Hz. Yusuf'u Bilince Çıkarmak

Yanlışlıkların çok olduğu ortamlarda belki de moral kaynağı olabilecek değerleri, insanları anmak en zorlu iş veya bilince çıkarmakta bir o kadar zor olsa da, insanların öğrendiği en basit ve kaçamak yol olan bu değerlere sığınmaktır.

MARDİN
PAYLAŞ:

Çünkü onlara sığındığında veya onları yardıma çağırdığınızda artık bende senin gibi yaşamak istiyorum ama lütfen bu sıkıntılı anımda yanımda ol diyorsun.
Bu yaklaşım bir sözleşmedir ve bu sözleşmeden dönenin kaşığı kırılsın iddiasındasın ki elini uzatılan ellere uzatıyorsun
Yusuf u anlamak veya onun yanında bulunmak için onu iyi anlamaktan geçer, Hz Yusuf olmak bazen veya belki işkencelerin en acımasızı olan tablosuyla karşılaşmaktır, bazen sabrın getireceği ve sığınılan yüce Allah’ın şefkatindeki tahta oturmaktır.


İftiralara maruz kaldığınızda veya en zorlu sınavlara tabi tutulduğunuzda; koruduğunuz metanetinizle daha nice imkân kapılarının talibi veya varisi olacağınız yüce Allah’tan başkası kim bilebilir ki?
Hiçbir iftira veya işgalci zehirli Züleyha aşkı bile sizi doğru bildiğiniz yolunuzdan ayıramıyor ise bunda sizin iradenizin ve hazırlıklarınızın ne derece kıymetli ve paha biçilmez olduğunu lütfen görün ve unutmayın.
Siz atfedilen yakıştırma veya tabi tutulduğunuz kıskançlık krizlerin müsebbibi kardeşiniz veya bir başka cins olsa bile, sizin kendinize ve Allahuteala’ya verdiğiniz söz ile canlı tutacak olursanız, sizi sürekli doğru yolda tutacağından emin olabilirsiniz.
Sizin hedefinizde Allahuteala’ya verdiğiniz doğruluk ve sabra doymayan metanetiniz ise davranışlarınız Hz Yusuf’un metaneti cinsinden olmalı ki kuyu diplerinde veya zindanlarda bile başarıya ulaşabilesiniz.


Yaşamda gelişen olumsuzluklardan olumsuz etkilenme yerine olumsuzluklarla baş etmenin yollarını ahlak ile iman ile yoğurmak ve sonrasını da Allahuteala’nın size verdiği gücü bu uğruda sarf etmek ile elde edersiniz.
Kuyu dipleri veya zindanlar size ders olup yaşamı doğru okumazsanız; elbette ki örnek olarak alacağınız Hz Yusuf çalışkanlılığı ve Allahuteala’nın bahş edeceği meziyetlere ulaşamazsınız, bu meziyetlere ulaşmak için sözden çok çaba ve emek sarf etmek gerekir ki söyledikleriniz ile yaptıklarınız örtüşsün.
Böylelikle siz kendinize diyebilirsiniz ki haktan bana bahş edilen gücü halkın hizmetine veya yarınların selameti için harcadığıma kaniyim ve huzura yol alabilirsiniz ama Yusuf olmak kolay değildi ve aşılması gereken ciddi bir süreç ve sınav olduğunu bilmek gerekir.
Emeğinizle, dürüstlüğünüzle, insancıl olma özelliğinizle ve direncinizle kendinizi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim de Yusuf suresiyle anlatılacak değerli yaşamın bir parçası hissedebilirsiniz
Siz bu gönül hoşluğunda veya hizmetkârlıkta kendinize yarattığınız dünyada yaşamasını bilir ve birilerine örnek olduğunuzda ise artık nerede yaşadığınız önemli değildir, artık siz mutlu bir birey ve kendinize ve Rabbinize vermiş olduğunuz sözü yerine getiriyorum diyebilirsiniz.
Elde ettiğiniz yaşam biçimi sizin hakikatiniz olduğunda ve kat ettiğiniz ilerlemeler sizi gerçeklik medreselerinde hoca yapacağı gibi medrese i Yusuf ’iye gibi gerçeklik ile anılırsınız.
Sizin bilip bilince çıkardığınız gerçeğin ne olduğunu anlattığınızda; insanların nasıl bir aymazlığa sürüklendiğini ve bu aymazlıklara ne kadar süre ile sessiz kalanların, seyirci kalanların sayesinde gelindiğini bir daha metanetinizi ve doğruluğun peşinden sabırla giderek çözüm bulacağınızı, eninde sonunda insanları doğru yola getireceğinizi unutmayın.
Bu inanç ve azmin peşinden koşmayla Allah herkese Hz Yusuf Metaneti, sabrı ve doğruya ulaşma azmi versin.

YORUMLAR

  • Çok güzel bir bakış açısı
    Muazzam bir anlatım tarzı
    Elinize yüreğinize sağlık
    Yusufun derdiyle dertlenmiş bir şahsiyet gördüm karşımda
    Rabbim cümlemize Yusuf’un sabr ,metanet , direncini ve dirayetini nasip etsin

Yorum Ekle