Girişimsel Kardiyoloji Masaya Yatırıldı

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı ‘nın düzenlemiş olduğu “Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1.Girişimsel Kardiyoloji Kursu" Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesinde gerçekleştirildi.

MARDİN
PAYLAŞ:

Son dönemlerde bilimsel toplantılara ev sahipliği yapmayı gelenek haline getiren Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı,Kardiyoloji alanında prestijli yüksek bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi başarılı kardiyolji Uzmanı Prof. Dr. Faruk Ertaş direktörlüğünde, hem online hem de yüz yüze gerçekleşen “Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1. Girişimsel Kardiyoloji Kursu” kardiyologlar tarafından büyük ilgi gördü.


Türk Kardiyoloji Derneği’nin eski ve yeni başkanları, yönetimin değişik kademelerinde görev almış ve mevcut yönetimde bulunan birçok akademisyenin katılımıyla gerçekleşen kursta ilgi büyük oldu. Kardiyolojinin son dönemlerdeki en popüler konusu olan TAVİ işlemi (Kalbin aort kapağının ameliyatsız değişimi) ile Şah damarı ve ayak damar tıkanıklarının stentleme yöntemi ile açılması işlemlerinin kursta detaylı bir şekilde canlı yayında vakalar eşliğinde pratiği yapılarak masaya yatırıldı.


Kurs Direktörü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji AD öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Ertaş; Ülkemizin dört bir yanından katılan ve oturumlarda görev alan Kardiyoloji hocaları tecrübelerini bölgemizdeki genç meslektaşlarıyla paylaştı. Gerçekleşen kursun çok verimli geçtiğini kaydeden Kurs Direktörü Prof.Dr. Faruk Ertaş, Bu tarz toplantıların bölgede gerçekleşiyor olmasının bölgedeki merkezin girişimsel kardiyoloji alanında kat ettiği mesafeyi, gelmiş olduğu noktanın en bariz göstergesi olduğuna vurgu yaptı. Prof Ertaş, Bu yıl ilki düzenlenen bu tarz verimli toplantıların bundan sonra da üzerine katılarak daha geniş kapsam ve katılımlarla gerçekleştirmeye devam etmetirmeyi çok arzuladıklarını, bunun için de gayret göstermeye devam edeceklerinin sözlerini ekledi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Nizamettin Toprak ise “Bugün burada girişimsel kardiyolojinin kalbi atıyor. Türkiye’nin en önde gelen kardiyologları birlikte girişimsel kardiyoloji hakkında konuları masaya yatırıp, tartıştık. Amacımız Diyarbakır‘dan hiç bir hastanın Ankara, İzmir, İstanbul gibi farklı merkezlere gitmesinin önüne geçmektir. Söz konusu o merkezlerde bugün hangi tedavi metodları uygulanıyorsa, neler yapılıyorsa bugün burada girişimsel radyoloji olarak aynısını bizler Diyarbakır'da uygulamaktayız. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Kardiyoloji alanında Türkiye’nin en önemli merkezlerden birtanesidir." diye konuştu.

Kursa katılan kardiyologlar, düzenlenen kursun ardından sosyal programlar çerçevesinde Diyarbakır'ın tarihi dokusunu, yetiştirdiği önemli simaları, yemek kültürünü ve misafirperverliğinin yakından tanıma fırsatı buldular.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle