Harvard’li vekil Mardin Artuklu Üniversitesini Harvard Üniversitesi ile buluşturuyor

Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi Dr. Cüneyt Yüksel’in katkıları ve Harvard Üniversitesi Orta-Doğu Araştırmaları Merkezi ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nin işbirliği ile “Mardin: Mimari, Kültür ve Bilim Uluslararası Sempozyumu” için Mardin’e geliyor.

EĞİTİM
PAYLAŞ:

AK Parti Mardin Milletvekili, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Dr. Cüneyt Yüksel’den Medeniyetler Şehri Mardin’in tanıtımı ve tarih için çok önemli bir katkı daha geliyor

Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi Dr. Cüneyt Yüksel’in katkıları ve Harvard Üniversitesi Orta-Doğu Araştırmaları Merkezi ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nin işbirliği ile “Mardin: Mimari, Kültür ve Bilim Uluslararası  Sempozyumu” için Mardin’e geliyor.

Dr. Cüneyt Yüksel konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Dünyaca büyük bir akademik saygınlığı olan Harvard Üniversitesi Ağa Han İslam Mimarisi Programı, 17 Mart Perşembe günü Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yapılacaktır.

Mardin’in Mimari Mirası ve Kadim Geçmişi ile İlişkisi, Bir Bilimsel ve Kültürel Yaratıcılık Örneği Olarak El Cezeri’nin Yazmaları,  Ortaçağ ve Osmanlı Dönemlerinde Mardin Tarihi ve Bölgenin Kültürel ve Entelektüel Tarihi  gibi konuların tartışılacağı uluslararası sempozyuma başta  A.B.D.’den ve Türkiye’den olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu’dan de seçkin akademisyenler katılacaktır.

AK Parti Mardin Milletvekili Dr. Cüneyt Yüksel yaptığı açıklamada, düzenleme kurulunda  kendisinin yanı sıra Harvard Üniversitesi Öğretim Üyeleri  Prof. Dr. Cemal Kafadar, Prof. Dr. Gülru Necipoğlu ve New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı Erkut Gömülü’nün yer aldığını bildirdi. Yüksel ayrıca programın Harvard Üniversitesi Ağa Han İslami Mimarisi Programı, Harvard Üniversitesi Orta-Doğu Araştırmaları Merkezi ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nin işbirliğiyle ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı’nın da desteği ile gerçekleştirileceğini söyledi.

Yüksel yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 2011’de kuruluşunun 375. yılını kutlayacak olan Harvard Üniversitesi gibi  uluslararası akademik saygınlığı çok  yüksek olan  bir kurumla,  2007 yılında kurulmuş bulunan genç Mardin Artuklu Üniversitesi’nin akademik platformda bir işbirliği girişiminde bulunmaları, hem Üniversite’nin gelecekteki akademik gelişimi hem de Mardin’in  özgün mimari, tarihi ve kültürel özelliklerine dikkat  çekerek bölgenin  sosyal ve ekonomik gelişimi açısından önemli  bir proje haline dönüşecektir.

Sempozyumun Mardin’de düzenlenmesi fikrine A.B.D. ve Boston’daki sivil toplum örgütlerinin önderlerinden Erkut Gömülü’nün ve Harvard mezunu ve Harvard Avrupa Başkanlığı’nı yapmış biri olarak kendisinin öncülük ettiğini söyleyen Yüksel, bu kalibrede bir  uluslarası sempozyumun Mardin’de ilk kez düzenleneceğini  ve Mardin’in mimari,  kültür ve bilim dünyasına katkısının tartışılacağı sempozyum projesinin gerçekleştirilebilmesi icin bir  yıla yakın zamandır birlikte yoğun bir çalışma yaptıklarını belirttiler.

Dr. Cüneyt Yüksel son olarak 17 Mart 2011’de Mardin Artuklu Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan “Mardin: Mimari, Kültür ve Bilim Uluslararası Sempozyumu”na tüm vatandaşlarımız davetlidir diyerek sözlerini noktaladı.

 

YORUMLAR

  • SEÇİMDEN SONRA DA GELECEKLER Mİ?

Yorum Ekle