Kuraklık nedeniyle çiftçiye destek verilmeli

Tarlada çalışan çiftçileri ziyaret eden HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz ve beraberindeki heyet kuraklık nedeniyle yaşadıkları sorun ve taleplerini dinledi.

GÜNCEL

Sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkarak tarlanın yolunu tutan çiftçilerle tek tek ilgilenen Durmaz, güneşin altında alın teri dökerek helal kazanç için çalışan çiftçilerin bu davranışının takdir edilmesi gerektiğini belirtti.

Ziyarette çiftçiler, Durmaz ve beraberindeki heyete sıkıntı ve taleplerini ileterek çözüm için yetkililerin gerekli adımları atmalarını istedi.

Çiftçilerin karşılaştıkları sıkıntı ve sorunları dinleyen Durmaz, gerekli notları alarak sorunların çözümü için üzerlerine düşeni yerine getireceklerini ifade etti.

"Bu sene istenilen ve beklenilen yağmurlar yağmadı"

Çiftçilere yönelik başlatılan ziyaret programıyla ilgili bilgiler aktaran Durmaz, "Merkez İlçe Teşkilatı olarak tarlalarda çalışan vatandaşlarımızı ziyaret etmeye yönelik bir program başlattık. Birçok çiftçiyi ziyaret ettik, onlarla bir araya geldik. Talep ve sorunlarını dinledik. Malum bu sene kuraklık sorunu mevcuttur. İlahi takdir! Bu sene istenilen ve beklenilen yağmurlar yağmadı. Bu da çiftçilik yapan vatandaşlarımızın verim kaybı yaşamasına ve zarara uğramasına sebebiyet verdi. Yetkililer, çiftçilerimizin zararlarının giderilmesi için gerekli olanakları hazır hale getirmelidirler." dedi.

"Mazot fiyatı her gün artıyor, gübre fiyatları her ay yükseliyor"

Yaşanılan sıkıntıların çiftçileri düşündürttüğünü vurgulayan Durmaz, "Son dönemlerde masrafların ve giderlerin artışı, çiftçileri derin derin düşündürtüyor. Çiftçilerimiz ürünlerini zarar etmeden satmak istiyorlar. Ülkede ekonomik anlamda zaten ciddi bir sıkıntı var. Çiftçiler bu sıkıntılardan en fazla etkilenen kesimlerin başında geldiklerini ifade ediyorlar. Bu anlamda zor durumdadırlar. Mazot fiyatı her gün artıyor, gübre fiyatları her ay yükseliyor, elektrik fiyatları çok yüksek, sulama kanalları ya yok ya da sayıları çok az… Bunlar ziyaret ettiğimiz çiftçilerin en fazla dile getirdiği sıkıntıların başında geliyor." ifadelerini kullandı.  

"Bizler çiftçilerimizin yanındayız"

Parti olarak çiftçilerin sorunlarını gündeme getirmeye ve yanlarında bulunmaya devam edeceklerini belirten Durmaz, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bizler de çiftçi kardeşlerimizin bu sorunlarının ve taleplerinin kamuoyuna duyurulması ve çözüm adına gerekli girişimlerde bulunulması için üzerimize düşeni yapacağız. Bizler çiftçilerimizin yanındayız. Onların taleplerinin karşılanması gerektiğine inanıyoruz. O yüzden bu sene yaşadıkları zararların giderilmesi için hibe ve desteklerin onlara verilmesi gerekir."

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle