Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş panelleri, güneşi evlerde ve işyerlerinde kullanılabileceğiniz özel enerjiye çevirirler. Paneller arasında ışıl güneş sistemleri ve fotovoltaikler gibi iki ayrı tür ortaya çıkar. Işıl güneş sistemleri, güneş enerjisinin su ısıtılması için kullanılmasını sağlar. Fotovoltaik paneller ise fotovoltaik etki sayesinde güneşin enerjisini doğrudan enerjiye çevirebilir.

BİLİM

Fotovoltaik, ışıktan elektrik anlamına gelir. Güneş hücreleri veya güneş panelleri vasıtasıyla güneşten elektrik elde edilmesi bu sayede mümkün hale gelir. Fotovoltaik aynı zamanda çalışmalara verilen genel ad olarak öne çıkar. Bu paneller genellikle silikon bazlı yarı iletkene sahiptir. İki ayrı elektrik kontağına sahip güneş panelleri ne kadar uzun süre doğrudan güneş enerjisine maruz kalırsa o kadar fazla enerji ortaya çıkarır. Güney kısımlara doğru bakan ve eğimli alanlar ideal noktalardır.

Panellerde yarı iletken materyalleri dolduran, rüzgarla uçuşan tozdan ve diğer formlardan korunabilmek için cam tabakayla kaplanmış bölgeler vardır. Ayrıca yansıtıcı materyallerle kaplanmış olmaları önemlidir. Yarı iletken materyaller güneş ışınlarını en üst seviyede emebilecek özelliklere sahip olmalıdır.

 

Evirici Nedir?

Güneş ışını panele çarptıktan sonra emildiğinde yarı iletkeni oluşturan atomlar dışarıya taşınır. Böylelikle yarı iletken tarafında pozitif diğer kısımlarında ise negatiflik ortaya çıkar. Bütün elektronlar aynı yönde hareket etmeye başladığı zaman elektrik akımı meydana gelir. Elektrik kontakları özel akımı yakaladıktan sonra elektrik devrelerine aktarır. Güneş panelleri ortaya çıkardığı elektriği doğru akım olarak sunar. Evlerde ve işyerlerinde bu panellerden yararlanmadan önce alternatif akımın elde edilmesi önemlidir.

Panellerin hangi güçte ne kadar elektrik ürettiğini ve ne kadar tüketim gerçekleştirdiğini içeren çift yönlü evirici isimli sayaçlar yer alır. Böylelikle sistemde tüketilmeyen elektrik ulusal şebekeyi desteklediği için avantaj ortaya çıkar. Güneş, en üst düzeydeki enerji kaynakları arasındadır. Güneş paneli sistemlerinin elektronları atomlardan ayırmak için fotonlar kullanması gibi özellikleri vardır. Elektronların atomlarından ayrılma işlemi elektrik sayesinde oluşur.

Güneş panelleri gelen güneş ışığını ısı yerine elektriğine dönüştürür. Bunu silikondan yapılan fotovoltaik hücrelerle gerçekleştirir. Elektronları atomlarından ayırma işlemi elektrik meydana getirir. Güneş enerjisi için güneş panelleri farklı alanlarda kullanılabilir.

Güneş Enerjisi Dönüşümü

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle