tatlidede

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen Müslümanların üzerine gaz bombası attı

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen bazı Filistinlileri içeri almadı. Bunun üzerine Mescid-i Aksa'nın çevresinde namaz kılmak isteyen Filistinliler, sert bir müdahaleyle karşılaştı. İsrailli güvenlik güçleri Müslümanların üzerine gaz bombası attı. Namazın ardından da sokaklarda gerginlik devam ediyor.
  • 13.10.2023 16:03
İsrail polisi, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen Müslümanların üzerine gaz bombası attı

Hamas'ın İsrail'e yönelik 7 Ekim Cumartesi günü başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna İsrail'in yanıt vermesi sonrası bölgede şiddetin dozu bir hayli yükseldi. İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da Cuma namazını kılmalarını engellediği Filistinlilere gaz bombası ve plastik mermiyle müdahale etti. Saldırılarda 6 kişi yaralandı, çok sayıda insan gaz bombasından etkilendi.


YAŞ SINIRLAMASI GETİRDİLER

Filistinlilerin İsrail-Hamas çatışmasının ardından kılınacak ilk cuma namazı için akın etmesi beklenen Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya girişlere yaş sınırlaması getirildi. Filistinlilerin Mescid-i Aksa civarında toplanmasıyla bölgede tansiyon yükseldi.

GAZ BOMBASI ATTILAR

Filistinliler, İsrail polisinin orantısız gücüyle karşılaştı. Namaz kılmak için seccadelerini yere seren kalabalığı dağıtmak isteyen İsrail polisi, Filistinlilerin üzerine gaz bombası attı. Plastik mermi de kullanan İsrail polisi, namazın ardından da sokaklarda sert müdahalesini sürdürdü.

ARA SOKAKLARA KAÇTILAR

O anlar saniye saniye kameralara yansırken, Filistinliler ara sokaklara kaçtı. Ara sokaklarda toplu halde bekleyen kalabalık sloganlar atıp İsrail polisini protesto etti. Bölgede gergin süreç devam ediyor.

6 KİŞİ YARALANDI

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da İsrail askerlerinin müdahalesinde biri çocuk 6 kişi yaralandı. Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs'te İsrail askerlerinin Filistinlilere müdahale ettiği belirtildi. Açıklamada, İsrail askerlerinin müdahalesinde Kızılay ekibinden bir kişinin başından yaralandığı, 5'inin atılan gazdan etkilendiği aktarıldı.

BAYRAK AÇARAK PROVOKE ETTİ

Mescid-i Aksa çevresinde namaz kılmak isteyen Filistinliler sert bir müdahaleyle karşılaşırken, İsrail polisinin Müslümanların üzerine gaz bombası attığı anlar ve yaşanan karışıklığa dair görüntüler servis edildi. Alanda tansiyon yükselirken bir İsrail polisinin, Müslümanlara dönüp cebinden çıkardığı İsrail bayrağını açıp gösterdiği görüldü.

Yorum Yaz