Hazır Sistem Bilgisayarlar Nelerden Oluşur? Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Hazır sistemler, bilgisayar konusunda uzmanlar tarafından hazırlanan oyun ve iş amaçlı kullanılan bilgisayarlar.

EKONOMİ

Hazır sistemler, bilgisayar konusunda uzmanlar tarafından hazırlanan oyun ve iş amaçlı kullanılan bilgisayarlar. Bu bilgisayarlarda birbiri ile en uyumlu parçalar bir araya getirilerek performansı en üst seviyeye çıkarmak amaçlanır. Özellikle bilgisayar oyunu esnasında bilgisayar aktivitesinin yüksek tutulması gerekir. Bu nedenle hazır bilgisayarlar tüm testlerden özenle geçilir ve satışa hazır hâle getirilir.

Hazır sistem bilgisayarlar tam hâlde olsa bile duruma göre tekrardan özelleştirme yapmak mümkün. Hem iş için hem oyun için hazır bilgisayarlar güvenli ve uygun fiyatlı. Hazır sistemler sayesinde kişinin tek tek parça aramasına gerek kalmaz ve tek bir satıcıdan kolaylıkla alım yapabilir. Hazır bilgisayarların montaj ve test aşaması uzman kişiler tarafından yapılır. Bu süreç profesyonel bir şekilde yürürken aynı zamanda da pratik ve güvenlidir.

Hazır bilgisayar sistemleri sayesinde hangi parça hangi parça ile uyumlu, hangi parça en yüksek verimlilik sağlar ya da hangi parça güvenilir gibi durumları düşünmeye gerek kalmaz. Hazır bilgisayarlar performans konusunda güvenilirlik verir ve farklı bileşenlerden oluşur.

Hazır sistemi oluşturan bileşenler özetle şöyle:

  • Anakart: Anakart bilgisayarın beynidir. Bilgisayarın tüm harici ve dahili bağlantılarını işlemciler aracılığı ile tek bir yerde toplayarak tüm bilgisayarın uyum içerisinde çalışmasını sağlar.
  • İşlemci: İşlemci veri işleme görevini üstlenir. Verileri değerlendirip yeni verilerin oluşmasını sağlar.
  • RAM: RAM bilgisayarın hafızasıdır. Aygıta hızlı okuma ve yazma erişimi sağlar.
  • Ekran Kartı: Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birim ekran kartı olarak adlandırılır.
  • SSD: Dosyaları uzun vadeli kullanım için saklamak SSD görevidir.
  • Kasa: Bilgisayar için hayati öneme sahip olan bileşenleri dış etkenlerden meydana gelebilecek darbelerden korur.
  • Güç Kaynağı: Bilgisayarın çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak amacıyla kullanılan bileşendir.

Hazır bilgisayarlarda ekran kartı

Hazır sistem bilgisayarlar da önemli bileşenlerden birisi ekran kartı. Ekran kartları her geçen gün geliştirilip yenilenir.Ekran kartları ile görüntü ekrana yansır. Görüntü kalitesi ve kullanım performansı açısından ekran kartı önemli bir parça. Bu nedenle yüksek görüntü kalitesi arayan kişilerin ilk baktığı bileşen ekran kartı olmalı.

Günlük işlerin yanı sıra oyun oynama esnasından görüntü kalitesi çok önemli. Oyunlar yüksek görüntü içeriklerine sahiptir. Bu nedenle kullanılan ekran kartının bu durumu kaldıran ve en iyi performans sergileyen bir ekran kartı olması gerekli.

Hazır bilgisayarlarda işlemcinin önemi

CPU yani işlemci, bilgisayarların temel bileşenini oluşturur. Yani işlemci, bilgisayarın beyni. Bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve aralarında oluşan veri aktarımını sağlar. Bilgisayarda yapılan tüm işlemler işlemci tarafından denetlenir. İşlemci bilgisayarı çalıştırır ve verilerin işlenmesini sağlar. İşlemcide bulunan çekirdek sayısı ve işlemci hızı doğru orantılıdır.

Yani bir bilgisayarda bulunan çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa bilgisayar, verileri o denli hızlı işler ve denetler. İşlemci hızını belirtmek için “Hertz, Gigahertz, Megahertz” gibi saat birimleri kullanılır. İşlemci hızı “GHz” şeklinde ifade edilir. Bu da bilgisayarın saniyede gerçekleştireceği maksimum işlem sayısını ifade eder.

 

 

 

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle