Günyurdu'nda Petrol!

Yıllardır gittiğimiz bir çok köyde aynı konuyu hep dinledik; Çok eskiden köyümüzde petrol arandı, bulundu ama ne hikmetse aylarca süren çalışma başa gitmişçesine petrol bulunan kuyunun üstü betonla kapatılıp gidildi!.

İşte bu ve buna benzer anlatımlarda batılı güçlerle yapılan uluslararası sözleşmelerden kaynaklı ülkemizde petrolün olduğunu ancak söz konusu bu anlaşmalardan kaynaklı petrolün çıkarılmasına izin verilmediğinin anlatımları arasında büyüdük.

Haberlere de konu olan bu anlatımlar sürerken TPAO Tarafından bir süredir farklı noktalarda devam eden petrol arama çalışmalarında müjdeli haber geldi kulaklarımıza. 

Nusaybin ilçemizin 32 km doğusunda Suriye sınırına 3,5 km mesafede bulunan Günyurdu-1 kuyusunda TPAO tarafından yürütülen ve tam 35 gün süren sondaj çalışması sonrası bin 310 metre derinlikte 11,8 gravitede ağır petrol keşfi yapıldığı haberi hepimizi heyecanlandırdı.

Mezopotamya'nın mümbit toprakları ve bu topraklarda yetiştirilerek yurdumuzun bir çok şehri ile birlikte yurt dışına da ihraç edilen tarım ürünlerinin yanında artık bu mümbit toprakların altında ülkemizin geleceğini aydınlatacak, ülkemizin milli ekonomisine güç katacak enerjinin varlığı tescil edildi.

Karadeniz'de bulunan doğal gazın ardından Nusaybin'de bulunan petrolün çocukluğumuzdan beri duymaya alışarak büyüdüğümüz o kulaklarımızın aşina olduğu "Yeraltı enerjimiz ve doğal zenginliklerimiz var ama uluslararası sözleşmeler bu zenginlikleri gün yüzüne çıkarmamıza müsaade etmiyor" anlatımları da yavaş yavaş boşa çıkıyor inşallah.

Günyurdu-1 kuyusundan gelen ve bizi heyecanlandıran haberin diğer arama yapılan noktalardan gelecek müjdeli haberlerle taçlanacağına inanıyorum.

M. Yusuf Güneş

Muhammed Yusuf Güneş Mardin Life Yayın Grubu

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle