Güzel Çehre

KÖŞE YAZISI

Güzel çehreye henüz şiir yazılmamışsa fark edilmemiştir, fark edilmeyen bir güzelliğin kıymeti, anlamı ve tadı bilinmez, anlamını bilemediğin güzelliğe mana veremezsin, mana veremediğin güzelliğin kıymetini de bilemezsin.
Gölgesi bile hayal olanların; kıymeti kendi ayarında değerlendirenlerin, güzelliğe verdiği kıymet, değer ne ola ki? Ancak kendi cürmü kadar, özgül ağırlığı kadar ve bir o kadar yer işgali olabilir.
Oysa güzellik bir dünyadır, bir anlayıştır, bir estetiktir ki; bu da sanatın değişik kollarını içinde barındırır, bu kadar yoğun kıvama sahip birleşimin icrası gerekir ki dünyayı daha da güzelleştirsin.
İcraya girişilen sanatın güzelliği, tanıtımı iş edinmesi, icracıların maharetine kalmış bir şeydir, bir kıvılcımın başlattığı değişim ve gelişen devrimlerin sonuç etkisidir.
Ellerimizle tutamadığımız uzakta bile olsa insan psikolojisini derinden etkileyen gökkuşağı renklerinin yarattığı etkiye tekabül büyük beklentidir.
İşte güzellik ile anlam, güzellik ile şiir, şiir ile yaşam bu kadar iç içe olunca; sevdiğine en güzel şiiri yazan şairin, sonunda esas temanın sevdiğine verdiği değerden geçtiği sırrını önce yüreğine daha sonra diline pelesenk eder.
Bu kadar yoğum duygularla sevdiğine güzel çehreyi yakıştıran insanların bir anda değişmesi ve güzel çehreye zarar veriyor pozisyona bürünmelerinin ne anlamı olabilir ki.
Oysa insan yaşamını derinden etkileyen beslenme ve su ihtiyacı, ne kadar zorlu şartlar sonrası elde edilir olursa bile, sakin karşılanıp doğru diyalogla ilişki kurulur.
Sevgide, güzel çehreye yerleştirdiğin sevdiğinde aynı mecranın değişik taşların ördüğü duvarı oluşturur.
Sevgi olmazsa insanların birbirlerine yaklaşımını tasavvur edemeyen vasat düşüncenin ortaya çıkardığı sonuç heder ediyorsa güzelliği! Güzel çehreye bulutları yerleştirip kaygılara sebep olabiliyorsa! Aydınlığın savaşçılarının aşk mücadelesinin amansız savunucusu devrimcilerin aşkın özgülünde, sınır tanımamazlığın da cevap olmak için sürekli canlı yaşamasını bilmeliler.
Daha anlatacaklarımın tılsımından kurtulmadım ki kelimelere güzel çehreyi dökeyim diye düşündüğünüzde; kaç asır anlatsanız da anlatılmayanlar karşısında denizde bir damla diyebiliyorsanız kendinizle samimisiniz ve sevdiğinizi yarı yolda bırakmazsınız demektir.
Kendinize güveniniz yoksa ve güzelliğin anlamını bilmiyorsanız yanlışlıkla bile olsa güzele güzel demeyin ki güzel kendi denk gelme arayışına devam ettirsin, kıymet bilene hazırlığa devam ede dursun ki başka kıymete değerlerle karşılaşsın.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle