İmtihan Denizinde Boğulmuş İnsanlar

Yaşamın içerisinde imtihân denizinde boğulmuş insanlar, herkesin birbirinden ne kadar güzel giyindikleri, süslendikleri ve büründükleri rollerle meşgûl şuanda; daha çok mal, daha çok para, daha güzel evler, daha güzel arabalar vb. şeylerin biriktirmesiyle, daha çok gezmelerle, daha güzel yemek ve içmeyle meşgûl insanlık.

Artık, hiç kimse kimsenin dürüstlüğüyle, doğruluğuyla, insanlığıyla ve kalp güzelliğiyle yarışmıyor. Kimse kimseye yapılan hâyırlarda geçmeyi, insanlara yardım etmeyi ve bu yolda mücadele ederek yorulmayı istemiyor.

İnsanlar, dünya ve içindekilere zûhd takvasıyla yaklaşmıyor.

İnsanlara kalmayacak bu dünya için boş işlerin peşinden giderek tükenecek kadar yoruluyor.

İnsanların derdi başkalarının hayatı, cebindeki parası, elindeki mesleği, yedikleri, içtikleri ve dedikleri olmuş artık.

Sefaletten açlıktan kimler ölmüş, kimler aç kalmış, kimler ihtiyaç sahibi, soğuktan kimler donmuş, kimler geceleri yataklarına aç girmiş, savaşlarda kimler ölmüş, kimlere katliamlar yapılmış, kimler adaletsiz bir şekilde işten atılmış ve kimler adaletsizliğe uğramış bu tür durumların hiçbirine bakılmıyor artık. Bu sebeple bu durumların hiçbiri izlenmiyor, okunmuyor ve yazılmıyor.

Öyle ya herkes kendi imtihân denizinin derinliğinde boğulmuş, bir sandal bulmaktan kalmış âcizane.

Makalemi Kehf Sûresi, 104 ile bitirmek istiyorum;

“Dünya hayatında bütün çabaları boşa gitmiş olan ve kendileri de iyi iş yaptıklarını sanan kimseler...”

İmtihân denizinin derinliğinde boğulmadan yüzen insanlar olmanız dileği ile...

Vesselam...

Mehmet Kızılkaya

Mehmet KIZILKAYA (Mühendis, Araştırmacı, Yazar, Gazeteci)Mardin'in Kızıltepe ilçesinde liseyi bitirdikten sonra İstanbul da Elektrik Elektronik Mühendisliği okudu. Sonrasında aynı üniversite de Yüksek

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle