HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Köylere yapılan otobüs seferleri başlatılmalı

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer, Covid-19 salgını gerekçesiyle bir yılı aşkın süredir köylere yapılan otobüs seferlerinin durdurulmasının mağduriyetlere neden olduğuna dikkat çekti.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımı sağlanan onlarca köye seferlerin Covid-19 salgını gerekçesiyle durdurulması köylüleri mağdur ediyor.

Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 350 köye düzenlenen otobüs seferlerinin büyük bir bölümü Mart 2020’den beri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından salgın gerekçesiyle durdurulmasından dolayı köy otobüsleri olmayan köyler ve aracı olmayan köylüler büyük bir mağduriyet yaşıyor.

1 Haziran’dan itibaren “kademeli normalleşme” başlamasına rağmen köylere otobüs seferlerinin bir türlü başlatılmaması köy sakinlerinin tepkilerine neden oluyor.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, salgın gerekçesiyle durdurulan otobüs seferlerinin tekrar başlatılması ve köy sakinlerinin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Köylere yapılan otobüs seferlerinin durdurulmasının büyük mağduriyetlere neden olduğunu belirten Göçer, köy sakinlerinin, köylere düzenlenen otobüs seferlerinin bir an önce yeniden başlamasını talep ettiklerini ifade etti.

“Köylerdeki vatandaşlarımız mağdur oldu”

Covid-19 salgını nedeniyle birçok alanda çok ciddi anlamda mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çeken Göçer, “Gerek esnaf gerek servisçi esnafında bu süreçte çok ciddi mağduriyetler oluştu. Bu durum şu anda maalesef köylerimize de yansıdı. Bize gelen bilgilerde ve köylere yaptığımız ziyaretlerimizde, Covid-19 salgını gerekçesiyle otobüs seferlerinin durdurulduğunu görüyoruz. Salgından önce köylere otobüs seferleri yapılıyordu. Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüsler köylere sefer yaptıklarından dolayı köylüler gerek kendi şahsi araçlarını gerekse köye ait olan otobüslerini sattılar. Köylere yapılan otobüs seferleri ile köylüler Gaziantep'e gidip gelebildikleri için herhangi bir sorunda yaşamıyorlardı. Çünkü köy otobüslerine ihtiyaç kalmamıştı. Covid-19 salgının başlaması ile birlikte köylere sefer yapan otobüslerin tamamı şehre çekilince bu defa köylere sefer yapan otobüs olmadı. Otobüsler bu süreçte sadece 20 kilometre üzerindeki bazı köylere gidip gelmeye başladı. Köylere yapılan otobüs seferleri durdurulunca özellikle şehre gelip çalışan, ihtiyaçlarını gören ve hastaneye gelen yani bir şekilde yolu şehre düşenler çok mağdur oldu.” dedi.

“Otobüs seferlerinin tekrar başlatılması lazım”

Köy sakinlerinin bu süreçte yaşadıkları mağduriyete dikkat çeken Göçer, “Köylere bir an önce yüzde 50 kapasiteyle bile olsa otobüs seferlerinin tekrar başlatılması lazım. Çünkü şu anda şehir merkezinde toplu taşıma araçların tamamının kullanıldığını görüyoruz. Köylere yapılan otobüs seferlerinin de bir an önce başlatılması lazım. Köylülerin yaşadığı bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi lazım. Şu anda okul servisi taşımacılığı yapanlar boştalar. Bu konuda okul servisi taşımacılığı yapan esnaftan destek istenirse esnafa da bir iş sahası açılmış olur. Köylerimize de sefer düzenlenmiş oluruz ve köylülerde şehre gidip gelme konusunda sıkıntı yaşamazlar.” ifadelerini kullandı.

“Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi lazım”

Bu konuda köy sakinlerinden çok ciddi anlamda şikayet aldıklarını belirten Göçer, “Aracı olanlar şehre gidip gelebiliyorlar. Fakat köylerde oturan vatandaşlarımızın hepsinin aracı yoktur. Aracı olmayanlar ise bu konuda mağduriyet yaşıyorlar. Bazı köylerde köy otobüsleri 4-5 köye uğrayıp şehre geliyorlar. Fakat eğer söz konusu köylerde yeterli sayıda yolcu yoksa köy otobüsleri o köylere de hiç uğramadan şehre geliyor. Bu defa köylü mağdur oluyor. Bazı köylerdeki vatandaşlarımız 20 kilometre yol yürüyor ve otostop yoluyla şehre geliyor veya köye gidiyor. Bu durumda çok ciddi anlamda vatandaşlarımızın mağdur olmasına neden oluyor, bu durumda köy sakinleri şehre gidip gelemiyor. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

“Aracı olmayan vatandaşlarımız bağ ve bahçesine gidemiyor”

Gaziantep'te ikamet eden ancak köylerde bağ ve bahçesi olan vatandaşlarında köylere gidip gelmekte sıkıntı yaladıklarına dikkat çeken Göçer, “Köylerde bağ ve bahçesi olanlar ancak araçları olmayanlarda bağ ve bahçesine gidemiyor. Vatandaşlar bağ ve bahçesine gidemediğinde bağ ve bahçesinin bakımını yapamıyor. Bundan dolayı da bir mağduriyet yaşanıyor. Bu mağduriyetin yaşanması ile birlikte bağ ve bahçesine bakım yapamadıkları için vatandaşlarımızın bağ ve bahçelerin zarar görüyor ve hem maddi hem de manevi anlamda zararla karşı karşıya kalıyor.” diye konuştu.

“Vatandaşlarımızın bu mağduriyetinin giderilmesi lazım”

1 Haziran’dan itibaren “kademeli normalleşme” sürecinin başladığını ve kısıtlamaların gevşetildiğini anımsatan Göçer, “İnşallah inanıyoruz ki bu aydan sonra da tamamen normalleşmeye dönüleceğini tahmin ediyoruz. Kademeli olan normalleşmeyi köyler içinde uygulamak lazım. Büyükşehir Belediyesi bir an önce köylere tekrar otobüs göndermelidir. Vatandaşlarımızın bu mağduriyetinin giderilmesi lazım.” dedi.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle