Kanlıtepe başlığına tepkiler büyüyor

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu, Kızıltepe'de dün yaşanan ve 17 yaşındaki Berfin Çalgıcı'nın vefatıyla sonuçlanan Hayvan otlatma kavgasını kastını aşan bir başlıkla sayfalarına taşıyan Takvim Gazetesi'ni kınayan bir açıklamada bulundu.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

 

 

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, Takvim Gazetesi’nin Kızıltepe’de 16 yaşındaki Berfin Çalgıcı’nın ölümüne neden hayvan otlatma kavgasını okuyucularına “Kanlıtepe” başlığıyla duyurmasına tepki gösterdi.

Kızıltepe ilçesi Atatürk Mahallesinde dün 2 aile arasında at otlatma yüzünden çıkan kavgada hayatını kaybeden 16 yaşındaki Berfin Çalgıcı’nın ölümü büyük üzüntüye neden olurken Takvim Gazetesi’nin bugünkü sayısında okuyucularına ulaştırdığı haberde Kızıltepe için “Kanlıtepe” olarak benzetmesini kullanması tepkilere neden oldu.

Gazetenin kullandığı başlığa tepki gösteren Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“24 Nisan tarihinde Kızıltepe ilçemizde meydana gelen olayda 16 yaşında Berfin Çalgıcı isimli kız çocuğu hayatını kaybetti. Bu olay tüm Kızıltepe halkımızı derinden üzdü. Bu olayı haber yapan Takvim Gazetesi, Kızıltepe’mizin adını ilişkilendirerek ‘Kanlıtepe’ şeklinde manşet atmış. 300 bin nüfuslu 43 ilden büyük insani meziyet ve misafirperverliğiyle örnek olan Kızıltepe ilçemize ‘Kanlıtepe’ şeklinde isimlendirmek ne Takvim Gazetesi’nin nede başka hiç kimsenin haddi değildir. Mübarek günlerdeyiz, ülke ve dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Biz bize daha çok kenetlenip, kucaklaşmamız gereken bu süreçte bu nefret söylemini kusan Takvim Gazetesi’ni şiddetle kınıyorum. Takvim Gazetesi ‘Kanlıtepe’ başlığını kaldırmakla kurtulamayacaktır. Şimdi gazeteye mail atacağım, Mardin ve Kızıltepe halkından özür dileyecek, aksi halde federasyonumuzun 62 derneği ve tüm Mardin STK’ları olarak bu konuyu sosyal medyada kınama ve tepkilerle yurdun her yerinde gündeme getireceğiz. Ta ki ‘Kanlıtepe’ yazısını tekzip edinceye kadar.” 

Mezopotamya Aile Sosyal İlişkiler Federasyonu Başkanı Mehmet Aslan ise Takvim Gazetesini Kınayan açıklamada bulundu.

24 Nisanda tarihinde Kızıltepe'de iki aile arasında vuku bulan kavgada kaza kurşununa maruz kalan Elif Çalgıcı olay yerinde yaralandığını, yaralı kızın Kızıltepe Devlet Hastanesine kaldırılmasının ardından yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtuladığını hatırlatan Aslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Dünyanın ve Türkiye'nın her yerinde böylesi münferit olaylar oluyor ancak ne hikmettir ki; Takvim Gazetesi böylesi ferdi bir olayı bir topluma mal edip Kızıltepe'yi KANLITEPE olarak mahşete taşımıştır. Takvim gazetesini şidetle konuyoruz. Elbette insan hayatını hepimiz önemsiyoruz ancak münferit bireysel bir olayı bütün bir topluma mal etmek akıl karı değildir bu manşet gazetecilik etik ve adabına uymayan bir ahlaksızlıktır, Özgür basını töhmet altında bırakmış bir harekettir. 

Kızıltepe halkına yapılan böylesi edepsizce bu haksızlığı kabul etmemiz mümkün değildir. Kızıltepe ve Mardin halkına yapılan bu haksızlığın karşısında duracağız Takvim Gazetesini Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet edeceğiz 

Kızıltepe 300 bin nüfusa sahip bir ilçedir, bu hakaret 300 bin nüfusa yapılmıştır, aynı zamanda Mardin'e ve Mardinlilere yapılmış bir haksızlıktır. 

Gazeteciliğin yüz karasıdır. Bu başlığı atan her kimse özgür basını töhmet altında bırakmıştır.

Biz Mezopotamya federasyonu olarak bu gazeteyi Türkiye Gazetecileri Birliğine, özgür medya bireylerine, sendikalara ve aynı zamanda bütün Türkiye halkına şikayet ediyoruz,"  

 

 

YORUMLAR

  • Zengin düğünlerini fotoğraflayan yerel basının bu saçma haber başlığına neden sessiz kalıyor anlamıyorm

Yorum Ekle