İlerleme!

Nice saha çalışmalarından geri dönen sosyologların ortaya çıkardıkları gerçek ve toplanılan verilerin gösterdiği yol; yerinde durmanın geriliğinin riskleri ve tehlikelerin hayati boyuta varması fazla zaman almadığıdır.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Bir sefer durduğunuzda bir adım ileri çıkan sizi daha fazla kötü psikolojiye sokacağı için daha fazla gerileme olasılığınız artar, bir adım ileri atıldığınızda ise ilerlemek sizin alışkanlığınız olabileceği, sizlerin de birilerine ilham kaynağı olacağınızı unutmayın
Eldeki bütün imkânları kullandım ve varabileceğim noktada seninle karşılaşacaksam harcadığım emeğe değdiğini ve mesafe kat ettiğimi söyleyebilirim. Bu bendeki erek ve umut iken bir süre sonra yaşam biçimi haline gelmesi, seninle karşılaşma olasılığı üzerinde harcadığım yaşam bir ömür dediğin bir asır ise bin yıla talibim.
Senin kendi ereklerin olabilir, bunları kendime erek kabul edebilmem için paylaşman ve bu paylaşımda eşitlik duygusunun zedelenmemesi gerekir. Bunları göz önünde tuttuğunda ise benim sana doğru dere yataklarının tümünü patlatıp sel misali dünyanın yüzeyine yayılacağımı unutma Herkesin ve her şeyin kayıt odasından geçtiği gibi neler yaşandıysa kayıt edilen bir gizli bellek, dünya mitolojik haritasındaki tabletlerin çözümlenmesinden anlaşılıyor ama ileri merhaleye geçmiş kişi ve olayları kayıt ettiğini unutmamak gerekir. Senin yaptığını bende yapmak istiyorum ve senin yaptığın gibi aralıksız yazılar yazıyorum elbirliği etmişçesine belleklere yaptığımız kayıtlar elbet bir gün okunacaktır, ifşa olacaktır ve bizim dilimizden anlayan çıkacaktır.


İlerleme fikirleri ile seni anlamak istediğim kadar hiçbir şeyi bu kadar istememiştim ve bu isteklerde senin konumunu senin seçmeni istemiştim lakin gel bunları yaşam ile harmanlayalım. Beraber çalıştığımız, emek sarf ettiğimiz tüm alanlardan bize hasat olarak geri dönüşüm dönsün ki bizde yaşamın neresinden tuttuğumuzu anlayalım, bize karşı mert davranan doğaya verilen söz gereği bizde toplumdaki diğer katmanlara karşı (vahşi doğa dâhil) cömertçe elimizi yüreğimize daldırıp zenginliğimizi, hazinemizi paylaşalım.
Bu yaşamda senin yerin olabildiğince otantik dursun ama bana kendi yanında yer ayırırsan bir adım ileri geçmiş oluruz. Senin sayende olan şeylerin listesine bir de beni eklersin ki bizim yapacaklarımıza referans olsun, benim emek sarf etmeme sebep olacak motivasyon kaynağın kapısını açmış ve sürekli ulaşmam için açık bırakılmış olur.
Bu bir birliktelik olur, zorunlu bir araya geliş değildir bu bir araya gelişten gelecek çıkarmak için üstümüze düşenin en iyisi aleni ve saydam davranmaktır. Senin söylediğini ben kendime söylediğimde, zorlansam da bu birlikteliğin mihenk taşı sen, mimarı sen, oluşacak yarınların şekillenmesi parmaklarının yaratacağı zenginliğe bağlı bilesin.
Benim istemlerin senin tezlerinde yaşasın, senin tezlerin benim yaşam standardım olsun, seni batırmayayım veya sen beni daraltmadan yolun genişliğine katkımız olsun. Birbirlerine bağlı yaşamların ortaya çıkardığı bütünlük görüntüsü, herkesi kendine doğru çekebilecektir, anlatımlarla zenginliği dünyaya yayılacak duruma getirelim ve aynı düzeyde tutalım ki yaptıklarımız bize de umut olsun.
Bu sağlıklı beklentilere hayat buldurduğumuz ölçüde diyebiliriz ki yeni yoldaşlarımız olacaktır ve bu yoldaşlardan katkı sunmalarını beklemek elbette olağan bir beklenti olmuş olacaktır. Zenginliği beyninde yaşayan insanların ikrarlarından yeni mesire yerleri kurulacağı için emektarların yeni hünerlerine şahit olacağız.
Bu beklenti bir yolculuk efsanesi, insanlığın yürüyüş efsanesine dönüşüp kaydetmesi gereken merhaleleri senin rehberliğinle ve benim katkılarımla olmasında bir sakınca olmayacaktır.
Buradan geçenlerin bıraktığı partiküller bize esin kaynağı çözümleme ilhamımız olsun ve biz buradan geçtiğimizde bizden sonraları da bize minnettar olsunlar.


Birileri sıra dışılığı zorlayıp daha ilerilere gitmişlerse emek sarf ettiklerindendir, bu emekleri geride iz bıraktığı içindir bizler oturup tarihin derinliklerinde şunlar yaşanmıştır diyebiliyoruz, bizler bu yaratıcı ataların mirasçısıysak neden bizde başarmayalım ki?
O kadar ilerleme fikirleri vardır ki çok normal ve herkesin esin kaynağı farklı, etkilendiği olaylar farklı, başlarından geçenler farklı olunca yorum nüans farklılıkları olabilir.
Benim gördüklerim ile senin gördüklerin farklı olabilir, gördüklerimiz hakkında bilgi yada fikir sahibi olabilir veya olmayabiliriz ki buda bizim görmemizi, yorumlamamızı hayata geçirmemizi etkileyecektir.
Ama fikirlerimiz, bilgilerimiz, çalışmalarımız birbirini yok eden cinsinden olmamalı bu dünyada hepimiz yaşıyoruz ve kimsenin batırma hakkı yoktur.
Genişledikçe, geliştikçe bu tarz ilerlemelerin modern çözümleri vardır, katılımcı, paylaşımcı, eşitlikçi bir ortamın doğal dengesi ve terazisinde ayrımcılık yapılmaksızın yaşanmasıdır. Ütopik sanılan bir sürü şeyin gerçekleştiğine tanıklık eden insanoğlu inandıktan sonra neden başarılı olmasın?

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle