Interpol'ün yeni başkanı Ahmed Naser Al-Raisi kimdir, nereli, kaç yaşında? Ahmed Nasser Al-Raisi kariyeri ve görevleri ne?

Bugün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Başkanlığı'na Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Ahmed Naser Al-Raisi'nin seçildiği bildirildi. Yeni Interpol başkanının seçilmesinin ardından merak konusu olan Ahmed Naser Al-Raisi hakkında aramalar yapılmakta. Peki, Ahmed Naser Al-Raisi kimdir? Ahmed Naser Al-Raisi aslen nereli? Ahmed Naser Al-Raisi görevleri ne? Ahmed Naser Al-Raisi işkenceci mi? İşte Ahmed Naser Al-Raisi hakkına merak edilen tüm detaylar..

BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

Ahmed Naser Al-Raisi Kimdir?

Ahmed Naser Al-Raisi bir BAE generali ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin içişleri bakanlığının genel müfettişidir.

2021 seçimlerinde Interpol'ün başkanı oldu. Adaylığı, BAE'nin insan hakları sicili nedeniyle eleştiriye uğradı. İnsan hakları örgütleri onun işkence ve adam kaçırma olaylarından sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Ahmed Naser Al-Raisi Eğitim Hayatı

Londra Metropolitan Üniversitesi'nden doktora derecesine sahiptir.

Türkiye'nin de desteklediği Ahmed Nasser Al Raisi Kariyeri

1980'de Abu Dabi polis gücüne katılarak, 2005'te Merkezi Operasyonlar Genel Müdürü olmak için yükseldi.

2015 yılında İçişleri Bakanlığı Genel Müfettişi olarak atandı.

BAE rejimi tarafından casusluk yapmakla suçlanan İngiliz akademisyen Matthew Hedges'in 2018'de tutuklanmasında kilit rol oynadı.

İnsan hakları örgütleri, Raisi'nin Interpol'ün kırmızı bülten sistemini kötüye kullanan "kötü şöhretli" bir devlet güvenlik aygıtını denetlediğini söylüyor.

Interpol'ün yönetim kurulu üyesi ve 2018'den beri Asya delegesi olarak görev yapıyor.

Interpol başkan adaylığı

Kim Jong Yang'ın 2022'de Interpol Başkanı olarak yerini alması için Birleşik Arap Emirlikleri'nin resmi adayı.

İşkenceye başkanlık etmekle suçlanan adaylığı, insan hakları grupları tarafından şiddetle kınandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Körfez İnsan Hakları Merkezi de dahil olmak üzere 19 insan hakları grubundan oluşan bir koalisyon, Interpol'e atanmasına karşı tavsiyede bulunan bir açık mektup yazdı.

Birleşik Krallık eski başsavcısı David Calvert-Smith tarafından hazırlanan bir rapor, Al-Raisi'nin pozisyona uygun olmadığını söyledi.

Matthew Hedges, Interpol üyelerinden Al-Raisi'yi pozisyon için düşünmemelerini istedi.

Haziran 2021'de Körfez İnsan Hakları Merkezi tarafından Al-Raisi'ye karşı Paris'te suç duyurusunda bulunuldu. Şikayet, onu 2017'de tutuklanan önde gelen bir BAE muhalifi olan Ahmed Mansur'a yapılan işkenceden sorumlu olmakla suçluyor.

Normalde şeffaf olmayan bir süreç için alışılmadık olan BAE, “uluslararası bir parya” olarak görülürken, destek almak için Interpol üye ülkelerine yaptığı gezileri düzenleyerek Al-Raisi'yi tanıtıyordu.

Al-Raisi birden fazla ülkede dava edildi.

Matthew Hedges ve Ali Ahmed'in avukatı Rodney Dixon, seçim öncesi kampanya turu kapsamında İsveç polisine el-Raisi'nin ülkeye gelişinde tutuklanması için şikayette bulundu.

Hedges ve Ahmed, Norveç polis yetkililerine benzer bir talepte bulundular, onlardan yardım istediler ve bir soruşturma açılırsa al-Raisi'nin ziyareti fırsatını onu tutuklamak için kullanmalarını istediler.

Kasım 2021'de Alman parlamentosunun üç üyesi, Al-Raisi'yi seçmenin Interpol'ün itibarını tehlikeye atacağını ve adaylığın Interpol'ün temel yasasının ikinci maddesini ihlal ettiğini söyleyen ortak bir bildiri yayınladı.

Otuz beş Fransız yasa koyucu bir mektupta Macron'dan Al-Raisi'nin adaylığına karşı çıkmasını istedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Alman milletvekilinin endişelerini reddetti ve "dünyanın en güvenli ülkelerinden biri" olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

25 Kasım'da üç adayın yarıştığı adayda birinci oldu.

16 Kasım 2021'de Milletvekili Hubert Julien-Laferrière, Al-Raisi'nin Interpol başkanlığına olası seçilmesine karşı Paris'teki Fransız Ulusal Meclisi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Milletvekili Julien-Laferrière, Al-Raisi'yi BAE'deki insan hakları savunucularına ve düşünce mahkumlarına yönelik işkenceyi düzenlemekle suçladı. Etkinlikte BAE polisi ve güvenlik servisleri tarafından hapsedilen Matthew Hedges ve Ali Ahmed Issa da hazır bulundu. Etkinlikte bulunan tüm konuşmacılar, tüm hükümetlere Al-Raisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığını reddetmeleri için birleşik bir çağrı gönderdiler.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle