Hüda Par Vekili, Mardin'de STK'larla bir araya geldi

HÜDA Par Milletvekili Serkan Ramanlı, Hüda Par İl Başkanı İsmail Çevik ile birlikte Mardin'deki Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi.
  • 20.11.2023 11:45
Hüda Par Vekili, Mardin'de STK'larla bir araya geldi

HÜDA Par Milletvekili Serkan Ramanlı, Mardin'de bulunan Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelerek istişarelerde bulundular.

Toplantıya katılan bütün STK'ların gündeme getirdiği ortak sorun İsrail Sorunu ve Gazze Katliamı olurken STK'lar HÜDA Par'dan bu sorunun çözümü ve iktidar tarafından yapılması gerekenler için mecliste sürekli gündeme getirilmesini ve hükümete baskı kurmasını istediler. 

Ramanlı, gittikleri her ilde o şehrin STK temsilcileri ile görüştüklerini ve onlarla istişare ederek ortak hareket ettiklerini söyledi.

Ramanlı, toplantıya katılan bütün STK Temsilcilerini bir bir dinleyerek sorularını not aldıktan sonra cevapladı.

Image description

Ramanlı, "Bir aydan fazladır maalesef Filistinli kardeşlerimiz, Gazze'deki bacılarımız ve çocuklar bir muhasara bir abluka altında ve her gün bombalarla katlediliyorlar. Üstelik bütün dünyanın gözleri önünde yaşanıyor bu katliamlar. 60'a yakın İslam ülkesi var. İki milyara yakın Müslüman var. Lafa geldiğinde aslan kesilen, lafa geldiğinde cüretkâr lafa geldiğinde kabadayı, lafa geldiğinde her şeyi yapabilecek güce sahip olan İslam ülkeleri. Bir avuç kardeşine bir bardak suyu yetiştiremeyen İslam ülkelerine ne olsun. Birliğini muhafaza edemeyen İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT), dünyayı harekete geçiremeyen bu teşkilata ne olsun? O teşkilatı oluşturan İslam ülkeleri, Ey hükümetlerimiz, ey bizler adına o teşkilatta yer alanlar, somut adım attıramıyorsanız kendi teşkilatınıza, sizlere ne olsun. Ey hükümetlerimiz! Filistinli kardeşlerimiz için somut adımlar atamıyorsanız ne olsun size? Ve Ey Bizler!  Bunlar bize yakışıyor mu? Eğer biz 2 milyar İslam âlemi olarak 2 milyondan biraz fazla Gazzeli kardeşlerimize zulmeden siyonistlere dur diyemiyorsak, bize yazıklar olsun. Başka bir şey söylemeye gerek var mı?" dedi.

Image description

Hükümet nezdinde Gazze konusunda halkın ve ümmetin ortak taleplerini defalarca ilettiklerini anlatan Ramanlı, "Haftalardır meydanlardayız, niye meydanlardayız?  Öncelikle tarafımız belli olsun istiyoruz.  ‘Kardeşlerimizle birlikte atıyor yüreklerimiz’ demek için toplanıyoruz. Ve dahası hükümetimizi de harekete geçirmeye ve somut adım atmaya teşvik için oradayız. Hala daha kendi hükümetimizi bile somut adım atmaya ikna edemedik.  Biz hükümetimizde istiyoruz, Hükümetimiz dönüp İslam ülkelerinden istiyor onlara bir şeyler söylüyor. İslam ülkeleri de dönüp o siyonistlere şartsız destek verenleri merhamete getirmeye çalışıyor. Diplomatik ve ticari ilişkilerini Hiç olmazsa bu devirde askıya almasını istiyoruz. Hükümete diyoruz ki,  Kıbrıs'ta o Rum çeteleri Müslüman Türk kardeşlerimizi kıyımdan geçirirken bütün dünyayı başta ABD'yi karşısına alma pahasına askerlerimizi gönderdiniz. Kıbrıs Barış harekâtını başlattınız. Ermeni çeteleri Karabağ'da Müslüman kardeşlerimizi katlederken Azeri kardeşlerimize İHA’ları gönderdiniz. Rusya kırımı işgal ettiğinde kendi limanlarınızı Kırım'dan gelecek gemilere kapatabildiniz. Kırım için Azerbaycan için onu yapabilen Kıbrıs'a asker gönderebilen ülkemiz, bu siyonistlerin bizim limanlarımızdan beslenmelerine bir ket vuramaz mı?  Hiç olmazsa bugün, hiç olmazsa Müslüman bebekler zalimce katledilirken buna bir dur diyemez mi? Sen kardeşlerimi katlettikçe, bizden bir hayır göremez' diyebilir mi? desin istiyoruz, yapsın istiyoruz."dedi.

Ramanlı şehrin sorunları ile ilgili olarak da "Mardinimizin sorun ve sıkıntıları ile ilgili istişarelerde bulunacağız varsa memleketimizin sorunları, sıkıntıları bunlarla ilgilenmek için çalışma yapacağız."dedi.

STK adına moderatörlük yapan Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü de "HÜDA PAR Batman Milletvekili Sn. Serkan Ramanlı'nın bizleri ziyaret etmesi, bugün için hepimizin ortak sorunlarını dinlemesi bizi çok memnun etmiştir. Bizim amacımız gerek yerel gerekse de ulusal düzeyde sorunları iletip şehrin ufukunu açmak ve STK'lar olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmektir. Ziyaretleri için sayın vekile teşekkür ederiz."dedi.

Toplantıya, MÜSİAD Başkanı Bülent Tekin, Muhtarlar Federasyonu Başkanı İsa Dal, Memur-Sen'den Abdulselam Demir, Mimarlar Odasından Önder Duyan, Peygamber Sevdalılarından Fasih Memiş, HAK-İş ve Hizmet-İş Mardin Şube Başkanı Aziz Adıbelli, Cihannuma'dan Murat Bağış, İnsan ve Medeniyet Vakfından İzzetin Ceylan, Kudüs Platfromundan Nurettin Kasap, Kızılay'dan Şeyhmus Arı, Sevgi Derneğinden Züleyha Öncel olmak üzere ildeki STK temsilcileri katıldı. 

Image description

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz