Irak'ın işgaline zemin hazırlayan eski ABD Dışişleri Bakanı Powell Covid-19'dan öldü

2003'te Irak'ın işgalini meşrulaştırmak için BM Güvenlik Konseyi sunum yapan ABD Dışişleri Bakanı Powell Covid-19'dan öldü.

DÜNYA
PAYLAŞ:

ABD'de Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığına getirilen ilk siyahi olan Colin Powell'ın Covid-19'dan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle 84 yaşında öldüğü açıklandı.

Powell'ın, Coronavirus aşılarının tam olduğu, geçtiğimiz günlerde Maryland'deki Walter Reed Tıp Merkezi'nde tedavi altına alındığı belirtildi.

Powell, 2001-2005 yılları arasında Cumhuriyetçi 43'üncü ABD Başkanı George W. Bush'un yönetiminde Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı ve böylece ABD dış politika departmanının başına geçen ilk Afrikalı Amerikalı oldu.

1989-1993 yılları arasında Powell, Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüttü. 1987-1989'da Powell, aynı zamanda Cumhuriyetçi olan 40'ncı ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ulusal Güvenlik Asistanı olarak çalıştı.

Irak işgali öncesinde ABD'nin öncülük ettiği çok-uluslu koalisyona uluslararası destek toplanması konusunda başrolü oynadı.

5 Şubat 2003 tarihinde BM Güvenlik Konseyi'nde Irak'ın kitle imha silahlarını ispatlamak amacıyla yalan yanlış iddialar eşliğinde sunum yaptı.

Irak savaşını meşrulaştırmak için yalan bilgilere dayalı BM Güvenlik Konseyindeki konuşmasıyla akıllara kazınan Powell, Eylül 2005'te bir televizyon röportajında, bu konuşmasının yaşamında bir leke olarak kalacağını belirtmiş ancak samimi bulunmamıştı.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle