İnsanlığınız sizi insan yapar

       Uluslararası Göçmen Derneği olarak sloganlaştırdığımız;  “İnsanlığınız sizi insan yapar” desturu ile Trabzon’dan başlayarak, başladığımız bu güzel hizmetlerde her geçen gün üzerine koyarak ilerlemenin haklı gururunu yaşıyoruz. Hedefimiz ne olursa olsun, insani olmanın gereğini bırakmamak ve bu yolda ilerlemek.

       Herkesin yaşadığı iç ve dış göçle imtihan olduğumuz bu dünya hayatında en güzel davranışlar empati kurmak ve bunu icraata dökmek olacaktır. Kimse durduk yere içtimai aile düzenini bozmak istemez. Küresel oyunlar, çıkar çatışmaları, güçsüz bırakılan ülkeler insanları yerlerinden yurtlarından ediyor. Evlerini barklarını bütün yaşanmışlıklarını geride bırakan insanlar, yakın komşu ülkelere veya refah seviyesi yüksek ülkelere iltica ederek kaçak yollara tevessül ederek kendilerini tehlikenin dışına atmaya çalışıyorlar. Ölüm riskinin had safhada olduğu ülkelerde kimseyi zorla tutamazsınız. Çok fazla ironik duygular ve meseleler içinde bırakılan insanlara karşı empati gücünün aktif hale getirilmesi vicdanlara ağır gelmemelidir.

    Yaklaşık 48 milyon insan çeşitli sebeplerle yerlerinden yurtlarından oluyor. Herkesin muhakkak bir hayat gailesi vardır. Umutları hayalleri vardır, kimse bu afaki güzelliklerini bırakma taraftarı değildir. Ama yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı bu göçler oluyor ve her daim olacaktır. Küresel aktörler bu faşizan ideallerini bırakmadıkları sürece devam edecektir. Olan o gencecik gençlere güzelim çocuklara ve bütün bu dertleri yüreklerinde taşıyan anne babalara, büyüklere olacaktır. Sadece ve sadece empati kurarak, merhamet ve insani temayüllerimizi ortaya dökerek çok fazla sorunu beraberce çözebiliriz.

    Tabiki gelen göçmen ve mültecilerin uyumu, eğitim durumu ve bütün içtimai hallerine göre kayıtları ve uygunlukları denetlenmeli ve ona göre işlemler yapılmalıdır. Zira çok güzel çalışan Göç idaresi genel müdürlüğü ve 81 ildeki göç idaresi müdürlükleri yukarıda sayılan durumlara göre işlemler yapmaktadır. En hızlı bir şekilde bürokrasiye çok takılmadan şeffaf ve hızlı bir biçimde işlemleri bitirmektedir. Özellikle bu konuda içişleri bakanlığını tebrik ediyorum. Gerçekten kolaylaştırma konusunda çok faydalı çalışmalar yapmaktadırlar. Eksikliklerin kısa sürede giderileceğini tahmin ediyorum.

   Bu konularda bakanlığın STK’lara verdiği desteği çok önemli buluyorum. Zira kamu STK işbirlikleri ile çok açığın kapanmasında yararlı faydalar görüyorum.81 ilde temsilcilikler oluşturarak çok fazla haneye çok fazla ihtiyaç sahibine her anlamda destekler vereceğimizi düşünüyorum. Gerek uyum, istihdam, mesleki beceriler ve eğitim en çok ilgilendiğimiz ana başlıklı konularımızdır. Bundan daha fazlasını üniversitelerimiz yerel ve ulusal basından beklediğimizi belirtmek isterim.

   Bizler kendimize edindiğimiz desturumuzla sadece insanlığımızı ortaya koyarak güzel işler yapacağımıza yürekten inanıyoruz. Öncelikle yazmaktan ve hizmet etmekten keyif aldığım “MARDİNLİFE” ailesinin yanımızda olduğundan hiç şüphemiz yoktur. Yine bizlerden yardımlarını esirgemeyecek bütün gönüldaşlarımıza kapılarımız sonuna kadar açıktır. Yakın zamanda hizmete girecek Mardin il temsilciliğimiz için inşallah Mardin’de olacağız. Ne olursa olsun her şeyi bir kenara bırakarak tekrar tekrar diyoruz ki; “İNSANLIĞINIZ SİZİ İNSAN YAPAR

Saygı ve sevgilerimizle…

MEHMET ABİT BAYRAM

ULUSLARARASI GÖÇMEN DERNEĞİ BAŞKANI

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle