Halk, Talep, Hizmet!

Mardin Life olarak; 16 yılı aşan yolculuğumuzu; "Biz Tarafız, Mardin'den yana" diyerek başlattık. Hiç bir zaman amacı olanlara araç olmadık. Emin adımlarla geldiğimiz noktada; Mardin'in marka değeri olma yolculuğumuzda statlar dolusu anlık takipçilerimizle ilerleyişimizi sürdürüyoruz.

Mardin Life olarak; 16 yılı aşan yolculuğumuzu; "Biz Tarafız, Mardin'den yana" diyerek başlattık. Hiç bir zaman amacı olanlara araç olmadık. Emin adımlarla geldiğimiz noktada; Mardin'in marka değeri olma yolculuğumuzda statlar dolusu anlık takipçilerimizle ilerleyişimizi sürdürüyoruz.

Bizi zirveye taşıyarak kendisine karşı hissettiğimiz sorumluluğu kat be kat arttıran halkımızdan bizlere yansıyan sorunların giderilmesi konusunda da her daim bir köprü görevi gördük ve görmeye devam ediyoruz. Zira bu yazıda değineceğim konu da bu sorumluluğun bir gereğidir.  

Bağrında doğduğum, çocukluğumu ve gençliğimi asla unutamayacağım güzel anılarla geçirdiğim, kültüründe büyümekten şeref duyduğum Kızıltepe’nin sorunlarıyla ile elektrik, su ve yol sorunları başta olmak üzere sıralayabileceğim çok fazla talep gelir bana. Aslında Kızıltepem için istediğim şeylerle örtüşen taleplerin bugünkü konusu; yolların bozukluğundan, tozdan ve çamurdan kurtulabilmenin yanı sıra yapılacak olan hizmetlerde de halkın taleplerini dikkate almak.

Ülkenin bir yığın vilayetinden daha büyük bir nüfusa sahip olmasına rağmen maalesef ki halen de bir köy görünümünde olan ilçe merkezinin daha yaşanılabilir bir şehre dönüşebilmesi için iyi bir alt ve üst yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu anlamda yapılması gerekenlerin odağında bulunan Kızıltepe Belediyesi, son dönemde yaptığı çalışmalar dikkatlerden kaçmamıştır.

Özellikle çarşı merkezinden kırsala doğru devam eden çalışmalar, bizleri de Kızıltepe'nin mukimlerini de ziyadesiyle memnun etmiş durumdadır. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekiliiz Sayın Mahmut Demirtaş'ın gıyasetinde; ilçe merkezinin çehresini adeta değiştirip - dönüştüren bu başarılı çalışmalardan dolayı Kızıltepe Kaymakamı/belediye Başkan vekili Sayın Hüseyin Çam'ı ve ekibini de kutluyorum.  

Peki bu yapılanlar yeterli mi?

Elbette ki değil!

Kızıltepe'de yapılan çalışmaların devamının geleceğini, yetkililerle yaptığımız sohbetlerde öğreniyor ve mutlu oluyoruz.

Son gelen taleplerin başında ise içinden çıkılmaz bir hal alan trafik sorununun bir an önce çözülmesi gerektiği alanında yoğunlaşıyor.

Kızıltepe'nin merkez nüfusunu 16 binlerde iken hatırlayan bir Kızıltepeli olarak; şehir planının o dönemin ihtiyaçlarına göre yapıldığı biliyoruz. 90'lı yıllarda aldığı yoğun göçle beraber önemli bir ticaret merkezine dönüşerek 300 bin gibi devasa bir nüfusa ulaşan Kızıltepe'de bulunan araç sayısı da nüfusuna paralel bir şekilde artış göstermiştir.

Çok kısa bir zaman içerisinde bu büyüklüklere ulaşan Kızıltepemizin büyüme hızına paralel bir hızla hizmet sunmak elbette ki çok kolay değildir.

300 bin nüfusu aşan şehrimizi koca bir köy görünümünden kurtararak modern bir şehir haline getirmek için belediyemizin yaptığı ve yapması gereken çalışmaların yanında her Kızıltepeliye de görevler düşmektedir.

İlçemizdeki esnaf ve bir kesim aileden ileri gelenlerden kulağıma gelen bir diğer sorun da Cumhuriyet Meydanı yada diğer adıyla Özgürlük Meydanı'ndaki mevcut durumdur! 

Kızıltepe'nin göbeğinde tek olan bu meydan, yıllar önce yapılan çalışma ile araç geçişine kapatılıp yayalaştırılmıştı. Gerek çalışmanın yapıldığı dönemde gerekse de o dönemden bugüne varana kadar başta esnaflardan olmak üzere ilçe halkından Kızıltepe'nin kalbi konumundaki meydanın araç geçişlerine kapatılmasına tepkiler hep süregeldi. Ancak meydan bir türlü araç geçişine açılmadı, açtırılamadı.

Meydanın içine serpiştirilen bankların yanısıra her tarafında bulunan iskemlelere oturup zaman geçiren ve yaşlısıyla genciyle tamamı erkek olan yığınların doldurduğu bu alan buralarda bulunan esnafımızı sıkıntılara sokarken maalesef ki bayanlarımızın ve ailelerimizin geçişini de zorlaştırıyor.

Güzergahı kullanmak zorunda kalan ailelerin ve bayanların bank ve iskemle mukimleri tarafından göz hapsine alınmalarının verdiği rahatsızlık, meydandan geçmek zorunda olan bu kesimin istikametlerini değiştirmelerine ve daha uzak dolanbaçlı yolları tercih etmelerine neden olmaktadır.

Şehirlerin belli kesimlerini yayalaştırarak araç kirliliğinden ve gürültüsünden kurtarmak elbette ki herkesin onay vereceği güzel bir şeydir, bu bir şehrin sosyo-kültürel zenginliğinin de bir göstergesi olarak da algılanır. Ancak bu tip çalışmaların yapılacağı şehirlerdeki yerlerin tespiti konusunda da mevcut ticari hareketlilik ve sosyal yapının da gözardı edilmemesi de gerekmektedir. 

Geçtiğimiz günlerde gazeteci arkadaşlarla beraber gittiğimiz Kızıltepe çarşısında esnaflarımızın serzenişleriyle karşılaştık;

"Bu konuya bir el atın.

Meydanımızı eskiden olduğu gibi araç geçişine açtırın, bunları yazın, Çarşımız "Hergele" meydanına döndü.

Bu işe bir son verilsin"

diye ısrarlı talepleri gazeteci arkadaşlarımızla birlikte dinledik.

Elçiye zeval olmazdan hareketle buradan Sayın Valimize bu talepleri iletmek istiyorum.

Artuklu'da, Midyat'ta, Nusaybin'de Derik'te başlatılan ve başarıyla uygulanan sokak sağlıklaştırması projesinin Kızıltepe ayağının Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı'nda da başlandığını biliyorum, ancak projenin revize edilebilir olduğunu da düşünüyorum. Meydan'daki kaldırımları geniş tutarak, sadece bir aracın  geçiş ve bir aracın da dönüş yapabileceği karşılıklı iki güzergah olarak proje revize edilebilirse öyle sanıyorum ki Kızıltepe'de önemli bir memnuniyete vesile olmuş oluruz. 

Bu talepteki ısrarın etkisini ölçmek için de düzenlenebilecek bir anket ile çıkacak sonuca göre söz konusu projeye nihai karar verilebilir diye düşünüyorum. Halkın taleplerini göz ardı etmeyen yeni hizmetlerin yapılabilmesi ümidiyle saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

  • İlçe merkezinin tozu dumanından kurtulalım diye Yenikent mahallesine taşındım ama aynı tas aynı hamam.Park çok ama temizlik yok yollar çökmüş çukurlar alabildiğine yığınla.Lüks konutların olduğu bir mahalleye yakışmıyor.Muhtar desen ortalıkta görünmüyor.Cumhuriyet meydanı savaş alanı gibi.Yazınızda belirttiğiniz gibi bankların olmaması daha iyi olur hakikaten bayanlar oradan geçince ezile büzüle geçiyor.

    Aman sakın büyükşehir belediyesi hiç bir yere el atmasın. Daha düzgün bir yol ve kaldırım yapamayan, ağaçları dahi sulayamayan büyükşehir yüzünden Yenikent mahallesi acınacak halde. Büyükşehir incik boncuk ile uğraşsın. Kızıltepe belediyesinden hizmet bekliyoruz.

Yorum Ekle