İstanbul Karta Hes Kodu Yükleme Nasıl Yapılır 2022?

15 Ocak'ta İstanbul Kart kullanımında HES kodu zorunlu hale gelecek. İşte İstanbulluların en çok merak ettiği "İstanbul karta HES kodu yüklemesi nasıl yapılacak?" sorusunun cevabı ve adım adım İstanbul karta HES kodu yükleme rehberi.

GÜNCEL

Covid 19 yani Koronavirüs salgınından sonra toplum yararına bir çok uygulama yapıldı. Bunlarda biride HES'dir. Hayat eve sığar açılımı ile HES hayatımıza birçok yeni şey kattı. Peki HES uygulaması üzerinden alınan HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir. HES Kodu sayesinde kim karantinada? Kim hasta tek sorgulama ile saptanabilip, gerekli işlemler yapılabilir.

İSTANBUL KARTA HES KODU NASIL TANIMLANIR?

İstanbul karta tanımlanan HES Kodu sayesinde toplu taşıma kullanan herkesi hasta yada karantinada olup olmadığı kolaylıkla çıkacak. Buda toplu taşıma kullanan milyonlarca insan çok büyük tebbir hizmeti olacak.

Peki İstanbul Karta HES Kodu Tanımlama İçin Son Gün Ne Zaman?

İBB'den yapılan açıklama ile İstanbul karta HES kodu tanımla için son gün, tarih 15 Ocak 2021 Cuma günüdür. 15 Ocak'tan sonra HES kodu tanımlı olmayan kartlar ile geçiş yapılamayacaktır.

İstanbul Karta HES Kodu Nasıl Yüklenir? Nasıl Tanımlanır? İki Adımda Kolaylıkla Tanımlayın...

İki adımda kolaylık İstanbul kartınıza HES kodunu yükleyin.

 • Birinci işlem öncelikle bir HES kodunuzun olması gerekiyor. HES Kodu almak ise oldukça kolay ve hızlıdır. İsterseniz HES mobil uygulaması üzerinden, ister 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile, istersenizde e-Devlet üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz. HES Kodu almak için ziyaret edebilirsiniz (https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html)
 • İkinci işlem https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresini ziyaret ederek karşınıza gelen İstanbul Karta HES kodu tanımlama formunu doldurunuz. Forma, TC Kimlik No, isim ve soyisminizi,  doğum tarihinizi, mail adresi, İstanbul kart numaranızı, telefon numaranızı, HES kodunuzu, yan tarafta verilen doğrulama kodunu giriniz. Ardından aşağıda belirtilmiş yerleride onaylayarak "Kullanım Koşulları ve Çerçeve Sözleşmesini onaylıyorum." Kaydet deyiniz. Bütün işlem bu kadar. İstanbul kartınızı HES kodunuz tanımlanmıştır.

İSTANBUL KARTA HES KODU ZORUNLU MU?

"Toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğu başlıyor. HES kodu ile eşleştirilmemiş İstanbulkartlar 15 Ocak'tan itibaren toplu taşımada kullanılamayacak. İstanbulkartı'nızla HES kodunuzu eşleştirin yolda, durakta kalmayın."

İSTANBULKART’LARA HES KODU TANIMLANIYOR

İSTANBUL KARTA HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

HES KODU NE İŞE YARAR?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.

 • Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.
 • Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

HES KODU GÜVENLİ MİDİR?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Yazı mardinlife tarafından hazırlanmıştır. İstifade edilen kaynaklar: hayatevesigar.saglik.gov.tr, kisisellestirme.istanbulkart.istanbul,

YORUMLAR

 • İnşallah hava durumu Çok güzel olacak

Yorum Ekle