, şehrimizi insanlara tanıtarak, elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Editör: Sevgi As

Yorum Yaz