Hıncal Uluç gerçekten öldü mü? Gazeteci Hıncal Uluç sağlık durum nasıl, hastalığı neydi?

Sağlık sıkıntıları yüzünden bir süredir yoğun bakımda tutulan ve dün vefat eden Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusu Hıncal Uluç'un enfeksiyon değerlerinin düştüğü ve ciğerlerinin toparlandığı öğrenilmişti. Dün gece aniden öldü haberinin duyulmasının ardından hayatı ve kariyeri merak konusu oldu. Peki Hıncal Uluç kimdir? Hıncal Uluç aslen nereli, kaç yaşında? Hıncal Uluç öldü mü? Hıncal Uluç sağlık durum nasıl? Hıncal Uluç neden öldü? Hıncal Uluç hastalığı neydi? Hıncal Uluç yaşıyor mu? İşte Hıncal Uluç hakkında merak edilen detaylar...

GÜNCEL

Dün gece aniden öldü haberinin duyulmasının ardından hayatı ve kariyeri merak konusu oldu.

Peki Hıncal Uluç kimdir? Hıncal Uluç aslen nereli, kaç yaşında? Hıncal Uluç öldü mü? Hıncal Uluç sağlık durum nasıl? Hıncal Uluç neden öldü? Hıncal Uluç hastalığı neydi? 

İşte Hıncal Uluç hakkında merak edilen detaylar...

HINCAL ULUÇ HASTALIĞI NEYDİ?

Hıncal Uluç'un yakın dostlarından Sami Çölgeçen ise geçtiğimiz günlerde T24'e yaptığı açıklamada, "Doktorla konuştuk, Hıncal Bey'in durumu oldukça kritik. Kendisinin zaten 1 böbreğinde sıkıntılar vardı ve böbreğini kaybetmişti.

Şimdi diğer böbreğinde de çok ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. Bununla beraber başka sağlık sorunları da bulunmakta. Kendisi şu an yoğun bakımda yatıyor, durumunun ağır olduğunu öğrendik" diye konuşmuştu.

Geçtiğimiz günlerde gazeteci Tahir Kum, ünlü gazetecinin sağlık durumunun iyi olmadığını duyurmuştu.

HINCAL ULUÇ ÖLDÜ MÜ?

Doktorların tüm çabalarına rağmen Hıncal Uluç hayatını kaybetti. 

 

Hıncal Uluç kimdir?

Hıncal Uluç (d. 1 Kasım 1939-21 Kasım 2022 Kilis) Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusu.

Şu anda Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmakta ve a Spor'da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu yapmaktadır.

Yaşamı

Baba tarafından Ubıh asıllı Anne tarafından dedesi Kilisli Anneannesi Rumeli (Arnavut, Boşnak) göçmenidir. Subay olan babası Fuat Uluç'un, II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması nedeniyle, üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür.

Babası Çaldıran'a tayin olduğunda aile tekrar birleşmiştir. Tayinler nedeniyle ilkokula Bandırma'da başlamış, sonra 1950 yılında Kilis'te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya'da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesinde tamamlamıştır.

1980 yılına kadar Ankara'da kalan Uluç, İngilizce öğrenme hevesiyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda tekrar Ankara'ya dönmüştür. Ankara’ya döndükten sonraki sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır.

Demokrat Partiden ayrılan bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi, Yenigün adıyla bir yayın organı kurmuş, Uluç, Mehmet Ali Kışlalı desteği ile 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlayarak gazeteciliğe adım atmıştır. 

Oktay Kurtböke, Güneş Tecelli, Başkurt Okaygün, Kurthan Fişek, Güngör Sayarı, Ercan Tan gibi isimlerle beraber çalışan Uluç, 1964 yılında liseden mezun olduktan bir yıl sonra Mamak Muhabere Okulu'nda iki yıl askerlik yapmıştır.

Askerden döndüğü 1967 yılında, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başlamıştır. Oktay Kurtböke Cumhuriyet gazetesinin yayın yönetmeni olduğu için Uluç, "Yankı" ile paralel iş yürüterek burada haftada iki gün spor yazıları yazmaya başlamıştır, TRT kurulunca pazartesi günleri yine Cumhuriyet'te tam sayfa TV gazetesi yapmıştır.

1980 senesinde Gelişim Yayınları'nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul'a gelen Uluç, Zafer Mutlu'nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazmaya başlamıştır.

1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulmuştur. 2004 yılında Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazdığı yazı nedeniyle, 2008 yılında 1 ay hapis ve 898 YTL cezaya çarptırılmıştır. Hâlen Sabah'ta yazarlık yapmaktadır.

Hıncal Uluç'a, Defne Joy Foster'ın ölümünden sonra yazdığı "Bu nasıl bir mahalle baskısıdır?.." isimli yazısı üzerine tazminat davası açıldı ve tazminata mahkûm edildi.

TV programları

  • Bil Bul (197?-?), TRT)
  • Aileler Yarışıyor (1975-?, TRT)
  • Yaşamdan Dakikalar (2004-2012; TV8, atv, Sky Türk)
  • Tele Pazar (2008-?, Kanal 1)
  • Kırmızı Çizgi (2010-2018, NTV Spor)
  • 90 Dakika (?-2009, NTV)
  • Yalanlar ve Ben
  • Ortaklaşan Bir Sevgi

Albümleri

Hıncal Uluç, kendi seçtiği şarkılardan oluşan "Hıncal'ın Seçtikleri" 2008'de, "Hıncal'ın Seçtikleri 2" 2009'da yayınlanmıştır.

Şarkı sözü yazarlığı

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Lale Akat, 1973 yılında Ali Kocatepe'nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45'liğin B yüzünde yer alan Jose Feliciano'nun "Once There Was A Love" adlı şarkısının Türkçe versiyonu "Aşkımızdı O"nun sözlerini yazmıştır. 1985 yılında ise Sezen Aksu ile beraber, Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan "Bir Küçük Aşk Masalı" şarkısının söz yazarlığını yapmıştır.

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle