Instagram gizli hesap görme uygulaması Postegro güvenilir mi? Postegro çöktü mü? Şikayet

Instagram kullanıcılarına Postegro uyarısı: Veriler tehlikede! Instagram'da hesabı gizli olan kullanıcıların profillerinin görüntülenmesine olanak tanıyan Postegro, siber güvenlik sorunu yaşatıyor. Peki Postegro uygulaması güvenli mi? Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, Postegro’nun siber tehdit olduğuna dikkat çekti. Kullanıcıların Instagram paylaşımlarının görülebilmesine olanak tanıyan Postegro uygulaması şikayet yağmuruna tutuldu. Online şikayet platformu Şikayetvar’ın trend listelerine giren Postegro, binlerce şikayet aldı. Uygulamayla ilgili erişim sorunu, para iadesi, gizlilik ihlali gibi başlıca konularda sorun yaşayan kullanıcıları bekleyen en büyük tehlikeyse Instagram hesaplarının ele geçirilmiş olması...

GÜNCEL

ŞİKAYETLER ARTMAYA BAŞLADI 

Şikayetvar’ın, Türkiye’de en fazla merak edilen markaları sıraladığı Trend 100 listesine göre Postegro, geçtiğimiz hafta kullanıcılar tarafından 200 bin kez görüntülendi ve şikayetleri yüzde 480 arttı. Uygulamayla ilgili erişim sorunu, para iadesi, gizlilik ihlali gibi başlıca konularda sorun yaşayan kullanıcılardan bazıları, eski sevgilisinin onu tehdit ettiğini söyleyerek, şikayet oluşturdu.

Postegro isimli bir uygulama, Instagram'da hesabı gizli olan kullanıcıların profillerini görüntülenmesine olanak tanıyor. Ancak uygulamaya son günlerde erişim problemi yaşanıyor. Tüm imkanlarından yararlanmak için ücret ödenmesi gereken bu uygulamanın aboneleri son günlerde sıklıkla arama motorlarında 'Postegro kapandı mı?' ve 'Postegro neden açılmıyor?' gibi sorularla, sorunlarına bir çözüm arıyor.

Kimi kullanıcılar ise Şikayetvar üzerinden hackerlerden yardım bile istedi.

Şikayetvar ise son günlerde kullanıcılar tarafından uygulamaya yönelik kendilerine gelen şikayetleri açıkladı.

Postegro isimli bir uygulama, Instagram'da hesabı gizli olan kullanıcıların profillerini görüntülenmesini sağlıyor.

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR

Postegro uygulamasına Instagram hesabınızla giriş yaptığınızda, takip ettiğiniz ve profili gizli olan Instagram kullanıcılarının profilleri kopyalanıyor ve Postegro veritabanına kaydediliyor.

Başka kullanıcılar, Postegro'ya giriş yaptığında bu gizli profilleri görebiliyor. Kısacası uygulama, giriş yapan kullanıcılardan yüz binlerce gizli profili havuzunda depoluyor.

postegro

"POSTEGRO SİBER TEHDİT"

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, Postegro’nun siber tehdit olduğuna dikkat çekerek, nasıl çalıştığına yönelik bilgi verdi. Kesinlikle indirilip kullanılmamasını öneren Demircan, “Instagramın herhangi bir açığından yararlanmıyor, kullanıcı bu uygulamada kendi açığını kendisi yaratıyor. Siz sisteme Instagram kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, profilinizin bir kopyasını kendi bünyesine alıyor, sistemden ayrılsanız ya da ileride profilinizi gizleseniz de başkaları görebiliyor.” diye konuştu.

Risklere dikkat çeken Demircan, “Ayrıca siz kullanıcı adı ve şifrenizi uygulamanın sahiplerine vermiş oluyorsunuz. Arkadaş listenizde eğer profili gizli olanlar varsa, uygulama sizin profiliniz üzerinden o hesaplara erişiyor, online olarak insanların paylaştıkları fotoğraf ve videoları gösteriyor.

Uygulamaya girdiğinizde aslında arkadaş listenizin tamamının profilini açmış oluyorsunuz. Yani ne kadar çok kullanıcı varsa sistem o kadar çok gizli profil görülebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Mahremiyetin ortadan kalktığını belirten Demircan, “Uygulama birkaç gün önce kapandı. Ama farklı isimlerle çıkmaya başladı. Dünya genelinde böyle uygulamalara ciddi talep olduğu için kullanılmaya devam edecektir. Uygulama başlı başına siber tehdit, çünkü siz ‘bir arkadaşa bakıp çıkacağım’ diyerek kuruyorsunuz.

"UYGULAMA AZMETTİRİCİ OLUYOR"

Instagram hesabınızla giriş yaptığınız zaman herkesi riske atmış oluyorsunuz. Arkadaş listenizin içerisinde eğer erkek arkadaşıyla sorun yaşayan, boşandığı eski eşiyle sıkıntısı olan, kan davası devam eden insanlar varsa uygulama arka planda azmettirici gibi oluyor. Sizin tüm mahremiyetinizi, gizli hayatınızı farklı farklı insanların eline veriyor.” dedi.

POSTEGRO

"ÇOCUKLAR İÇİN DE TEHDİT"

Çocukların paylaştığı fotoğrafların kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini söyleyen Demircan, “Çocuklar için de büyük bir tehdit. Çünkü artık birçoğunun Instagram hesabı var. Çoğu da ailesinin onayıyla hesap açıyor. Hesaplar gizli olarak fotoğraflar paylaşılıyor.

Bu fotoğraflar alınıp kötü niyetle kullanılabilir, pedofiliyi, siber zorbalığı, cinsel tacizi tetikleyebilir. Aileler, çocuklarının takip ettiği kişileri iyi kontrol etsin. Çünkü bu kişilerden herhangi bir tanesi uygulamayı kurduysa çocuğumuzun hesabı da maalesef risk altında.” diye konuştu.

"BTK İNCELEME BAŞLATMALI"

Sosyal medya hesaplarının kişiyi tanımladığını aktaran Demircan, “Sosyal medyadaki hesaplarımızın böyle uygulamalarla hızlı bir şekilde yayılıyor olması KVKK kapsamında suç olabilecek ve incelenmesi gereken bir konu olabilir. Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında konuyla alakalı inceleme başlatması çok doğru olacaktır.” diye konuştu.

“GİZLİLİĞİMİZ İHLAL EDİLİYOR” 

Birçok Postegro kullanıcısı uygulamaya erişim sorunu yaşadıklarını ve üyelik ücretlerinin geri verilmesini belirterek Şikayetvar üzerinden yaşadıkları sorunları dile getirdi. Postegro uygulamasını yükleyen kullanıcılar, Instagram hesaplarına erişim sağlayamadıklarını dile getirerek hesaplarının çalınmış olabileceğinden şikayetçi oldu. Öte yandan bazı kullanıcılarsa uygulamanın gizliliklerini ihlal ettiğini belirtti. Postegro’nun Instagram kullanıcılarının özeline girdiğini dile getiren kullanıcılar, uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istedi.

Postegro uygulaması ile ilgili gelen şikayetler ise şöyle sıralanıyor:

‘Uygulama yüzünden Instagram hesabıma giremiyorum’

 

“Postegro’ya giriş yaptığımdan beri Instagram'ıma giremiyorum. Kaç yıllık hesabım geri istiyorum. Hiçbir şekilde hesabımı almıyorum. Bir sürü anım var, yazık günah.”

“Uygulama, Instagram hesabımı çaldı hesaba erişemiyorum. Şifre değiştirilmiş. Herhangi bir SMS de gelmiyor, mail de… Bana ait olmadığı için oradan da giriş yapamıyorum. Lütfen kişisel hesabımı bana geri verin.”

“Postegro denen uygulama hesap çalıyor. Herkesin aynı anda hesabının gitmesi tesadüf olamaz. Derhal bir çözüm yolu bulunması gerekiyor. İnsanların özeli söz konusu.”

‘Uygulamaya giremiyorum paramı iade edin’

“3 gün önce Postegro'dan hesabıma kim baktı üyeliği almıştım ancak şu an Postegro uygulaması çökmüş durumda. Ben paramın iadesini istiyorum. O kadar para verdim hiçbir işe yaramıyor.”

“Dünden beri başka sayfaya yönlendirip hata veriyor. Dönüş yapacak kimse yok. Para ile iki program satın aldım. Madem bu şekilde devam edecek iade edin ödemeleri. Reklama gelince yapıyorsunuz bir an önce ya sorun giderilsin ya da param iade edilsin.”

‘Bilgim dışında başka hesaplar takibe alındı’

 

“Kullanmış olduğum Instagram hesabıma Postegro üzerinden giriş yaptım. Bir süre sonra bilgim dışında farklı hesapları takip etmeye başlandı. Sürekli kontrol ediyor düzenliyordum en son yaptığım denemedeyse Instagram hesabıma giremedim.”

“Giriş yaptıktan sonra şüpheli takip edilenler olmuştu. Benim hesabımdan aylardır değişik sayfaları takibe alıyorlardı. En son dayanamayıp çalmışlar."

Kimi kullanıcılar ise Şikayetvar üzerinden hackerlerden yardım istedi.

‘Hesabımızı bot olarak kullanamazsınız’

“Ne yaparsam yapayım hesaba giriş yapamıyorum. Mail ve numaram da değiştirilmiş... Bu olayı yaşayan onlarca insan var. Bunu yapmaya hakkınız yok hesaplarımızı geri verin! Hesabımızı bot olarak kullanamazsınız...”

“Giriş yapamıyorum. Sayfaya giriş yaptığım an sayfadan direkt atıyor beni silip tekrardan defalarca yükledim ama yine aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Instagram hesabımın güvende olmasını istiyorum çünkü uygulamada hesabım açıktı…”

“Postegro hesabımı aldı. Allah’tan fake idi ama eski sevgilime bakıyordum. Hesabımı nasıl geri alacağım? E-posta değişmiş numara bağlı değildi. Bilen biri bana yardım edebilir mi?”

‘Gizlilik yasasını ihlal ediyor’

 

 

“Postegro, gizlilik yasasını ihlal eden bir programdır. İnsanların gizlediği profili görüntülüyor. Rahatsız edici bir hal ortaya çıkıyor. Lütfen bunun için gerekeni yapın. Aksi takdirde mahkemeye başvurmak zorunda kalacağım.”

‘Bu uygulama bizim özelimize giriyor’

“Hesabımın başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyorum. Gizli olan hesabımı beni rahatsız eden kişiler tarafından Postegro ile rahatlıkla görmesin. Gizlilik ihlali var. İnsanların gizliliğine saygı duymalısınız. Bu uygulama bizim özelimize giriyor.”

“Postegro denen uygulamanın derhal kalkmasını istiyorum. Hesabımın gizli kalmasını istiyorum ve bu benim en doğal hakkım ve herkes bu durumdan şikayetçi. Böyle bir şey yapmaya hakkınız yok hemen derhal düzelmesini bekliyorum.”

‘Hesabımın gizli kalması için 200 TL istendi’

“Uygulama kaldırılsın yasal değil! Instagram'ıma kimse erişemesin! Böyle saçmalık olamaz! Mail atıyorum size dava açacağım diye. Mailime cevap olarak ‘200 TL’lik paketi alıp gizleyebilirsiniz’ diyorlar. Ben kendi hayatımı parayla mı gizleyeceğim saçmalık! Siz kim oluyorsunuz?”

‘Hesabımı vermezseniz polise şikayet edeceğim’

“Hesabım çalındı! Dün gece giriş yapmıştım bu sabah uyandım ki hesabım çalınmış! Kod yollayıp geri almaya çalışıyorum ama numaramı bile değişmişler! Ne e-posta ne de telefon bırakmışsınız. Hesabımı bana vermezseniz polise şikayet edeceğim.”

BAZI KULLANICILAR İSE KAPATILMASINDAN ŞİKAYETÇİ!

 

Şikayetvar'dan konuyla ilgili olarak yapılan duyuruya göre eski sevgilisinin hesabına bakanlardan bazılarıysa uygulamanın kapatılmasından şikayetçi. İşte o şikayetler:

“Millet hep şikayet etmiş. Uygulama kapanmış. Ya sevdiğimin hesabına o uygulama sayesinde bakabiliyordum Allah aşkına geri açın… Gayet güzel uygulama bence, görmek istediğim çoğu kişiyi görebiliyordum. Umarım geri açılır...”

‘Uygulamanın kapanmasından şikayetçiyim’

“Uygulama kapanmış, bundan çok şikayetçiyim. Yok neymiş hesap çalıyormuş... Hesaplara bakınca sıkıntı yok ama kaybolunca ağlıyorsunuz...”

YORUMLAR

  • Postegro kullanmasın kimse. Benim fake hesabım dahil birçok kişinin hesabını çaldılar. Alternatifleri mevcut. En iyisi hiç böyle siteler kullanmamak ama illaki kullanmak istiyorsanız en azından Secretle kullanın, en azından hesap çalınma riskiniz olmaz. Çok daha stabil ve güvenli bir platform. Benim referansımla üye olursanız da çok sevinirim ben de bedava paket kazanırım https://app.secretle.com/?ref=7jxkapcg201c

Yorum Ekle