İhlas Holding CEOSU su ve sahibi kim? İhlas Holding ne zaman kuruldu, ne iş yapıyor? Hangi Cemaate ait?

Rasim Kaan Aytoğu'na ait olduğu iddia edilen bir videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından İhlas Holding merak konusu olmaya başladı. İhlas Holding ne zaman kuruldu? İhlas Holding hangi cemaate ait? İhlas Holding kurucusu ve sahibi kim? İşte İhlas Holding hakkında merak edilen detaylar...

GÜNCEL

Temelleri, 1970 yılında Türkiye Gazetesi’nin kurulmasıyla atılan İhlas Grubu, 50. Gurur Yılı’nda geleceğe sağlam ve güçlü adımlarla ilerlemektedir.

Türkiye’nin en önemli gruplarından biri olan İhlas Grubu; 30 şirketi, 2.711 çalışanıyla ülke çapında geniş bir etkinliğe sahiptir. İhlas Grubu, ayrıca kültürel hizmetleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Cem Küçük'ün bugünkü yazısında ne vardı? Cem Küçük köşe yazısında neye değindi?

1970 yılında Türkiye Gazetesi’nin kurulmasıyla temelleri atılan İhlas Grubu, 1978 yılında Gazete’nin elden dağıtılmasıyla birlikte, pazarlama faaliyetlerine de başlamıştır. 1981 yılında kendi matbaa tesislerini kuran Türkiye Gazetesi, kendi baskılarını gerçekleştirmenin yanı sıra farklı baskı işleri ile de yayın yelpazesini genişletmiştir.

Gazete dağıtımının yanı sıra pek çok ürünü de portföyüne ekleyerek büyüyen İhlas Holding’in pazarlama organizasyonu, binlerce tüketiciye yüz yüze ürün tanıtımı yapan yaygın bir pazarlama ağına dönüşmüştür.

İhlas Grubu, 1989 yılında İhlas Yuva Evleri projesi ile inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır.

Kurumsal gelişimine devam eden Grup, 1990 yılında İhlas Ev Aletleri şirketini kurarak elektronik cihaz ve ev aletleri üretimine; 1991 yılında ise Türkiye Hastanesi’ni kurarak sağlık hizmetleri sektörüne adımını atmıştır.

Medya sektöründe köklü deneyim
1990’lı yıllarda tiraj rekorları kıran Türkiye Gazetesi, aynı dönemde İngiltere ve Amerika’da dağıtılmaya, ardından Almanya’da da basılmaya başlanmıştır. Grup, habercilikte elde ettiği bu başarılı deneyimi farklı mecralarda değerlendirmek üzere 1993 yılında İhlas Haber Ajansı’nı, TGRT FM radyosunu ve TGRT programlı televizyon kanalını kurmuştur.

İhlas Grubu, gelişim sürecini daha sağlam adımlarla yürütmek adına 1993 yılında, şirketlerini Holding çatısı altında birleştirmiştir. Yeni yatırım stratejileri doğrultusunda 1995 yılında Kuzuluk Kaplıca Evleri ile devremülk inşaatına başlayan Grup, aynı dönemde internet sağlayıcılığı, finans, gıda, taşımacılık ve sigortacılık sektörlerinde de hizmet vermeye başlamıştır. İhlas Grubu, toplumsal sorumluluk bilinciyle eğitim alanında da hizmet vermeyi hedeflemiş ve 1996 yılında İhlas Koleji’ni kurmuştur.

İhlas Grubu, enerji sektöründeki liberalleşme sürecine eş zamanlı olarak, 1997-98 döneminde ihalelere katılmış; daha sonraki yıllarda metalik madenler, kömür ve endüstriyel ham maddeler gibi pek çok yeraltı kaynağını ekonomiye kazandırabilmek amacıyla lisanslar almıştır.

2000’li yıllarda, Grup şirketleri arasında sinerji oluşturabilmek ve hizmet verdiği alanlarda uzmanlaşmaya gidebilmek amacıyla, Holding bünyesinde grup yapılanmalarına gidilmiştir.

2003’te İhlas Yayın Holding kurularak; gazetecilik, haber ajansı, televizyonculuk ve radyo haberciliğinin yanı sıra dergi yayıncılığı, medya planlama ve dijital yayıncılık alanlarında da faaliyet gösterilmeye başlanmıştır.

2004 yılında ise tematik bir kanal olan TGRT Haber TV kurulmuştur. İki yıl sonra geniş bir konu yelpazesiyle programlı yayıncılık yapan TGRT TV satılmış ve TGRT Haber TV ile sadece haber yayıncılığında ilerleme kararı alınmıştır.

İnşaat sektöründe geniş yelpazeli uzmanlık
2004 yılında, yayıncılıktaki gelişmelere eş zamanlı olarak Yalova ilinin Armutlu ilçesinde 362 bin m2’lik alan üzerine, Armutlu Devremülk Tatil Köyü inşa edilmiştir.

Grup, inşaat yatırımlarına Kristalşehir ve Bizim Evler projeleri ile devam etmekle birlikte, Güzelce ve Beylikdüzü bölgesinde de konut ve iş yeri inşaatının çalışmalarına devam etmektedir. Yalova’da 62.775 m²’lik arsa üzerinde, hasılat paylaşımı ile 450 adet apart ünite, bir adet kür merkezi, bir adet de idare binası inşaatı müteahhit firma tarafından tamamlanmış ve İhlas Holding’e teslim edilmiştir.

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden İhlas Grubu, 2017 yılında Beylikdüzü Yakuplu ilçesinde 61.705 m2 arsa üzerinde Marmara Evleri 4 Projesi’ne ve İstanbul Avcılar, Ispartakule’de Bizimevler 8 Projesi’ne başlamıştır.

2019 yılında İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme A.Ş. çatısı altında birleştirilen inşaat çalışmaları kapsamında bugüne kadar iş merkezleri, devremülkler, televizyon stüdyoları, eğitim kompleksleri ve siteler de dâhil olmak üzere, projelendirilen 23.067 konut ve iş yeri inşaatının 19.393’ü tamamlanmış, 3.674’ünün inşaatı ise devam etmektedir.

Pazarlama alanlarında artış
İhlas Grubu, elektronik ev aletleri ile başladığı üretim faaliyetlerine süreç içerisinde gıda ile yemek üretimini de eklemiştir.

Sağlıktan eğitime sosyal sorumluluk yatırımları
İhlas Holding, sağlık ve eğitim alanındaki faaliyetlerinde sosyal bir misyon üstlenmiştir. Ülkemizin köklü sağlık kurumu Türkiye Hastanesi’nde; sağlık sorunlarına tıbbi çözümler kadar, moral yönünden de takviyeli çözümler sağlayabilen bir yaklaşımla, aile sıcaklığını ve ev konforunu hissettiren özel ve etik bir sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Anaokulundan lise düzeyine kadar her kademede eğitim veren İhlas Eğitim Kurumlarında toplumsal değerleri özümsemiş, günümüz bilgi ve teknoloji çağının koşullarını dikkate alan, iş ve günlük yaşamda pratiğe dönüştürülebilen bir eğitim-öğretim sistemi esas alınmaktadır.

YORUMLAR

  • E tamam da sorunun cevabı yok haberde ? CEO kim ulan ?!?!?

Yorum Ekle