'Geçim her geçen gün biraz daha zorlaşıyor'

Ekonomik kriz derinleştikçe İstanbul’da yaşayan bölge insanlarının yaşam kalitesi çok daha fazla olumsuz etkilenmeye başladı. Gurbette yaşam savaşını varoş mahallelerde sürdüren vatandaşlar, her geçen gün biraz daha hayatın zorlaştığını kaydettiler.
  • 11.08.2023 21:36
'Geçim her geçen gün biraz daha zorlaşıyor'

Ekonomik kriz derinleştikçe İstanbul’da yaşayan Kürtlerin hayatı gittikçe zorlaşıyor.

Çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı Tarlabaşı gibi semtler en fakir semtler arasında yer alıyor. Semt sakinleri, yüksek enflasyon ve kiralardan şikayetçi.

Mardin-Kızıltepeli 48 yaşındaki Cemal Dayar, 10 senedir İstanbul sokaklarında pilav satıyor.

20 yıldır İstanbul’da bulunan ve seyyar satıcılık yapan Dayar, 5 kişilik ailesine bakıyor .

“Geçim her geçen gün biraz daha zorlaşıyor”

Kirasının şu anda 8 bin lira olduğunu, kendisinin de 12 bin lira kazanabildiğini belirten Dayar şunları söyledi:

“Zamlar ve pahalılık yüzünden geçinemiyoruz. Her şey çok pahalı. Biz eskiden bir liraya pilav veriyorduk, şimdi 10-15 liraya versek de zarar ediyoruz.

O dönemler işlerimiz çok daha fazlaydı. Şimdi ise geçim çok zorlaştı. Kiramız arttı.

Kirayı mı ödeyeceğiz, ailenin geçimini mi sağlayacağız bilmiyoruz.”

“Sabahtan akşama kadar çalışıyorlar, ancak 4-5 bin TL kazanabiliyorlar”

Sebze satarak pazarcılık yapan Salih Sezgin de masraflardan ve pahalılıktan yakınarak mazot ve nakliyat ücretlerini hatırlatıyor.

Kendisine ait bir işyeri açamadığını belirten Sezgin, “Şu anda yoksullar için geçim çok zor, zenginler için hayat çok güzel. Bu mahalledekiler için geçim inanılmaz zor. Elimden gelse de kendime bir dükkan açabilsem çok iyi olurdu, şu anda dışarıda sebze satıyorum” ifadelerini kullandı.

Rûdaw’a konuşan Sultan Demirel de “Geçinmek çok zor. Çocuklarım sabahtan akşama kadar çalışıyorlar, ancak 4-5 bin TL kazanabiliyorlar. Kendimizi güçlükle geçindirebiliyoruz” dedi.

Gezal Dicle de “Kiralar çok arttı. Perişan olduk. İş olsa geçim yine bir şekilde halledilir ama iş de yok” sözleriyle sitemini dile getirdi.

Yorumlar

Image
metın
12.08.2023 / 15:47

normal

Yorum Yaz