HÜDA PAR'lı Gençler Gönüllerince eğlendi

​HÜDA PAR Mardin Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen "Bahar Etkinlikleri" programı kapsamında Kamor Millet Bahçesinde bir araya gelen onlarca genç hem eğlendi hem de hasbihal etti.

YAŞAM

Mardin’in ilçelerinde daha önce düzenlenen “Bahar Etkinlikleri” finali Mardin merkezde düzenlendi.

Finale HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, HÜDA PAR Genel İstişare Kurulu Üyesi Nasuh Sevinik, diğer parti ve gençlik kolları başkanlığı katılım gösterdi.


Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Mardin Hür Dava Partisi İl Başkanı İsmail Çevik açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Satranç ve Dama oyunlarının oynandığı şenlikte parti yetkilileri de gençlere satranç ve dama da rakip oldu.

Hür Dava Partisi Genel İstişare Kurulu Üyesi Nasuh Sevinik’in gençlere çağrılarda bulunduğu konuşmasının ardından, cemaatle ikindi namazı kılındı. Ardında halat çekme, çuvalla zıplama ve kaşıkta yumurta oyunun ardından Özlem Ajans sanatçıları eşliğinde halaylarla program son buldu.

“Mevcut kanunda seçme ve seçilme yaşı 18 ama biz HÜDA PAR olarak diyoruz ki 15 olmalı”

İslam medeniyetinde gençlerin rolü ve önemi hakkında konuşan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Çevik, “Gençliği selamette olmayan bir toplumun, geleceği karanlıktır. Siz gençlerin, sorumluluk ve yükümlülüğünüzün ne kadar ağır olduğunu bilmeniz açısından bakın şu anda mevcut kanunda seçme ve seçilme yaşı 18 ama biz HÜDA PAR olarak diyoruz ki 15 olmalı. Bununla şunu kastediyoruz, biz gençlerimize güveniyoruz, geleceğimizi gençlerimize emanet etmedikçe selamette olamayacağımızın bilinci içerisindeyiz. İslam medeniyetine, tarihine baktığımız zaman bugün çocuk yaşta, oyun oynayacak yaşta görünenlerin İslam medeniyetinde valilik, idarecilik, üst bürokrasi idareciliği yaptığına şahit oluyoruz.” dedi.

“İhanet olmazsa, yalan olmazsa, kamu malı yenmezse herkese yeter”


Çevik konuşmasına şöyle devam etti:

“Değerli gençler, gerçekten gençlerimize güvenip o sorumluluk ve mesuliyeti verdiğimiz zaman gençlerimizdeki o sevgi, aşk, enerjinin topluma ciddi yansımalarının olduğu göründü ve aynı şekilde güveni verirsek görülecektir. HÜDA PAR olarak sadece maddi inşa değil, maddinin yanında manevi inşayı da gerçekleştireceğimizi söylüyoruz. Bizim meşhur sloganımız, ‘İhanet olmazsa, yalan olmazsa, kamu malı yenmezse herkese yeter. Tabi ki bunların yanında manevi inşa da lazım.’ İhya da lazım ki toplum emniyet ve selamet sahline ulaşsın. HÜDA PAR olarak sanatsal etkinliklere, faaliyetlere, eğlenmeye karşı değiliz ki burada olanlarda bizim somut bir örneğimizdir. Meşru ve helal dairede bütün sanatsal etkinlikler helaldir.”

“Bir milletin ve coğrafyanın en temel dinamiği gençliğidir”

Tarihte bir toplum üzerine etki etmek ya da o toplumu değiştirmek için öncelikli hedef olarak gençliğin seçildiğini belirten HÜDA PAR GİK Üyesi Nasuh Sevinik, “Bir milletin ve coğrafyanın en temel dinamiği gençliğidir. Konum itibariyle yaş cetvellinde ortada bulunmakta hem kendi altlarında hem de kendi üstlerinde bulunan kuşaklar arasında birleştirici ve etkileyici konumda yer almaktadır. Kuşaklar arası birleştirici bir role sahip olarak gücünün ve özgüvenin zirvesinde, idealist bir hedefe doğru aşk ve heyecan dolu yürüyüşüyle tarihe iz bırakabilecek hüviyete sahiptir.” ifadelerini kullandı.

“Bir milletin gençliği herhangi bir şekilde etki altına alındığında o milletin kaderinin değişmesi kaçınılmazdır”

Sevinik ayrıca, “Tarihe baktığımızda da gençliğin, tarihsel süreç içerisinde nasıl şanlı ve müstesna bir yere sahip olduğunu görebilmekteyiz. Ashabı Uhdud’un yalnız başına canını ortaya koyarak tevhid mücadelesinde binlerin ve milyonların imanının kurtulmasına nasıl vesile olduğuna, yiğit gençler Ashabı Kehf’in zalim Roma saraylarında hakkın nidasını nasıl haykırdıklarına, Hz. Hüseyin, Selahaddin-i Eyyubi ve onların yolunu sürdüren nice kahraman ve önderlerin hak ve adalet için verdikleri nice bedellere ve kahramanlıklara tarih şahitlik etmektedir. Tarihte milletlerin ve memleketlerin iyi veya kötü yönde kaderini değiştirenler gençlerdir. Yine tarihsel ve bilimsel araştırmaların verilerine göre insanlık ve medeniyetler üzerinde mühendislik yapan güçlerin öncelikli hedef kitleleri her zaman için gençlik olmuştur. Zira bir milletin gençliği herhangi bir şekilde etki altına alındığında o milletin kaderinin değişmesi kaçınılmazdır.” dedi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle