HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Dinç'ten DİEM-DER'e ziyaret

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, 2006 yılından beri Diyarbakır'da hizmet veren Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği'ni ziyaret ederek mevcut konut piyasası konusunda görüş alışverişinde bulundu.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği (DİEM-DER) Başkanı Mustafa Koç'u ziyaret eden HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç ve beraberindeki heyet, kentin imar durumu konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Koç, İl Başkanı Dinç'e Diyarbakır'ın imar sorununu ve bu sorunun yol açtığı konut fiyatlarının artmasından söz etti.

Emlak piyasasındaki artışın kentte yeni imar alanlarının açılmaması olduğunu vurgulayan Koç, müteahhitlerin konut yaparken birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını da sözlerine ekledi.

Belediyelerin imar verirken resmi olmayarak haksız pay aldığını belirten Koç, normal şartlar altında bir yere imar izni verirken devletin yol ve komşu payları gibi kesintilerle arsadan yüzde 45'e varan kesinti yapmasının normal olduğunu fakat belediyelerdeki amirlerin, 'belediyenin hakkı' diyerek yüzde 10'unu kendileri için ekstradan kesmelerinin doğru olmadığını söyledi.

"Kurumlarda haksız kazanç elde etmek isteyenler yatırımcıyı engelliyor"

Resmi olmayan bu uygulamanın yatırımcıyı kaçırdığını ve bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini, haksız kazanç elde etmek için ellerinden geleni yapanlar hakkında gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Koç, artan konut fiyatlarının inşaat maliyetlerinin pahalanmasından da kaynaklandığını dile getirdi.

Dernek olarak Diyarbakır için yaptıkları hizmetleri anlatan Koç, son olarak Diyarbakır'da imarın tarıma elverişli olan bölgelerde verilmesi yerine tarımın yapılamayacağı bölgelerde verilmesi gerektiğini söyledi.

DİEM-DER Başkanı Koç'u dinleyen Dinç, haksız kazanç elde edenlerin Diyarbakır'ın gelişimi için büyük bir engel olduğunu dile getirerek bu tür sıkıntıların takipçisi olacaklarını dile getirdi

Ayrıca Dinç, artan maliyetlerin sadece inşaat alanında değil tüm sektörde önemli bir sorun olduğunu söyleyerek hükümetin bu konuda acilen gerekli adımları atmaları gerektiğini söyledi.

Ziyaret karşılıklı teşekkür ve temennilerle son buldu.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle