İzmit'ten Kızıltepe'ye bakınca

    Üç beş yıl öncesine kadar “Gönül Köprüsü” ismi altında Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği bir etkinlik vardı. Bu etkinlik kapsamında yapılan etkinlikler dahilinde Samsunlu çocuklar Mardin’e, Mardinli çocuklar Çanakkale’ye gibi doğu illeri ile batı illeri arasında geziler düzenlenirdi. 

        Batıda yaşayan çocuklara doğuyu, doğuda yaşayan çocuklara da batıyı tanıtmayı hedefleyen bu etkinlikleri her zaman takdirle karşılamıştım. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza geleceğin kardeşliğini de hazırlayan bu etkinliklerin sadece çocuklara yönelik değil de toplumumuzun her kesitine yönelik olarak yapılıp sürdürülmesini arzulardım hep.

        Çocuklara yönelik olarak kurulan o güzelim  “Gönül Köprüsü” birkaç yıldan beri yok. Bu köprünün yeniden inşa edilmesi ve daha çok sayıda çocuğa hitap ederek kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi dileği ile asıl konuya geleyim şimdilik.

        Geçtiğimiz hafta sonu İzmit Belediyesi'nin davetlisi olarak Kızıltepe Belediyesi’nden birkaç yetkili, Kızıltepe’de görev yapan 85 muhtarımız ve yerel gazetecilerin oluşturduğu dev bir heyetle İzmit’teydik. 

        Birbirlerini kardeş belediyeler olarak ilan eden Kızıltepe Belediyesi ile İzmit Belediyesi arasında kurulan kardeşlik köprüsünün batı ucunda bulunan ve bizlere çok sıcak bir ev sahipliği yapan İzmit Belediye Başkanı Sayın Nevzat Doğan’ın hizmetlerine tanık olmanın verdiği keyif, aynı hizmetlerin Kızıltepemizde de yapılabileceğini düşündürdü bizlere.

        Değerli okurlarım; Ben İzmit’te gördüğüm ve Kızıltepe’de de yapılabileceğini düşündüğüm hizmetleri anlatmayacağım. İzmit için yapılan hizmetlerin büyüklüğü, Sayın Nevzat Doğan’ın konuşması esnasında altını çizdiği bir cümlenin büyüklüğü karşısında eriyip gitti kanımca.

        Ne dedi Nevzat Doğan?
        “Kızıltepe mutlu değilse biz mutlu olamayız”
        
        Bir düşünün, hangi hizmetin büyüklüğü bu cümlede anlatılmak istenen duygunun büyüklüğü karşısında durabilir ki. Doğusuyla batısıyla, dilleriyle dinleriyle yurdumun tüm insanlarının kardeş olduklarını unutturmadan daha sıkı kucaklaşmalarını sağlayan bir hizmetten daha büyüğü ne olabilir ki. 

        Varsın yollar olmasın, varsın parklar olmasın, varsın belediyelerin yükümlülüğündeki hizmetlerden hiç biri olmasın. Biz bunların tamamına katlanabiliriz. Katlanamayacağımız bir tek şey var ki oda, yurdumun insanları arasındaki kardeşliğin bir topluiğne ucu kadar bile olsa zayıflamasıdır. 

        İşte bu anlamda Sayın Nevzat Doğan’dan duyduğum sözleri gördüğüm tüm hizmetlerin önüne koyarak yazıyorum. 

        Teşekkürler İzmit! Teşekkürler İzmit’in yürekli başkanı! Teşekkürler İzmitli kardeşlerimiz!

        “Ve güzel İzmit hiç unutma. İzmit mutlu değilse Kızıltepe de mutlu olmayacaktır.”

         Saygıyla…

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle