HDP'li Başkana 30 yıl ceza verildi

HDP'li Nusaybin eski belediye başkanı Ayşe Gökkan’nın “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 12 yıl, yine “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, “örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçlamasından 7 yıl 6 ay, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 3 yıl hapis cezası verdi.

POLİTİKA
PAYLAŞ:

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Ayşe Gökkan’nın “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandı. HDP Milletvekillerinin de katıldığı duruşmaya Gökkan ve avukatları da hazır bulundu.

İddia makamı, bir önceki duruşmada Gökkan’ın 2 kez “örgüt üyesi olmak” ve bir kez de “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayarak, tutukluluk halinin devamını talep etti.

SAVUNMA YAPMADI


Kürtçe konuşması tercüman aracılığıyla Türkçe'ye çevrilen Gökkan, savunma yapmayacağını belirterek, “Ben Ayşe Gökkan, TJA dönem sözcüsüyüm. Bu mahkemede ilk günden beri adil savunma hakkım ihlal edilmiştir. Kadın avukatlarım, baro başkanımız ve bütün avukatlara karşı da hak ihlalleri yapılmıştır. 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi başkanı ve heyeti bu saldırıyı bütün dünyaya karşı yapmıştır. Bu sebeple yapabileceğim bir savunma yoktur. Kadın, yaşam, özgürlük dünyaya düşen cemredir. Yapılan saldırıları kınıyorum ve destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu mahkemede yapacağım herhangi bir savunma yoktur” dedi.

Gökkan’ın avukatları da Gökkan, bir önceki duruşmada, mahkeme başkanın talimatıyla avukatların polis tarafından darp edilerek salondan çıkarıldığını hatırlatarak, “Müvekkilimiz 9 celsedir adil tarafsız bir mahkeme huzurunda yargılanmamaktadır. Biz bu nedenle esas hakkında savunma yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

30 YIL HAPİS CEZASIMahkeme, Gökkan’ın alt sınırdan uzaklaşarak “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 12 yıl, yine “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, “örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçlamasından 7 yıl 6 ay, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 3 yıl hapis cezası verildi.
Gökkan’a toplamda 30 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle