Güzel Söz En Güçlü Hakikattir

Konuşmak (güzel söz), insanın en büyük sermayesidir.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Konuşmak (söz), insanın en büyük sermayesidir. Bu sermayenin değerlendirilmesi tercihe kalmış bir durumdur. İşin ehli olan bir insanın elindeki bu sermaye, sürekli katlanarak artmaktadır. Ehil olmayan ise, bu sermayesini sürekli tüketmektedir. “Allah’ın nasıl bir misal getirdiğini görmedin mi? Güzel sözü, kökü sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzetti. O ağaç, rabbinin izniyle her zaman meyvesini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara böyle misaller getirmektedir (İbrahim, 11/24-25).

 

İnsanların birbirleri ile iletişimini sağlayan en önemli unsurlardan birisi de konuşmaktır. Bu konuşmanın içeriği, insanın bilgisi, tecrübesi ve sahip olduğu yeteneklerle alakalı olup sürekli geliştirilebilir bir özellik taşımaktadır. Çoğunlukla insanların içinde yetiştikleri aileden başlayarak aldığı eğitimlerin burada önemli bir katkısı olmaktadır. Kişinin, sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi karşı tarafa doğru aktarabilmesi, hissiyatını güzel kelime ve cümlelerle anlatabilmesi bu işin ikinci aşamasını oluşturmaktadır.

 

Sözün iki önemli destekçisi vardır. Birisi, sözün gerçekliği ve bilgi değerinin olup olmamasıdır. Diğeri de o sözü söyleyen kişinin önceki yaşamındaki duruşu ve davranış şeklidir. Öncelikli olan, sözün güçlü olmasıdır. Sözün sahip olduğu bu gücün de doğruluğundan kaynaklanması gerekir. Güçlü bir sözün doğru bir üslup ve yöntemle ifade edilmesi hakikate açılan kapıdır. Bunun yanında bu sözü söyleyen kişinin yaşantısının da anlattıklarına muvafık olması bu hakikatin etkisini daha da arttırmaktadır.

 

Sözün güzelliği ve gücü doğruluğundadır. Allah (c.c.), Kuran için şu ifadeleri mealen kullanmaktadır: “Allah, kendi içinde uyumlu, gerçekleri tekrar tekrar dile getiren bir kitap olarak sözlerin en güzelini indirdi (Zümer, 39/23). Sözlerin en güzeli olan Kuran’ın gücü, söyleyenin hakikati anlatan Allah (c.c.) olması ve söylediklerinin de doğru ve güzel olmasından kaynaklanmaktadır. Uzun yıllardır, hakikatinden ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Kuran’ın dili bizim için en güzel örnektir.

 

Güzel söz izzet, onur, saygınlık ve güçlü olmayı beraberinde getirir: “Kim izzet isterse bilmeli ki izzet tamamıyla Allah’a aittir. Güzel sözler O’na yükselir; rızâsına uygun iş ve davranışları da O yüceltir. Sinsi sinsi kötülük tasarlayanlar için çetin bir azap vardır ve onların tuzakları altüst olur (Fatır, 35/10). “...Halbuki asıl güç ve izzet Allah’ındır, resulünündür ve müminlerindir... (Münafikun, 63/8).

 

Doğru ve güzel söz, onarıcı, yapıcı ve birleştiricidir: “Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler; yoksa şeytan aralarına girer. Kuşkusuz şeytan insanların apaçık düşmanıdır (İsra, 17/53).

 

Söylediklerimiz doğru ve güzel, sözümüz hakikat kadar güçlü olsun...

İdris Kalay

İdris Kalay Kimdir? - 1980 yılında Mardin’de dünyaya geldi. - 1996 yılında Mardin İmam Hatip Lisesinden, - 2002 yılında da Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. - 1997 yılında Di

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle