Hasadı başlayan üzüm ilkel yöntemlerle pekmeze dönüştürülüyor

Mardin'in Savur, Mazıdağı, Dargeçit, Midyat, Ömerli ve Yeşilli ilçelerinin kırsal kesimlerinde üreticilerin bin bir emekle yetiştirdikleri üzümlerde hasat başladı.

YAŞAM

Bağ bozumu ile birlikte bağ ve bahçelerindeki üzümleri toplayan üreticiler, ayaklarıyla sıktıkları üzüm şırasını yan yana dizdikleri büyük kazanlara koyarak günlerce meşe odunu ateşi ile kaynatarak pekmeze dönüştürüyor.

Dargeçit ve Midyat ilçelerine bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar kışlık pekmezleri hazırlamak için hasatlarını tamamladı.

Üzümleri toplayan vatandaşlar çuvallarda geleneksel yöntemlerle üzüm suyunu çıkararak kazanlarda kaynattı.

Pekmez için hazır edilen külle birlikte kazanları saatlerce kaynatarak pekmezlerini hazırlayan köylüler bağlarında bin bir emekle yetiştirdikleri üzümü hasat ettiklerini söyledi.

Üzümün pekmeze dönüşme hikayesini anlatan köylüler, "Bağ ve bahçelerimizde bin bir emekle yetiştirdiğimiz kara üzümlerin hasadına başladık. Topladığımız üzümleri eve getirerek bir gün dinlendirdikten sonra dedelerimizin yaptığı gibi, ilkel yöntemlerle ayakla sıkarak şırasını çıkartıp yan yana dizdiğimiz büyük kazanlarda altına meşe odunu yakarak kaynatarak organik pekmez elde ediyoruz. Pekmezleri satarak da geçimimizi sağlıyoruz” dedi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle