Halk yeni asgari ücret zammı hakkında ne düşünüyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı yeni asgari ücret miktarını halkın bir kısmı olumlu karşılarken bir kısmı da zamlarla kıyaslandığında yapılan artışı yeterli bulmadı.

EKONOMİ

Asgari ücrete yüzde 50,54 oranında zam yapılırken, net Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 4 bin 253 liraya yükseldi.

Yeni asgari ücretin, 4 bin 250 lira olarak açıklanmasından sonra İLKHA mikrofonlarına konuşan halk, asgari ücret zammını değerlendirdi.

"Asgari ücret ile zeytinyağı mı, çay mı alayım?"

Yakup Güneş

Asgari ücretle birlikte zamların da yükseldiğini ifade eden Yakup Güneş, "Asgari ücret yine yeterli değil. Yapılan zam yine aynı hesaba denk geliyor. Asgari ücret artarken yapılan zamlar da artıyor. Dolar bugün 16-17 lira olmuş. Bir teneke zeytinyağı 500 lira olmuş. Asgari ücret ile zeytinyağı mı, çay mı alayım? Çayın kilosu 170 lira olmuş. Aldığımız asgari ücretle yine geçinemiyoruz. Asgari ücret yükseltilirken milletin gözü boyanıyor. Altının gramı 950 lira olmuş. Kimse evlenemiyor. Altın yarın öbür gün bir buçuk milyar olacak. Asgari ücret, en düşük 5 bin lira olmalıydı. 5 bin lira olunca halk biraz rahat ederdi. Yevmiye ile çalışıyorum. Günlük 150 lira alıyorum; o para ile ancak bir kilo çay alabiliyorum. Geçen sene asgari ücretle 330 dolar alabiliyorken bu sene 270 dolar alabiliyorsun." dedi.

"Asgari ücret en az 5 bin-5 bin 500 olmalıydı"

İbrahim Halil Çiftçi

Yapılan zamlardan dolayı asgari ücretin yine yetmeyeceğini belirten İbrahim Halil Çiftçi, "Asgari ücret en az 5 bin ya da 5 binin üzerinde olmalıydı. Normalde yeni asgari ücret yeterli olabilirdi; fakat yapılan yüzde yüz zamlardan dolayı yetmiyor. Vatandaş bir nebze rahatlamış durumda. Ocak ayından sonra işten çıkarmalar başlayacak. İşi olanlar için asgari ücret yeterli olabilir ama işsiz için yetersizdir. Ev kiraları eskiden bin 500 lira iken şu an 2 bin-2 bin 100 liradan başlıyor. Asgari ücret en az 5 bin-5 bin 500 olmalıydı. Çocuğu olan bir aile, çocuğunu mu okutsun ya da evin kirasını mı ödesin?" ifadelerini kullandı.

"Yapılan asgari ücret yeterli değil"

Sait Tören

Asgari ücretin hiçbir zaman yetmediğini söyleyen Sait Tören, "Yapılan asgari ücret yeterli değil. Hiçbir zaman yeterli olmadı ki şimdi yeterli olsun. Bir litre yağ 32 lira olmuş. Aracı olan insan gaz zammından dolayı araca binemeyecek. Benzin 10 lira, ekmek 2 lira olmuş. 5 kişilik bir aile, günde 5 ekmek yerse gider nereyi bulur? Asgari ücret 5 bin lira olsaydı yeterdi, bir şekilde idare edilirdi. Şu an 5 bin lira bile para değil ama yine yetebilirdi." diye konuştu.

"Asgari ücretliler nasıl geçinecek?"

Erhan Çelik

Asgari ücret ile kimsenin geçinemeyeceğini ifade eden Erhan Çelik, "Asgari ücreti yeterli bulmuyorum. En ucuz kira bin 500'den başlıyor. Asgari ücretli 4 kişilik aile nasıl geçinecek? Bir teneke yağ 400-500 lira olmuş. Elektrik, su ve doğalgaz ücretini hesaplayınca 2 bin liranın üstündedir. Babam emekli, bu parayla nasıl geçineceğiz? Bir test kitabının fiyatı 200 lira olmuş." şeklinde konuştu.

"Asgari ücrete ilk defa yüzde 50 zam yapıldı"

İzzettin Küçük

İlk kez asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldığını vurgulayan İzzettin Küçük, "Asgari ücret yeterli. Türkiye'de ilk defa asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmış. Eskiden asgari ücrete yüzde 2 ila 5 arasında zam yapılırdı. Şu anki asgari ücret fiyatı normaldir." dedi.

"Ülkemizde ekonomik bir sıkıntı var"

İsmail Emek

Asgari ücret zammını yeterli bulduğunu belirten İsmail Emek, "Asgari ücret 4 bin 250 lira olarak açıklandı. Yapılan zam bence yeterli. Asgari ücrete ilk defa yüzde 50 zam yapıldı. Cumhurbaşkanı yapabileceğini yaptı. Asgari ücreti 3 bin 700 lira bekliyordum; 4 bin 250 lira olarak açıklanması gayet güzel oldu. Ülkemizde ekonomik bir sıkıntı var. İnşallah bu sıkıntılı sürecini atlatırız." diye konuştu.

"Doların neden bu kadar yükseldiğini bilmiyoruz"

Mustafa Akgül

Ülke genelinde bir ekonomik sıkıntının yaşandığını söyleyen Mustafa Akgül, "Mevcut ekonomik duruma göre devletin yapabileceği ancak bu kadardı. Şu an bir pahalılık var. Biraz geniş düşünülmeli. Ekonomiyi dünyadakilerin birbirleriyle uğraşması etkiliyor. Doların neden bu kadar yükseldiğini bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yusuf Asi ise, asgari ücrete bağlı olarak kira fiyatlarının da bin 500 TL olması gerektiğini ifade ederek bu durumda asgari ücretin yetmeyeceğini söyledi.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle