Kayseri'de 'Acil Oryantasyon Eğitimi Günleri' düzenlendi

Kayseri Devlet Hastanesinde alanında uzman doktorlar tarafından hekimliğe aday olan ve yeni başlamış hekimlere '4. Kayseri Acil Oryantasyon Eğitimi Günleri' projesi kapsamında seminerler verildi.

GÜNCEL

Kayseri Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen programda uzman doktorlar, hekim adaylarına ve yeni başlayan hekimlere verdikleri eğitimlerde kırmızı alan hastalarına yaklaşım, hasta yönetimi, özel acil durumlar gibi konularla ilgili oturumlar gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen bu programa farklı illerden uzmanlar gönüllü doktorlar olarak destek verdi.

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, 4. Kayseri Acil Oryantasyon Eğitimi Günlerini organize ettiklerini ifade ederek şunları söyledi, "Bu acil günlerindeki ana temamız 'Acil Tıp Oryantasyon Eğitimi'dir. Hekimliğe yeni başlamış ya da başlayacak olan tüm hekimlerimize acil servislerle ilgili gerek aile hekimliği düzeyinde gerekse acil durumların 1'inci, 2'nci ve 3'üncü seviye şeklinde bölgemizdeki çok kıymetli hocalarımızı davet ederek dersler yaptık ve devam ediyoruz. Burada neler anlatılıyor, hastaların yoğun bakımlık olup olmadıkları, acil serviste kırmızı alan, yeşil alan, sarı alanlar neler. Kırmızı alan hastalarında hızlı ve etkin tedaviyi nasıl yapmalıyız. Bunun dışında kist olabilir, çocuklarımızda sütür pansuman gerekebilir bunlarla ilgili ileri eğitimler veriyoruz. Plastik cerrahlarımız eşliğinde onlara sütür atma tekniklerini öğretiyoruz. Yine ortopedi uzmanlarımız eşliğinde onlara alçı atel yapmayı öğretiyoruz ve getirttiğimiz bazı maketler ve spear cihazlarıyla beraber onlara yaşam kurtarıcı ünitelerde kullanacakları cihazları tanıtıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bu etkinlikleri geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini ifade eden Altıntop, "Sadece Kayseri'den değil Ankara'dan, Kahramanmaraş'tan, Gaziantep'ten, Mersin'den ve Adana'dan gelen hocalarımız var. Moderatörlük yapıyorlar ve gönüllü olarak, ücretsiz bir şekilde bunu destekliyorlar. İnşallah bunu geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. Dördüncüsünü bugün tamamlayacağımız eğitimlerimize hep beraber şimdi devam ediyoruz. Beşincisini de yaparak geleneksel eğitimlerimize devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Amacımız daha iyi sağlık hizmeti verebilmek"

İsmail Altıntop

Eğitimleri alanların memnun olduklarını ve yarışmalar düzenleyerek hediyeler verdiklerini söyleyen Altıntop, "Ayrıca hekimlerden oluşan fasıl ekibimiz var, onlar bir fasıl verdiler, çok mutlu oldular. Genel olarak yüzler güldü, biraz maske, mesafe kurallarına dikkat ederek aslında bir nevi de buluşma oldu bizler için. Pandemi azalmış olarak gözükse de pandemiyle mücadelemiz devam ediyor. Bu arada bu camia birbirini görmüş oldu. Amacımız daha iyi sağlık hizmeti verebilmek, bu hizmeti yaygınlaştırmak, bilgilerimizi yeni nesil ile paylaşmak ve gönlümüzü onlara açmaktır. 'Pandemiden Sonra Güzel Günlere' sloganımızla herkesi kucaklıyor, selam ve sevgi göndererek sağlıklı günler diliyoruz." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ın da katılım gösterdiği programa Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hızır Yakup Akyıldız, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kutay Taşdemir, Kayseri Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. İlhan Şahin ve doktor ile sağlık personelleri katıldı.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle