Halk asgari ücrete yapılan artışı nasıl karşıladı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zam oranını dün 4 bin 250 TL olarak açıkladı.

EKONOMİ

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4’üncü ve son toplantısını yaptı. Asgari ücrete yüzde 50.54 oranında zam yapılırken, net Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 4 bin 253 liraya yükseldi.

Bu yıl Asgari Ücret Komisyonu toplantılarını aralık ayında tamamlarken, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıkladı.

Yeni asgari ücret, 4 bin 253 lira olarak açıklandı. Böylelikle asgari ücretteki artış yüzde 50,54 oldu. Öte yandan, asgari ücrette gelir ve damga vergisi de kaldırıldı.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 5 bin 4 lira ve net 4 bin 253 lira olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücreti net olarak 4 bin 253 lira 90 olarak açıklamasının ardından işçi ve işverenler başta olmak üzere oda ile sendikalar tarafından belirlenen asgari ücret ile ilgili tepkiler de gecikmedi.

Asgari ücrete yapılan zammı İLKHA’ya değerlendiren Gaziantep’teki vatandaşlardan kimileri yapılan zammı yeterli bulurken, kimileri de son zamanlardaki zamlar, hayat pahalılığı ve hayat şartları temel alındığında göre asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu, yapılan zammın yetersiz olmasından yakındı.

Vatandaşlar gıdadan sağlığa, giyimden akaryakıta ve faturalara gelen fahiş zamların, asgari ücrete yapılacak zammı gölgede bırakmasından endişe duyuyor.

Ahmet Yayla

“Asgari ücreti 5 bin 500 lira olarak bekliyordum”

Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrikada işçi olarak çalışan Ahmet Yayla,4 bin 253 lira olan asgari ücretin zamlar karşısında eriyeceğini belirterek, “Son günlerde dövizden dolayı tüm tüketim ürünlerine, gıdaya ve birçok ürüne gelen zamlarla kıyaslarsak asgari ücrete yapılan zam biraz yetersiz kalıyor. Doların düşmesi, dolardan dolayı artan fiyatların geri çekilmesi ve halkın alım gücünün biraz daha yükselmesiyle 4 bin 253 liralık asgari ücretin, insanlara daha iyi bir geçim, yaşam olabileceğini umut ediyoruz. Ben asgari ücreti 5 bin 500 lira olarak bekliyordum. 5 bin 500 lira insanların normal bir geçim kaynağı olarak kullanabilecekleri bir miktar olabilirdi. Asgari ücretten vergilerin kaldırılması memnun etti. Sonuçta insanların eline geçen parayla beraber kullandıkları paranın yeterliliği önemlidir. Bunu da ocak ayından sonra hepimiz hissetmeye başlayacağız.” dedi.

Ramazan Çetin

“Asgari ücrete yapılan artışı yetersiz buluyorum”

Bir terlik fabrikasında işçi olan Ramazan Çetin, artan hayat pahalılığına ve zamlara dikkat çekerek, “Asgari ücrete yapılan artış hiçbir şey ifade etmeyecek. Şu an herkes mevcut durumu görüyor. Bir çuval şeker 360 lira olmuş. 1 kilogram çay 160 lira olmuş. 2000 lira ev kirası veriyorum. Elektrik su faturalarını hesapladığımızda bu artışın yeterli olacağını sanmıyorum. 5000 lira gibi bir rakam bekliyordum. Fakat olmadı. Ben kiracıyım 2000 lira ev kirası veriyorum 2000 lira kira verdikten sonra 2 bin 250 lira kalıyor. 3 tane çocuk okutuyorum. Çocukların defteri, servisi ve diğer giderleri hesaplandığında bir şey kalmıyor.” ifadelerini kullandı.

Yasin Demir

“Asgari ücrete yapılan artış zam olarak bizden geri alınıyor”

Bir terlik fabrikasında çalıştığını belirten Yasin Demir, asgari ücrete yapılan artışı yetersiz bulduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Asgari ücrete yapılan artış zam olarak bizden geri alınıyor. Geçinemiyoruz, çünkü geçim zor. Halkın durumu zaten hep kötüye gidiyor. Zamlardan dolayı Türkiye diye bir şey kalmadı. Şu an bataklıktayız. Her şey zamlandı, her şeyin fiyatı iki kat arttı. Şu anda cebimde 5 kuruş para yok. Maaşımı çekmeye gidiyorum ve maaşım bugün bitecek. Aldığım para geri gidecek. 12 saat çalışıyorum ve 4 bin 200 lira maaş alıyorum.”

Kazım Kara

“Asgari ücreti 5 bin lira yapsalar yine az”

Günümüz şartlarına göre asgari ücretin 6 bin lira olması gerektiğini savunan emekli Kazım Kara, “Asgari ücreti 5 bin lira yapsalar yine az. Asgari ücreti 4 bin 253 lira olmuş, bu para neye yetecek? Dün asgari ücrete zam yapıldı ama akaryakıta yine zam geldi, yazık. Asgari ücrete yapılan bu artışı az buldum. Millet kömür alamıyor. Elektrik su ve doğalgaz faturaları derken para yetmiyor. Asgari ücretin yaklaşık 6 bin lira olması lazımdı.” şeklinde konuştu.

Mustafa Can

“Asgari ücrete yapılan artışı yeterli buluyorum”

Asgari ücrete yapılan artışın yeterli olduğunu ifade eden öğrenci Mustafa Can, “Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapıldı. Tabi son zamanlarda zamlar var ama bu rakam iyi bir rakam. Yine asgari ücretten verginin kaldırılması da iyi oldu. Çünkü vergilerle birlikte maaş düşüyordu. Vergilerin kaldırılması güzel oldu. Aslında geçmiş dönemlerde yapılan zamlara göre baktığımızda son 20 yılda en yüksek rakam olduğunu söyleyebiliriz. Zaten asgari ücreti ne kadar yüksek yaparlarsa yapsınlar, bizim milletimiz yine de en yükseğini isteyeceği için yapılan artışı yeterlidir.” diye konuştu.

“Asgari ücrete yapılan artışı normal buluyorum”

Asgari ücretli olarak bir halı fabrikasında çalıştığını ifade eden Mehmet Kılıç, “Asgari ücrete yapılan artışı normal buluyorum. Ancak şu duruma göre yani son yapılan zamlara göre asgari ücretin 5 bin lira olması lazımdı. Çünkü her gün her şeye zam geliyor. Her şeye zam geldiği için işçiye de bir şey kalmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Yaşar

“Asgari ücrete yapılan artışın ardından işten çıkarıldık”

Halı fabrikasında çalıştığını ve asgari ücrete yapılan artışın ardından bu sabah işten çıkarıldığını iddia eden Mehmet Yaşar, “Şu anda Başpınar’da çoğu işçiye çıkış veriyorlar. Arkadaşımla birlikte bizi bugün işten çıkardılar. Sabahleyin işi gittik, çıkışımızı verdiler. Otobüse binip tekrar geldik. Zammın bir anlamı kalmadı. Şu an işsiz kaldım. Ne yapacağımı düşünüyorum. Acaba iş bulabilir miyim? Çoğu kişiye de çıkış verirler. Yılbaşından sonraya bu durum devam eder. Yılbaşından sonra da tekrar işçi almaya başlarlar. Her sene böyle oluyor.”

Seyfettin Çakmak

Mehmet Yaşar ile birlikte aynı fabrikada çalıştığını ve bu sabah işten çıkarıldığını iddia eden Seyfettin Çakmak, “Sabah işi gittiğimizde bizi fabrikaya almadılar, ‘çıkışlarınız verildi, evinize gidebilirsiniz’ dediler. İmzamızı atarak çıktık. Asgari ücrete yapılan zammın ardından bizi işten çıkardılar.” dedi.

Mehmet Fatih Terlik

“Hayat pahalılığına göre asgari ücrete yapılan artış bir şey değil”

Asgari ücrete yapılan artışı ne düşük ne de yüksek bulduğunu belirten emekli Mehmet Fatih Terlik, “Asgari ücrete yapılan artışı normal buluyorum. Aslında yeterli değil ama fena da değil. Hayat pahalılığına göre yapılan artış bir şey değil ama bir emekli maaşına göre iyi diyebilirim. Emekli olarak bende bir şey beklemiyorum. Çünkü bunlar bize bir şey vermezler. Enflasyon neyse emekliye de o kadar zam verecekler. Şu anda 2 bin 500 lira emekli maaşı alıyorum. Ev kirası 2 bin 500 lira olmuş. Çocuklar çalışmasa aç kalırız. 2 bin 500 lira nedir?” diye sordu.

“Zamlara karşı asgari ücrete yapılan artışı yetersiz buluyorum”

İnşaat işçisi Fikri Annaç, “Zamlara karşı asgari ücrete yapılan artışı yetersiz buluyorum. Akşam zam ile yatıyoruz, sabah zam kalkıyoruz. Asgari ücretin 5 bin liranın üzerinde olması lazımdı. 4 bin 250 liralık artış yetersiz.” diye konuştu.

Cevher Gök ve Hüsamettin Sidal ise asgari ücrete yapılan artışın yeterli ve açıklanan rakamın çok iyi bir rakam olduğunu ifade ettiler.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle