Her Şeyin Başlangıcı - Robyn Schneider Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Her Şeyin Başlangıcı kimin eseri? Her Şeyin Başlangıcı kitabının yazarı kimdir? Her Şeyin Başlangıcı konusu ve anafikri nedir? Her Şeyin Başlangıcı kitabı ne anlatıyor? Her Şeyin Başlangıcı PDF indirme linki var mı? Her Şeyin Başlangıcı kitabının yazarı Robyn Schneider kimdir? İşte Her Şeyin Başlangıcı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Robyn Schneider

Çevirmen: Özge Burçak Aydınalp

Orijinal Adı: The Beginning of Everything

Yayın Evi: Pegasus Yayınları

İSBN: 6053436843

Sayfa Sayısı: 320

Her Şeyin Başlangıcı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ezra Faulkner mezuniyet balosunun kralı olacaktı; tabii kız arkadaşı onu aldatmasa, bir araba kazasında bacağı parçalanmasa ve yeni gelen kız Cassidy Thorpe'a âşık olmasaydı…

Altın çocuk Ezra Faulkner hayatta herkesi bekleyen bir trajedi olduğuna inanmaktadır; sonrasında gerçekten önemli şeylerin yaşanacağı bir olay. Onun kişisel trajedisi ise hayatında her şeyi kaybedebileceği bir an gelene dek beklemiştir: Mükemmel bir gecede, sorumsuz bir sürücü Ezra'nın dizini, spor kariyerini ve sosyal hayatını paramparça eder.

Artık balo kralı olma ihtimali kalmayan Ezra kendini uyumsuz öğrencilerin masasında bulur ve okula yeni gelen Cassidy Thorpe'la tanışır. Benzersiz bir kız olan Cassidy, rahat tavırları ve zehir gibi zekâsıyla Ezra'yı sonu gelmeyen maceralarında yanında sürüklemeye kararlıdır. Ezra yeni araştırmalara, yeni arkadaşlıklara ve yeni bir aşka yelken açarken bazı insanların yanlış anlaşılabileceğini keşfedecektir.

Peki, kişinin bireysel trajedisi gerçekleşmiş ve ardından yaşanan her şey az çok önem kazanmışken, yepyeni şanssızlıklarla nasıl başa çıkılır?

"Bu kitapta, John Green'in roman karakterleriyle rahatça kapışabilecek gençler var."

-Kirkus Reviews-

"Zekice, komik, yürek burkan, o kadar gerçekçi bir hikâye ki canınızı yakıyor… Unutamayacağınız bir roman."

-Lauren Barnholdt-

"Büyüleyici. Keskin bir zekâ, müthiş bir gözlem yeteneği ve şaşırtıcı derecede yumuşak bir şefkatle dolu."

-Jeannette Walls-

"Schneider yeni bir başlangıçta anlam bulmanın karmaşık hikâyesini kaleme almış. Çekici ve güçlü."

-Children's Literature-

"Hem hüzünlü hem de komik. Genç kızların Ezra Faulkner'a delicesine ve umutsuzca âşık olacağına eminim."

-Sarah Mlynowski-

"Hüzün, heyecan, ince espriler ve felsefi düşüncelerle dolu."

-Booklist-

"Her Şeyin Başlangıcı hayatında yepyeni bir sayfa açan bir genci anlatıyor. Aklınızda kalacak romanlardan."

-Barnes & Noble-

"Zeki diyaloglar ve dokunaklı anlarla dolu, sevimli bir öykü."

-New York Times Book Review-

"İki genci bir araya getiren, ardından onları ayırmakla tehdit eden bir trajedi."

-Publishers Weekly-

"Zekice kaleme alınmış, sıradışı bir gençlik öyküsü."

-Julie DeVillers-

"Klasik bir gençlik aşkı öyküsü değil. Romantizm, trajedi, mizah ve arkadaşlığın müthiş birlikteliği."

-Voya-

(Tanıtım Bülteninden)

Her Şeyin Başlangıcı Alıntıları - Sözleri

 • Bazen herkesi bir trajedinin beklediğini düşünüyorum, pijamalarıyla süt satın alan ya da kırmızı ışıkta durup burunlarını karıştıran insanların yaşayabilecekleri bir felakete yalnızca saniyeleri kaldığını. Herkesin hayatında, ne kadar sıradan olursa olsun, sıradışı bir anın geleceğine inanıyorum..
 • Kelimeler yanlış seçildiğinde insana ihanet edebiliyorlar ya da fazla kullanılırsa anlamlarını yitirebiliyorlardı.
 • Birbirimizin hayatından hayaletler gibi geçiyoruz, geride hiç var olmamış insanların akıldan çıkmayan anılarını bırakıyoruz.
 • Fransızcada bir şeyin geçip iz bıraktığını hissettiğinde buna Sillage geliyorlar.
 • "Aslında hayatım boyunca yanlış deney yapmıştım ve Cassidy bunu fark eden ilk kişi olmasına rağmen farklı bir yolda ilerlemem için gerekli öğeleri sağlayan o değildi. O bir kıvılcım vermişti belki ama yangın bana aitti. Oscar Wilde bir keresinde dünyada en nadir rastlanan şeyin yaşamak olduğunu söylemiş çünkü çoğu insan sadece var olur ve hepsi budur. Haklı olup olmadığını bilmiyorum ama uzun bir zamanı sadece var olarak geçirdiğimi biliyorum ve artık yaşamaya kararlıyım. "
 • O bir kıvılcım vermemişti belki ama yangın bana aitti. Oscar Wilde bir keresinde dünyada en nadir rastlanan şeyin yaşamak olduğunu söylemiş çünkü çoğu insan sadece var olur ve hepsi budur. Haklı olup olmadığını bilmiyorum ama uzun zaman sadece var olarak geçirdiğimi biliyorum ve artık yaşamaya kararlıyım.
 • tuhaf bir biçimde kendimi durumdan soyutlanmış hissediyordum, sanki umursamak fazla çaba gerektiriyormuş gibi.
 • Fark ettiğim bir şey var: Rahatlamamızı söyleyen tek yerler dünyada en az rahatlanabilecek olanlardı. Uçaklar, dişçi, psikiyatrik bekleme odaları, hastanede serum takılan küçük, perdeli bölmeler.
 • "Hey," dedi Cassidy beni omzuyla dürterek. "Selam." "Bu güzelmiş." "Çok güzel," dedim onaylayarak. "Gördüğüm en güzel otopark." Cassidy berbat espri yapma çabama başını iki yana sallayarak karşılık verdi. Üst üste üç havai fişek patladı: mor-yeşil-altın renkli. "Bunun bir adı var," dedi Cassidy. "Fransızca da bir şeyin geçip iz bıraktığını hissettiğinde buna sillage diyorlar. Havai fişekler patladığında ve öncekilerin dumanını aydınlattığında hep o aklıma gelir." "Berbat bir kelime," dedim şakayla. "Geçmişe tutunmak için bir bahane gibi."
 • Öğrenci otoparkına gittiğimizde sadece benim Volvo'm, Justin Wong'un modifiye Honda'sı ve tepesine bir sörf tahtası bağlanmış bir kamyonet vardı. "Şey, araban nerede?" diye sordum. Cassidy güldü. "Bisikletim hemen burada." "Ya," dedim bakarak. "Ne?" "Hiç." Cassidy'nin bir bisikletle çilek tarlalarının önünden pedal çevirerek geçişini hayal ederken sırıtmamaya çalıştım. "Çevreyi umursadığımı bilesin," dedi Cassidy hiddetle. "Karbon ayak izimi azaltmak için elimden geleni yapıyorum." Bir an bunu düşündüm. "Başkasının arabasında gitmek de karbon ayak izini azaltır, değil mi?" diye sordum. "Evet." "Yani seni eve bırakmamı ister misin?"

Her Şeyin Başlangıcı İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Bu kitabı okul kütüphanesinden alıp okudum ve şu an bu durum beni fazlasıyla sevindiriyor. Kitap gayet akıcı ancak sanırım yazar istediği konuyu tam anlatamamış. Vasat diyemem ancak etiket fiyatını da haketmiyor. Eğer kitabı benim gibi denk getirirseniz kafa dağıtmak için okuyabilirsiniz. Ama bunun da gerekliliği tartışılır. Herkese bol okumalar. (Nisa Nur Dutar)

Konu güzel, işleniş berbat.... Yersiz Amerikan Lisesi yaşantıları ayrıntıları olmasa 100 sayfada kısa ve öz olabilecekken sıkıcı olmuş bir kitap. Lise macerası ve bir ufak gizem istiyorsanız çerez niyetine okuyun. (NzLyRn)

Bu kitap için söyleyebileceğim tek bir şey var: silik. Sırf bundan dolayı tüm her şey çöpe gitmiş, batmış. Kitabın arkasında bu kitapta John Green karakteriyle kapışabilecek gençler var diyor burada ama, kapışmaya kalkarlarsa muhtemelen nakavt falan olurlar. Tüm karakterleri toplayın, Albay onları teke tek dövüşte alır, öyle söyleyeyim. John Green asla bu kadar silik karakterler yapmaz. Onun karakterleri çok güçlü karakterlerdir, o ki gerçek hayatta varlarmış gibi hissedersiniz ama bu kitapta o yoktu. Yani olabilirdi ama olamamış. Bu kitabı John Green yazsaydı daha iyi bir iş çıkarırdı. Yani olaya Cassidy’den zaten hiç başlamayacağım çünkü tüm kitap boyunca sinirlerimi bozdu. Yani okula yeni geldi, diğerleri gibi değil, çok zeki, ilgi çekici, daha farklı, bilmem ne bilmem ne. Geç bunları. Gerçekten geçin bunları Cassidy zeki falan değildi, yani belki olabilir ama zekiden daha çok ‘çok bilmiş’ gibi davranıyordu. Ki bu da yazarın suçu. Normalde başka dillerde farklı kelimeleri yazarlar kullanıldığında, o karakter ve olayla ilgili bir kelime olur. Tek bir kelime. (Örneğin, Saudade. Bunu herkes bildiği için yazdım.) Ama bu kitapta Cassidy hiçbir olay yaşanmamış, “Yok Almanca da şöyle bir kelime var, yok Fransızca da şöyle bir kelime var…” Ben bu tür kelimeleri öğrenmeyi seviyorum normalde ama bu kitapta o kadar sinirlerimi bozdu ki. Eee, napalım yani? Dedim. Kısacası Cassidy çok bilmiş, sinir bozucu bir kızdı. Zaten son da yaptığı o şeyden sonra iyice bir soğudum ondan. Kusura bakmayın ama benim iyiliğim için biri bana böyle aptalca davransa o kişinin yüzüne bakmam. Gerçeği söyle işte. İki türlü de kötü olacak zaten, değil mi? Gizemli falan değildi yani, olmamış. Ezra iyi çocuktu. Arkadaş gruplarıyla ilgili düşündüğü şeylerde onu kendimle benzettiğim kısımlarda oldu hatta ama dediğim gibi, silikti. Kitapta onun düşüncelerini ve hislerini o kadar az okudum ki… yoktu yani. Bir de anlatıcı olunca, iyice sinir bozucu oldu olay. Resmen gördüğü şeyleri anlatmış gibiydi. Eğer yazar Ezra’nın duygularını daha çok yazsaydı ve bize acılarını hissettirseydi, o zaman John Green karakterleriyle kapışabilirdi belki. Ama bu haliyle… dediğim gibi nakavt olur. Yan karakterlerden bahsetmiyorum zaten. Hiçbirini sevmedim. Austin ve Phoebe dışında ki onların da çok bir numarası yoktu. Arada diyaloglara karışıyorlardı o kadar. Yorumlar hep kötü olmasına rağmen ben severim diye düşünüyordum ama duygunun bu kadar az olması, bana göre değil. Ben karakterlerin acılarını anlatışlarını seviyorum, onları anlamak ve acılarına ortak olmak istiyorum. Kitapta anlatılan olaylar ise güzeldi. Yani münazara grubunun düzenlediği etkinlikler falan. Hepsi de tam gençlerin yapacağı, eğlenceli aktivitelerdi ama ben karakterlerden hoşlanmadığım için bu olaylardan da yeteri kadar tat alamadım. Eğlenemedim. Çok merak ediyorsanız okuyun tabii ama bence kötü bir kitaptı. Dipnot: COOPER BUNU HAK ETMEMİŞTİ! (summer)

Her Şeyin Başlangıcı PDF indirme linki var mı?

Robyn Schneider - Her Şeyin Başlangıcı kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Her Şeyin Başlangıcı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Robyn Schneider Kimdir?

Robyn Schneider Kitapları - Eserleri

 • İkinci Şans
 • Her Şeyin Başlangıcı

Robyn Schneider Alıntıları - Sözleri

 • Fransızcada bir şeyin geçip iz bıraktığını hissettiğinde buna Sillage geliyorlar. (Her Şeyin Başlangıcı)
 • “Hiç kimse doğru çağda doğduğuna inanmaz.” (İkinci Şans)
 • "Hey," dedi Cassidy beni omzuyla dürterek. "Selam." "Bu güzelmiş." "Çok güzel," dedim onaylayarak. "Gördüğüm en güzel otopark." Cassidy berbat espri yapma çabama başını iki yana sallayarak karşılık verdi. Üst üste üç havai fişek patladı: mor-yeşil-altın renkli. "Bunun bir adı var," dedi Cassidy. "Fransızca da bir şeyin geçip iz bıraktığını hissettiğinde buna sillage diyorlar. Havai fişekler patladığında ve öncekilerin dumanını aydınlattığında hep o aklıma gelir." "Berbat bir kelime," dedim şakayla. "Geçmişe tutunmak için bir bahane gibi." (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Birbirimizin hayatından hayaletler gibi geçiyoruz, geride hiç var olmamış insanların akıldan çıkmayan anılarını bırakıyoruz. (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Hayat devam eder, ta ki devam etmeyi bırakana kadar… (İkinci Şans)
 • Sanki başka birinin hayatını yaşıyormuş gibiydim çünkü bu hayat bana ait olamazdı. (İkinci Şans)
 • tuhaf bir biçimde kendimi durumdan soyutlanmış hissediyordum, sanki umursamak fazla çaba gerektiriyormuş gibi. (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Bir şeyin silinip gidebilmesi için önce bir iz bırakması gerekir. (İkinci Şans)
 • O bir kıvılcım vermemişti belki ama yangın bana aitti. Oscar Wilde bir keresinde dünyada en nadir rastlanan şeyin yaşamak olduğunu söylemiş çünkü çoğu insan sadece var olur ve hepsi budur. Haklı olup olmadığını bilmiyorum ama uzun zaman sadece var olarak geçirdiğimi biliyorum ve artık yaşamaya kararlıyım. (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Ama ikinci şanslar sonsuza dek sürmezdi. Ve mucizelerin bile sona erdiği bir tarih vardı. (İkinci Şans)
 • Kelimeler yanlış seçildiğinde insana ihanet edebiliyorlar ya da fazla kullanılırsa anlamlarını yitirebiliyorlardı. (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Bazen herkesi bir trajedinin beklediğini düşünüyorum, pijamalarıyla süt satın alan ya da kırmızı ışıkta durup burunlarını karıştıran insanların yaşayabilecekleri bir felakete yalnızca saniyeleri kaldığını. Herkesin hayatında, ne kadar sıradan olursa olsun, sıradışı bir anın geleceğine inanıyorum.. (Her Şeyin Başlangıcı)
 • "Aslında hayatım boyunca yanlış deney yapmıştım ve Cassidy bunu fark eden ilk kişi olmasına rağmen farklı bir yolda ilerlemem için gerekli öğeleri sağlayan o değildi. O bir kıvılcım vermişti belki ama yangın bana aitti. Oscar Wilde bir keresinde dünyada en nadir rastlanan şeyin yaşamak olduğunu söylemiş çünkü çoğu insan sadece var olur ve hepsi budur. Haklı olup olmadığını bilmiyorum ama uzun bir zamanı sadece var olarak geçirdiğimi biliyorum ve artık yaşamaya kararlıyım. " (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Öğrenci otoparkına gittiğimizde sadece benim Volvo'm, Justin Wong'un modifiye Honda'sı ve tepesine bir sörf tahtası bağlanmış bir kamyonet vardı. "Şey, araban nerede?" diye sordum. Cassidy güldü. "Bisikletim hemen burada." "Ya," dedim bakarak. "Ne?" "Hiç." Cassidy'nin bir bisikletle çilek tarlalarının önünden pedal çevirerek geçişini hayal ederken sırıtmamaya çalıştım. "Çevreyi umursadığımı bilesin," dedi Cassidy hiddetle. "Karbon ayak izimi azaltmak için elimden geleni yapıyorum." Bir an bunu düşündüm. "Başkasının arabasında gitmek de karbon ayak izini azaltır, değil mi?" diye sordum. "Evet." "Yani seni eve bırakmamı ister misin?" (Her Şeyin Başlangıcı)
 • Güzeldi. Kendini daha az yalnız hissederek yalnız kalmak gibiydi. (İkinci Şans)
 • Fark ettiğim bir şey var: Rahatlamamızı söyleyen tek yerler dünyada en az rahatlanabilecek olanlardı. Uçaklar, dişçi, psikiyatrik bekleme odaları, hastanede serum takılan küçük, perdeli bölmeler. (Her Şeyin Başlangıcı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle