Ecdâd mirası Harzem, 812 yıldır ayakta

Kızıltepe ilçesine bağlı Ziyaret köyünde 812 yıldır ayakta duran Harzem Medresesi, Şeyh Taceddin ismiyle de tanınan Taceddin Mesut'un mekanı ziyaretçilerini bekliyor.
  • 11.08.2023 16:28
Ecdâd mirası Harzem, 812 yıldır ayakta

Mardin Müzeleri Koruma Derneği Başkanı İbrahim Yüksel, tarihi medrese ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Medresenin tarihçesi hakkında bilgi veren Yüksel, "Tarihi Harzem Medresesi Artuk Arslan Nasruddin döneminde inşa edilmiştir. Hazrem köyü Artuklular'dan önce de önemli bir yerleşim alanıydı. Bizans Doğu Roma İmparatorluğunun gözetleme karakolu noktasıydı. Ancak Artuklular döneminde inşa edilmiş ve önemli bir konuma gelmiştir. Artukluların tören, kutlama alanların yapıldığı bir köy olarak geçmektedir. Harzem Medresesi Nasruddin Ahmet Artuk Arslan azatlı kölesi Şeyh Taceddin ismi ile anılır daha çok. Şeyh Taceddin aynı zamanda Harzem Medresesinin ilk müderrisidir." dedi. 

Medresenin köyde olmasıyla bugüne kadar yapının korunduğuna dikkat çeken Yüksel, "Şehirden uzak olması hasebiyle köylüler tarafından çok daha rahat korunabilmiş bir tarihi kültürdür. Köylerdeki tarihi eserler şehirlerden çok daha iyi korunmuş durumdadır. 1211 senesinden bu yana medrese bozulmadan, işlevini yitirmeden bugünümüze kadar sapa sağlam gelebilmiştir. Ziyaretçilere de açık durumdadır. Hatta İstanbul'dan gelen turist kafileleri ziyarete gelebiliyorlar. İnanç turizmi rotasına eklenmesi gereken önemli bir nokta olması hasebiyle Artuk Arslan'ın şehrin büyük bir bölümünü imar ederken şehrin diğer Kızıltepe'deki Dunaysır Külliyesi ve üçüncü olarak Harzem Medresesinin inşa edildiği dönem olarak bilinir. Aynı zamanda Hatuniye Medresesi'nin inşaatı da Artuk Arslan zamanında tamamlanmıştır." ifadelerini kaydetti.

812 yıldır ilk gündü gibi ayakta duran Harzem Medresesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Harzem Tacettin Mesud Medresesi ve Mardin'de gezilecek yerler.Harzem Medresesi 812 yıldır ayakta - Norm Haber

Yorum Yaz