İşte 2022 Kurban Bayramında yardım verecen dernek, vakıf, belediye, kurum ve kuruluşlar

MADDİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Yaklaşan 2022 Kurban Bayramı ile birlikte Ülkemizde yardıma ihtiyacı olan binlerce aileye azamı Ölçüde azaltmak için muhtaçlık yardımına başvuru yapacak vatandaşlarımız evlerinden kolayca başvurabilirler. Bu kurumların Kurban Bayramı için para yardımı var mı? Başvuru yapmak için lütfen yazımızı okuyunuz!

BİLGİ SAYFASI

Türkiye genelinde birçok ailenin gıda yardımı, barınma yardımı ve yakacak yardımına ihtiyacı olsa da, genel olarak en çok aranan yardım mali yardımdır.

Bunun için yoksul ailelere gıda, giysi, sağlık, yakacak yardımlarının yanında nakit yardımı sağlayan kurumları siz okuyucularımız için araştırarak derledik.

İhtiyacı olanlara maddi yardım sağlayan kurum ve kuruluşlar 

Ekonomik koşulları kötü ve geliri düşük olan yoksul ailelerin geçimlerini sağlamak için

 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi
 • Van Büyükşehir Belediyesi

 • Mardin Büyükşehir Belediyesi
 • Samsun Büyükşehir Belediyesi
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi
 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi
 • İHH Vakfı
 • Deniz Feneri
 • Umut kervanı
 • Merhamet Derneği
 • Taha Derneği

 • Türk Kızılayı
 • Beşir derneği
 • Yardimeli Derneği
 • Şefkat Derneği
 • Belediyeler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 • Bütün valilik ve kaymkamlıklar
 • İl, ilçe, belde ve Büyükşehir Belediyelerine

Başvuru Yapınız


           Bu kurum ve kuruluşlar, 2022 yılında ihtiyaç sahibi yoksul ailelere düzenli olarak yardım sağlamaya devam ediyor. Buraya başvuran ailelere düzenli bir şekilde nakdi yardım yapılıyor.

          Yukarıda bahsedildiği gibi maddi yardım sağlayan kurum ve kuruluşlar, ihtiyaç sahiplerine gıda, barınma, sağlık ve eğitim alanlarında yardım sağlamaktadır.

          2022 yılı Kurban Bayramında Maddi yardım almak isteyen vatandaşlar, desteğe hak kazandıkları sürece, bulundukları şehir, sosyal yardım ve dayanışma vakfından maddi yardım alabilirler. Kişiye genellikle başvuru yapıldıktan sonra 1 ay içinde yardım yapılır.

         Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuran vatandaşlara aşağıdaki yardımlar sağlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV); barınma, aile, sağlık, eğitim, eşi vefat eden kadınlara yardım, doğum yardımı, muhtaç ailelere yardım ve özel amaçlı yardım programları kapsamında geliri olmayan ihtiyaç sahiplerine yardım sağlamaktadır. Barınma yardımıyla evleri bakımsız olan, eski ve sağlıksız kişiler için evlerin bakım ve tadilatı kapsamında bakım ve yenileme çalışmaları yapılmıştır. Bu tür konutlarda yaşayan insanlara ayni ve nakdi yardım sağlanmakta ve sağlıklı yaşam anlayışını sürdürmektedir.

 • Barınma İhtiyaç Desteği

Öncelikle barınma ihtiyacı destek başvuruları hakkında daha fazla bilgi almak isteyen okuyuculara, konut yardımı başvuru sürecinde SYDV başvuru kayıt formunun doldurulacaktır. Başvuru formu ve kimlik fotokopisi, barınma ihtiyaç raporu veya Ev hasar tespit raporu ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılmaktadır. Bu yardım 30 gün içinde sağlanacaktır.

 • Yakacak ve Gıda İhtiyaç Yardımı

Hane yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yakacak ve gıda yardımı sağlanmaktadır. Kömür yardımı, giyim ve gıda yardımı gibi yardımlarda yapılmaktadır. Başvuru prosedürü SYDV başvuru kayıt formu, yardım başvuru dilekçesi ve kimlik fotokopisi gerektirir. Başvuru değerlendirildikten sonra uygun talep gıda yardım listesine, yakacak odun ve kömür listesine eklenerek 30 gün içinde teslim edilmektedir.

 • Eğitim İhtiyaç Desteği

Eğitim yardımı adı altında, engelli öğrenciler ücretsiz olarak okullarına taşınması, yüksek öğrenim bursları, öğrenci barınma yardımı, iaşe yardımı, öğle yemeği yardımı, bedava kitap ve şartlı eğitim yardımı sağlanmaktadır. Eğitim kapsamında sağlanan yardımın bir sınırı yoktur. İlkokuldan üniversiteye kadar öğrencilere kademeli olarak yardım sağlanmaktadır.

 • Sağlık Yardımı

Sağlık yardımlarından kısaca bahsedecek olursak, sağlık desteği kapsamında ihtiyacı olanlara şartlı sağlık yardımı sağlanmaktadır. Bu yardımlar sırasıyla Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında sağlanır ve gerektiğinde 14 gün içinde ödeme yapılır.

 • Engelli Yardım Parası

Engelli yardımı kapsamında sosyal güvencesi olmayan engeli bulunan vatandaşlarımıza her türlü ihtiyacının karşılanması için sağlanan yardımlardır.

 • Dul Maaşı 2022

Dul kadın maaşı olarak bilinen nakdi yardım, kadınların bağlı olduğu belediyelerin SYD Vakıflarına müracaat edilerek yapılmaktadır. 325 TL olan bu aylık yardım, 2 ayda bir 650 TL'den eşi vefat etmiş kadınlara veriliyor. Bu yardımdan yararlanmak için eşi vefat etmiş kadınların nüfus cüzdanlarıyla başvurmaları yeterlidir.

 • Doğum Yardımı 2022

Doğum parası almak istiyorsanız, öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Yaşadığınız ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvuru yapılabilir. İlk çocuk için 300 TL doğum parası, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü çocuk 600 TL doğum yardımı sağlanmaktadır.

Maddi Yardım Yapan İş Adamları Kimlerdir?

           Süleyman Bölünmez, Mahsum Altunkaya, Mustafa Koç, Öner Hekim, Ahmet Kocabıyık, Berat Ösen, Şenol Şankaya, Armağan Metin İlci, Necati Kurmel, Murat Dedeman, Serkan Yağcı, Fevzi Keskinoğlu, Sadettin Saran, Nafi Güral, Ali Nihat Gökyiğit, Erol Bilecik, Muzaffer Çilek, Firuzhan Kanatlı, Ali Raif Dinçkök, Begümhan Doğan Faralyalı, Hayrettin Çaycı, Şerafettin Memiş, Erdem Çenetsiz, Ahmet Said Kavurmacı, Davut Doğan, Erden Timur, Ahmet Eren, Avni Çelik, Sinan TARA, İpek Ilıcak Kayaalp, Tuncay Özilhan, Mehmet Ali Aydınlar, Ali Doğramacı, Şerife İnci Eren, Serhat Alpagut, Burak Kızılhan, Feyyaz Berker – Alev Berker, İbrahim Erdemoğlu, Ahmet Nazif Zorlu, İbrahim Çeçen, İdil Yiğitbaşı, Fikret Öztürk, Hüsnü M. Özyeğin, Ekrem Akyiğit, Serdal Akyürek, Sedat Özgür olarak bilinmektedir.
          Korona virüs salgını haricinde de düzenli olarak muhtaç ailelere yardım yapan ünlüler ise; Müge Anlı, Esra Erol, Berdan Mardini, Yıldız Tilbe, Cem Yılmaz, İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen, Seda Sayan, Serap Akkaya olduğu biliniyor.


Para Yardımı Yapan Hayırseverler

          Koronavirüs salgını normalleşme sürecine girmiş olsa da yardımsever insanlar ihtiyacı olanlara yardım sağlamaya devam ediyor. Bağışçılar sayesinde ekonomik sıkıntı içinde binlerce kişiye yardım ediyor. Mali yardım iş adamları, sanatçılar, futbolcular ve holding şirketlerinin sahipleri tarafından sağlanmaktadır. Salgın sırasında maddi olarak mücadele eden haneleri desteklemek için, gizlice kibar insanlar kapıdan kapıya gidip yiyecek, barınak ve mali yardımı olanları tespit edip yardım gönderiyorlar. Bazı durumlarda, gizlice kibar insanlar isimlerini vermeden yardım etmeye devam etmektedir.

          İhtiyaç sahipleri tarafından kuruma başvurular yapıldıktan sonra gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine maddi yardım sağlanabilir. Mali yardım sağlayan kuruluşlar arasında sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve denekler bulunmaktadır.

Yardımseverlere Nasıl Ulaşabilirim?

            Koronavirüs salgını sırasında yardımsever insanlara ulaşmak isteyen kişiler önemli ölçüde arttı. Maddi sıkıntı içinde olan yoksul insanlar, bu kişilere intenet üzerinden sosyal medya aracılığıyla ulaşabilirler. Ayrıca hayırsever iş adamları yardımları başlatarak ihtiyacı olanlara destek olmaktadır. Yardımsever kişiler intenet üzerinden yardım isteyen vatandaşlara ulaşabilir.
Çevrimiçi yardım talepleri için adresler belirleyerek, mali yardım sağlayan kurum, kuruluş ve kişileri bulabilirsiniz.

Fakirlere Yardım Yapan Sivil Toplum Kuruluşları

           Muhtaç vatandaşlara yardım eden birçok kuruluş var. Bunların arasında sivil toplum kuruluşları (STK) ilk sırada yer alıyor.
           Yardım kampanyaları aracılığıyla yardıma muhtaç ailelere destek veren STK nakit ve gıda yardımı sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi kişiler, bulundukları il ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarına başvurarak yardım talep edebilirler.

Nakdi Para Yardımı Yapan Şirketler 2022

1. Abdi İbrahim

2. Ağaoğlu

3. Doğuş Holding

4. Sabancı Holding

5. Koç Holding

6. Kıraça Holding

7. Erciyes Anadolu Holding

8. M. Özyeğin Vakfı

9. Zorlu Holding

10. Anadolu Grubu

11. Dedeman Holding

12. Enka İnşaat

13. Gama Holding

14. Bilkent Holding

15. Doğan Holding

16. Yıldızlar Yatırım

17. Borusan Holding

18. Altunkayalar grubu

19. Bölünmezler Grubu

20. Tahincioğlu holding

21. Yağcı Grubu

22. Erdem holding

gibi şirketler vakıfları aracılığıyla düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi muhtaç ailelere nakdi para yardımı yapmaya devam etmektedir.

Maddi Yardım Denekleri

            Devlet ihtiyaç sahiplerine maddi destek sağlamaktadır. Bu kişilere denek ve vakıflar aracılığıyla yardım sağlanabilir.

            Devlet kurumları yardıma muhtaç insanlara yemek, barınma ve eğitim gibi birçok alanda yardım ediyor. İhtiyaç sahibi ve muhtaç insanlar, İl ve İlçe kaymakamlığı ile Belediyelere başvuruda bulunabilirler.

 

YORUMLAR

 • 2-3 iş günü içinde uygun fiyatlarla İşletme kredisine veya kişisel krediye mi ihtiyacınız var? Whatsapp +393481703911 ile bugün başvurun

  2-3 iş günü içinde uygun fiyatlarla İşletme kredisine veya kişisel krediye mi ihtiyacınız var? W

  Merhaba! 2 yıl önce böbrek hastasıydım ve arkadaşım beni devlete davet etti ve bu kliniğin böbrek hastasını destekleyen bazı sivil toplum kuruluşlarının olduğunu ve hikayeyi kısaltmak için her şeyin yolunda gittiğini ve söylediği gibi bir böbrek aldığımı söyledi. arkadaşım. Böbrek nakli yaptırmak için çok az para ödüyorum.
  Buraya yazmamın bir diğer nedeni de organizasyonun bir böbreği almak için iyi para ödemesi. Bir böbrek bağışçısına 450.000,00 USD ödüyorlar.
  Böbrek almak veya satmak mı istiyorsunuz?
  Böbrek hastası mısınız ve yardıma mı ihtiyacınız var?
  onlarla iletişime geçin ve ihtiyacınız olan tüm gerekli bilgileri alın. e-posta kendi web sitesinin içindedir.
  Bu web sitesiyle iletişime geçin: https://franklinbobrekhastanesi.blogspot.com/2022/08/bobrek-nakli.html
  e-posta: [email protected]

  Kurban etine kıyafete ve maddi destege ihtiyacım var 0534 657 3899

  Ben epleks hastasıyım ve çalışamıyorum 3 gündür hastane yatiyom bayramı 1 ci günü taburcu olcam 2 tane kız çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokula 3 sınıfa geçti dersden geri leptop alamıyorum ihtiyaçımız var. Öbürü de 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil yardım edin. Mahallemizde bakkal yok gıda sebze-meyve temizlik bayram şeker ve kolanya yardım etmenizi istiyorum. Kuŕban bayramı günü para yardım ederseniz çocuklarıma elbise ve ayakkabı alcam sizden yardım etmenizi istiyorum ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

  Koli yardımı

  Evim kira üç çocuğum var Zor durumdayım telefonu sattım çocuklarım için yardım ediniz eşimden sürekli şiddet görüyordum en son uzaklaştırma kararım aldım yardım edenlerden Allah razı olsun

  Eşimden ayrıyım calısamiyorum zor durumdayımkira elektirik su maddi yardım ihtiyacım var

  Yardım ihtiyacım var

  Evim kira üç çocuk var gıda nakdi yardımlarınıza ihtiyacım var byaram parasi okul kayıt parasına ihtiyacım var

  Kirada oturuyorum üçüz çocuklarım var toplamda dört çocuk eşimin düzenli bi işi yok bana yardım edin

  Yardıma ihtiyacım var 05541668719 İstanbul kartal

  Allah rızası için yardım edin yardıma muhtaçim efendim Kaptanpaşa mahallesi reis sokak 19 2 Beyoğlu İstanbul 05524417773

  Mesleğim lokantacı pandemiden dolayı işten çıkarıldım 2 yıl önce düzenli iş bulamıyorum şuanda iş arıyorum işsizim 4 tane çocuğum var evim kira kİramı ödeyemiyorum işsiz oldum için hiç bir gelirim yoktur çok zor durumdayım lütfen allah rızası için yardım edin.

  Benim dürt çocuğum var üç öğrencim var üç yaşında çocuğum var kocam tek çalışıyor durumumuz hiç iyi değil önce Allah'tan sonra sizden yardım istiyorum Allah razı için

  Engelli tek başına yaşayan bir insanım yaşım 30 elimden tutacak bir ele ihtiyacım var allah rızası için yardımcı olun 531 624 1970

  selamın alaykum ben engelı raporumla ıs aradım 46 ay bulamadım ve benım bankaya kıredı borcum var 50 mılyar ve ben es ve ılkı okuyor cocuk yasıyok ve ben hastalık ortapedı kalca ve dız amaleyetlı 4 kez 3 fıda var ve dahılıye seker ve tansıyon ve cıldıye ve pıskıyatrı ve gogus bıransıt ve ben telefob tuslu murat 05305820152 ve ykn 05300404152

  maddi yardıma ihtiyacım var. 0534 022 9810

  Yardım ve destek

  merhaba ben ali.ramazan kolisi istiyorum.gaziantep şahinbeyde oturuyorum.05511921642

  Ben Tekirdağ Çerkezköyde oturuyorum kiracıyım bir çocuğum var birinci sınıfa gidiyor eşim İstanbul çalıyordu işten çıktı orda arkadaşının yanında kalıyor bize bakacak durumu yok üç kiramız birikti çocuğumuzun ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumuz yok çocuğum dişleri çürük hastaneye götürmek için paramız yok Allah rızası için bize yardım edin TR500006200052300006996144 garanti bankası bu benim İBAN numaram yardıma ihtiyacımız var

  • Merhaba zor durumdahim evimin kirasini odeyemedik esim calisiyor ama aldigi maaş borçlara gidiyor erzak yardımı para yardimi edr misiniz bakkala 800 tl borcum var 1 senedir evliyim zor durumdayiz allah rizasi icin yardım edin ziraat bankası kullanıyorum yalan söylemiyorum gercekten zor durumdayim allah canımı alsin ki TR IBAN 50-0001-0008-3494-9131-3250-01 Çağla hilal Ergunbaş

  05393303163
  Yardım

  Merhaba ben engelli emekliliği olan bireyin kendisiyim kanser hastasıyım kemo terapi aliyom 3 çocuk okutuyorum evim kira 5304049566 bende yardım bekliyorum fark etmez

  Engelli emekliliği olan bireyin kendisiyim kanser hastasıyım kemo terapi aliyom 3 çocuk okutuyorum evim kira kemo terapi aliyom bende yardım istiyorum şimdiden teşekkürler

  Yardım için basvuruda bulundu Allah kabul etsin inşallah hayırlı ramazanlar tlfnumaram05414865859

  İş istiyorum

  Ramazan ayı erzak kolisi ne ihtiyacım var 0534 657 3899

  3 cocugum var kızım hasta 10 senedır ankara İstanbul dakı hastanelere goturuyoruz neyımız varsa sattık yardıma ihtiyacımız var Allah rızası ıcın5342680450

  Bozulan evliliğim yeniden kurulduğu için çok heyecanlıyım. \"Zor da olsa yakın zamanda barıştık. Şimdi bir aydan fazla oldu ve her şey normale dönmüş gibi geliyor. Bana daha iyi davranmaya başladı ve bu ikimiz için de bir iyileşme süreci oldu. Ayrılmadan önce neredeyse 3 yıldır süren kabus nihayet sona erdi. Sanki yeniden aşık olduk! İkimiz de geçmişi geride bıraktık ve ilerlemeye çalışıyoruz - ve uzun zamandır ilk kez gelecek çok daha parlak görünüyor. Dr Ilehojie\'ye ne kadar minnettar olduğumu kelimelerle ifade edemem! Sanki en başta birbirimize aşık olmamızı sağlayan şeyleri sonunda yeniden keşfetmiş gibiyiz. Kırık Evliliğimi kurtardığın ve kocamı bana geri getirdiğin için teşekkür ederim Dr Ilekhojie!”.

  eşim de ben de çalışmıyoruz ev kira iki çocuğum var yardım talep ediyorum / no /05437849861

  Merhaba iyi akşamlar. Ben selcuk ağrida yaşıyorum kirada oturuyorum yardima ihtiyacım var. Ramazan ayı boyunca huzurlu sağlıklı bereketli olsun inşallah. Allah hayirlarinizi kabul etsin. Agri Fırat mahallesi CYB8/A no15 0536.697.84.06

  Ben kirada oturuyorum. 3 çocuğum var gıda yardımı ve temizlik yardımı istiyorum yardımınıza ihtiyacımız çok var maddi durumumuz hiç yok lütfen yardım edin

  Lütfen bize de bir el atın zor günler geçiyorum evim kira 3tane küçük yavrum var destekteklerinize ihtiyaç var Antalya'da muhtar ve gönüllüler 4cana sahip çıktı yazarsanız bizi görürsünüz berbat bir durumdayız siz değerli yardımseverlerden yardım talep ediyorum yiyecek olur giyecek olur lütfen 0555 077 43 13 bana nurdan ulasabilirsiniz yavrularım için mücadele veriyorum lütfen bizi geri çevirmeyi tek başıma 3 tane evlat yetiştiriyorum baba yok

  merhaba ben 3çocuk annesiyim evim kira eşim yok çocuklarımla yaşıyorum zordurumdsyım allah rızası için syardım severlerden yardım talep etmekteyim zordurudayızsaygılarımla 0546 840 48 38

  Ben 5 çocuğum var çok sıkıntıdayım allah rizasi için bize yardım edin eşim calisamiyo gıda yardımında bulunuyorum

  Yardim istiyorum destek beliyom

  Kiradayim gecinemiyorum iki küçük çocuğum var bez ve süt alamıyorum yiyecek giyecek alamıyorum Allah rızası için yardım istiyorum lütfen kredi borcum var odeyemiyorum Allah rızası için TR86 0001 0026 1482 9443 8650 01

  4 tane çocuğum var eşim çalışmıyor evim kira doğalgazsız evde oturuyorum sobayı yakıyorum dört tane çocuğum var maddi manevi zorluk çekiyorum çocuklarım ama alamayacak duruma geldim öpüyorum yardımlarınızı bekliyorum destek olursanız sevinirim 055511868298

  MATİ DURUMUM YOK PERİŞANIZ 4 TANE ÇOCUGUM HASTA EVİM AGIR HASARLI GEÇİMİMZ YAPAMYORUZ 05431054940 LÜTFEN ARAYIN

  Ben sekiz kişinin tek bir evde hayat mücadelesi verenlerden bir kişiyim ve bu ülkede üç kisinin aynı evde bir milyarla gecinmesi zor ama biz sekiz kişi sadece dört milyarla geçiniyoruz ve çok zor haldeyiz borçlarimiz var ben bir kızım ve 22yasinsaykm ama çalışıyorum gelecek kuramiyorjm bundan dolayı aileme yardım edeyim diye sabah akşam calisiyorum bana maddi yardım istiyorum

  Ben engelli biriyim sağlık sorunlarım var evimiz kira ALLAH rızası icin yardım istiyorum 05448145660 ALLAH rızası icin lütfen

  Ben omurilik hastasiyim SKOLYOZUM engelliyim zor geciniyoruz evimiz kira babam yok annem kalp hastası ALLAH rızası icin yardım istiyorum saygılarımla

  Ben65 yaşında kanser hastasıyım engelli maaşı alarak geçiniyorum yanımda eşinden ayrıldı kızım var yardımcı olursanız minnettar olurum Kütahya’da yaşıyorum 05342501279

  ben ev hanimiyim kiradayım 3 çocuğum var kiradayım eşim işsiz çocuklarım okuyor eşim surekli işsiz 2 3 yerde çaliştım boyacı. Ama 1 senedır paramızı vermediler çocuklarımın bazen beslemesınde sadece kuru ekmek var. Ayaklarından ayak kabı bile yok lutfen bana yardım edin lütfen destek olun lütfen

  Eşim asgari ücretin altında çalışmakta kendisi astım bronşit hastası evim kira 4 tane çocuğum var gerçekten çok zor durumdayım lütfen yardım edin bir yardım eli uzatın şimdiden teşekkür ediyorum Allah razı olsun 05422212949

  Eşim asgari ücretle çalışmakta 4tane çocuğum var en küçük kızım kalp rahatsızlığı var 2cocugum konuşamıyor evim kira gerçekten çok kötü grcim sıkıntımız var büyük kızım okula gidiyor sizden ricam ricam bir yardım eli uzatmaniz şimdiden teşekkürler Allah razı olsun 05422212949

  Türkiye'de Gaziantep'te oturuyorum Şehitkamil bölgesi yardım destek istiyorum gıdaya orada yardıma kirada oturuyorum ailem var 3 tane çocuğum var 05377029703

  Benim de ihtiyacım var lütfen

  İki bebeğim var maddi durumumuz çok kötü allah rızası için yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz bizi

  Çok zor durumdayım kiramı veremiyorum kızımla beraber kalıyoruz Allah rızası için sesimi duyun artık gıda giyisi nakit yardımı nolur kanser hastalığım tekrarladı nolur yardım edin

Yorum Ekle