Hayırsever iş adamı 10 ilçede bin yetimi sevindirdi

Mardin’de hayırsever bir iş adamı, 10 ilçede belirlenen yetim ve öksüz ailelerinin çocuklarına bayram hediyesi giysi dağıttı.

YAŞAM
PAYLAŞ:

Geleneksel hale getirerek her yıl yetim ve öksüz öğrencilere bayramlık elbise alarak sevindiren Sabahattin Evrensel isimli Mardinli hayırsever iş adamı bu yıl da Umut Kervanı İnsani Yarım Derneği tarafından belirlenen bin kişilik yetim ve öksüz çocuklarına bayramlık elbiseden oluşan hediyeleri dağıttı.
Her yıl bayramda çocukları sevindirmeyi gelenek haline getiren Evrensel, bu bayramda da çocuklara bayramlık kıyafet dağıtarak çocukları sevindirmeye devam etti.
Her çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre ayrı ayrı hazırlanan hediye paketleri pandemiden kaynaklı dışarı çıkamadıkları için bayram öncesi yetim ve öksüzlerin evlerine götürülerek tek tek teslim ediliyor.


EVRENSEL’E YETİMLER ADINA TEŞEKKÜR
Sabahattin Evrensel’e yaptığı yardımlardan dolayı yetimler adına teşekkür eden Umut Kervanı Mardin Şube Başkanı Fatih Akman, “Hayırsever iş adamı hemşerimiz Sabahattin Evrensel abimiz her yıl çocuklara bayramlık kıyafet yardımı yaparak onların sevincine ortak oluyor. Derneğimiz sosyal yardımlaşma konusunda; hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla fakir ve yardıma muhtaç ailelere yardımla birlikte, özellikle yetim çocukları ve ailelerini sevindirmek amacıyla kıyafet, ayakkabı, gıda ve hijyen gibi ihtiyaçları da karışılamaya çalışıyoruz. Bu tür yardımları sağlayan başta Sabahattin Evrensel olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Çocukların sevincine ortak olmaktan daha güzel ne olabilir. Mardin için saygı değer iş adamlarımız böyle vefa gösterirse il genelinde sosyal ve yardımlaşma anlamında büyük eksiklikler giderilmiş olacaktır”dedi.

Özellikle ramazan ayında yardımlaşmanın önemli olduğuna dikkat çeken Akman, yapılan bağış miktarı ne olursa olsun ama manevi değerinin çok büyük olduğunu söyleyerek "Hayırsever işadamımızın yaptığı yardımları Allah kabul etsin, böyle bir geleneği yıllardır devam ettirmesi ve çocukların bayram sevincine katkıda bulunmasından dolayı hayırsever iş adamı hemşerimize özellikle teşekkür ederim”diye konuştu.
Ortaköy’den Ahmet Bişi de “Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da beldemizdeki yetim ve öksüz çocuklara bayramlıklarını dağıtarak sevindirdik. Bu anlamda hayırsever iş adamımız Sabahattin Evrensel’e şahsım ve mahalle sakinleri adına teşekkür ediyorum”dedi.


EN BÜYÜK SERMAYEMİZ YAPTIĞIMIZ İYİLİKLERDİR
Bayramlık kıyafet geleneğini devam ettiren hayırsever iş adamı Sabahattin Evrensel de yaptığı açıklamada; “Şüphesiz insan için hayatta en önemli görev, en büyük eser başkaları için ne yaptıklarımız, insanlığa ne kadar hizmet ettiğimiz ve insanlara ne kadar faydalı olduğumuzdur. Bir insanın en büyük sermayesi yapmış olduğu iyilikleridir. Bu yıl da Umut Kervanı Derneği ile iletişim kurarak belirlenen yetim ve öksüzleri sevindirelim dedik.  Bizim zamanımızda kıyafet yıldan yıla ya da bayramdan bayrama alınırdı. Böyle lüks ve tüketim içinde hiç olmadık. Günümüzdeki nesil için her şeyin bol olduğu bir dönem ama aşırı tüketim, beğenmeme, kanaat ve şükür etmeme gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Babamız bize bayram öncesi kıyafet veya ayakkabı alınca asıl bayramı biz yapmış olurduk.

Bir veya iki parça alınan kıyafetle çok mutlu olurduk. Bayram gecesi sabahın olmasının hemen isterdik. Bayramdan önce alınan yeni kıyafetleri yastığımız altında saklardık. O gece içimizde heyecan olurdu bir an önce sabah olmasını isterdik. Biz bunları yaşadık bu nedenle günümüzdeki çocukların da bu tür duyguları tatması ve çifte bayram yapması için ben elimden geldiği kadar her yıl memleketim Mardin’de çocukların bayram sevincine katkıda bulunmak istiyorum. Bu geleneği devam ettiriyorum. Geçen yıl da dağıtık bu yıl da Allah’a çok şükür dağıtmaya nasip etti. Maalesef toplum ve aile üzerinde o kadar büyük etkisi olan geleneklerimiz var ki günümüze hiçbiri kalmadı. Örf ve adetlerimizden uzaklaşıyoruz birbirimize yabancı bir toplum oluyoruz. Bana göre çocuklarımıza bazı geleneklerimiz aşılamalıyız anlatmalıyız. Geçmişimizdeki sağlam aile ve toplum yapısını oluşturmalıyız. Bayramlarda çocuklarımız çifte bayram yapmalı geleneklerimizi öğretmeliyiz ki onlarda devam ettirebilsinler. Umut Kervanı Derneğine de çalışmalarından dolayı tebrik ederim”dedi.


“YETİMLERİMİ SEVİNDİRENLERİ ALLAH DA SEVİNDİRSİN”
Kendilerini ve çocuklarını sevindirdikleri için hayırseverlere teşekkürlerini ileten ihtiyaç sahipleri de ‘Allah sizlere bu yaptığınız hayırların yüzlerce katını versin, Allah sizlerin sayılarınızı artırsın’ diyerek hayır dualarında bulundular.

Kıyafet yardımı alan Meryem Demir ise “Benim dört tane yetimim vardı. Her bayramda hepsine bayramlık kıyafet alamıyorum. Gelirimiz çok düzenli değil. Beni aradılar çocukların yaşını, kıyafet beden numaralarını sordular daha sonra baktım iftardan sonra her çocuğa ayrı ayrı özenle hediye paketi şeklinde hazırlanmış kıyafetleri getirdiler. Çocuklarım üç yıldır bayramdan önce gelen bayramlık kıyafetlerle çok mutlu oluyor. Çocuklarımı bu mağfiret ve rahmet ayında sevindirenleri Rabbim de cennetine koyarak sevindirsin. Yardımı gönderen ve aracı olanlara çok teşekkür ederim”dedi.

 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle