Hamile kadınlar aşı vurulabilir mi? Hamile kadınların aşı olmasına bir engel var mı?

Dünya genelinde coronavirüs salgını sürerken aşı çalışmaları da hız kazandı. En çok merak edilen sorular arasında ise hamile kadınların aşı yaptırıp yaptıramayacağı. Peki hamile kadınlar aşı vurulabilir mi? Hamile kadınların aşı olmasında bir engel var mı?

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Şimdiye kadar dünya genelinde 1.2 milyar doz aşının teslimatı yapıldı. Üretilen aşılar en çok Amerika Birleşik Devletleri'ne teslim edildi. ABD'de şimdiye kadar 257 milyon doz verildi. Geçen hafta günde ortalama 1,98 milyon doz koronavirüs aşısı uygulandı.

Türkiye'ye teslim edilen aşıların toplam sayısı 24.9 milyon olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya göre Türkiye Çin ile 50 milyon dozluk aşının teslimatı için sözleşme imzaladı.

Hamile kadınlar aşı vurulabilir mi?

En çok merak edilen sorular arasında hamile kadınların aşı vurulup vurulamayacağı... Amerika Birleşik Devletleri'nde 90 bin hamile kadının dahil olduğu bir aşılamanın sonuçları geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Pfizer veya Moderna aşısı vurulan hamile kadınlarda herhangi bir yan etkinin görülmediği açıklandı.

İngiltere merkezli benzer bir aşılama uygulamasının sonucunda hamile kadınların hamileliğini riske atacak herhangi bir durum tespit edilmedi. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists kurumundan Dr. Jo Mountfield'e göre aşı vurulan hamile kadınların düşük yapmasını sağlayan herhangi bir belirtiye rastlanmadı. Mountfield, aşının döleşini (plasenta) geçmediği, dolayısıyla bebeklere tesir etmediğini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletlerine benzer şekilde Birleşik Krallık'ta da şimdiye kadar Pfizer ve Moderna aşılarının vurulması tavsiye ediliyor. Ancak gelecekte farklı aşıların uygulanması söz konusu olabilir.

Uzmanlara göre koronavirüse yakalanan hamile bir kadının hamileliğinin her aşamasında aşı vurulmasında bir sakınca yoktur.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle