Hastanede virüs kapma endişesi taşıyanlar aşı çadırlarını tercih ediyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı aşı haritasında bu hafta 100 binde 748,39 vaka ile kırmızı renkle gösterilen Siirt'te aşılama çalışmaları sürüyor.

SAĞLIK
PAYLAŞ:

Covid-1 9 vaka sayısında en çok artışın yaşandığı Siirt'te, tüm aşı çadırları gece yarılarına kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Kent merkezinde kurulan çadırları ziyaret eden Siirt il Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, aşı çadırlarına daha çok "hastanede virüs kaparım" endişesi bulunanların geldiğine dikkat çekti.

Risk haritasında bu hafta 100 binde 748,39'luk vaka oranıyla yüksek riskli kırmızı kategoride yer alan Siirt'te aşılama çalışmaları sürüyor. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehrin birçok noktasında Covid-19 aşı uygulama çadırları kuruldu. Çadırları en fazla, virüsü hastanede kapma endişesi taşıyanlar kullanıyor.

"Halkın aşı çadırlarına rağbet ettiğini gözlemledik"

Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde aşı oranlarının düşük, vaka sayılarının ise yüksek olduğunun görüldüğüne dikkat çeken Siirt il Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, halkın aşı çadırlarına rağbet ettiğini söyledi.

"Şu anda elimizde aşıdan başka güçlü bir silahımız yok." diyen Ömür, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bu düşük oran bizleri üzmektedir. Bizle bütün sağlık kuruluşlarımızda sabit noktalar kurduk fakat vatandaşlar buralara fazla yönelmiyor, genelde çarşı içerisinde yoğun kalabalıkların olduğu yerlerde 4 sabit noktaya çadır, bir de bir mobil gezici ekip kurduk ve halkımızın buralara geldiğini gözlemledik." ifadelerini kullandı.

Siirt il Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür

"Siirt merkezindeki 4 sabit noktada günde bin 500 kişi aşı oluyor"

Halkın özellikle "virüs kaparım" endişesi nedeniyle hastaneye gitmeyi tercih etmediğine dikkat çeken Ömür, şöyle konuştu:

Bizler anladık ki belki halkımız hastaneye, kalabalık ortamlara girmek istemiyor. Şu an Siirt merkezde bulunan 4 sabit noktamızda ortalama bin 500 kişi aşı olmaktadır ve bu oran bizim için çok sevindirici bir durum. Bir ay önce yüzde 25 olan aşılama oranımız yüzde 45'lere çıktı. Bütün STK, kanaat önderleri ve valimizin öncülüğünde her gün halkın arasındayız. Varsa aşı tereddütleri onları gidermeye çalışıyoruz. Kurduğumuz çadırlar gece 00.00'e kadar açık. Halkımızın da ilgisi büyük, halkımızı aşı olmaya davet ediyorum.

"Servislerde yatan hastaların önemli bölümü aşısız"

Ömür, "Sağlıkçılarımız yoruldu, onların da emeklerine yazık, hastanemiz şu anda dolu. Maalesef hastanemizde yatan her 10 hastadan 9'u aşısız. Serviste yatan hastaların yaklaşık yüzde 85'i, yoğun bakım ünitesinde bulunan 25 hastanın önemli bölümü aşısız. Sevdiklerinizi korumak adına herkes aşılansın. Genç nüfusta aşılanma oranı çok düşük, bu da çok üzüntü verici bir durum. Normale dönebilmek için hepimizin aşılanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle